Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wyniki III naboru POIG 8.1 są już znane

03.03.2010 Autor: Łukasz Matuszewski[ 4 komentarze ]
PARP ogłosił wyniki III naboru 2009 POIG 8.1

PARP ogłosił wyniki III naboru 2009 POIG 8.1
Źródło: PARP

Dziś PARP opublikowała wyniki ostatniego naboru wniosków z 2009 roku. Liczne są głosy oburzenia w związku z przyjęciem tylko wniosków z pierwszych 2 dni naboru.

W swoim komunikacie PARP podaje, że dotację otrzymało 335 wniosków na łączną kwotę 233 mln PLN.

Warto przypomnieć, że III nabór 2009 był rekordowy i przyciągnął sporą uwagę mediów, między innymi z powodu dwóch konkurencyjnych komitetów kolejkowych i beneficjantów czekających przed Fundacją Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie na kilka dni przed rozpoczęciem naboru 26 października. Alokacja (zarezerwowana ilość środków) została wyczerpana już pierwszego dnia, jednak zgodnie z przepisami PARP przyjmował wnioski jeszcze przez 3 dni. Łącznie przyjęto 2 809 wniosków na łączną kwotę 1.896.234.760,30 przy czym zarezerwowana kwota wynosiła tylko 135.398.342,85 PLN !

Zasady naboru


Niestety ze względu na ocenę zero jedynkową (albo wniosek spełnia dane kryterium albo nie) o przyznaniu dotacji decydowało miejsce na liście rankingowej czyli termin złożenia kompletnego wniosku. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwiększyło budżet aż o rekordowe 100 mln PLN, niestety mimo tego pieniędzy starczyło tylko dla wniosków z 2 pierwszych dni naboru.

Fakt ten wywołał oburzenie u wielu beneficjentów, ponieważ w praktyce wnioski z 2 pozostałych dni były bez potrzeby przyjmowane i sprawdzane. Bez potrzeby proszono również beneficjentów o wprowadzanie poprawek formalnych. Niestety według przepisów PARP musi przyjmować wnioski jeszcze przez 3 dni po wyczerpaniu alokacji w celu stworzenia listy rezerwowej - przepisy nie przewidywały aż takiej popularności żadnego z działań.

W tej sytuacji najbardziej oczekiwaną przez beneficjentów zmianą jest wprowadzenie oceny punktacyjnej, dzięki której decydowałaby jakość wniosku a nie kolejność zgłoszeń. Niestety w planowanych na 2010 rok zmianach nie przewidziano takiej możliwości.

PARP zapowiedział również, że kolejny nabór planowany jest na przełom marca i kwietnia. Nabór ten odbędzie się już na nowych zasadach.

Wysokie kwoty i spółki w organizacji


Warto również zauważyć, że na liście zatwierdzonych projektów przeważają bardzo wysokie kwoty, często ponad 700 000 PLN, tylko jeden wniosek był na kwotę poniżej 100 000 PLN. Widać znaczne zwiększenie kwot w stosunku do wcześniejszych naborów. Charakterystyczne również, że bardzo duża część nowych beneficjentów to spółki z o.o. w organizacji. Planowane zmiany mają wyeliminować spółki w organizacji oraz zmniejszyć łączną kwotę projektu do 700 000 PLN. Zainteresowanie działaniem prawdopodobnie bardzo zmaleje. Nie będzie w tym nic złego, jeśli tylko pieniądze będą rzeczywiście szły do młodych, małych firm a nie do spółek zależnych. Takie było prawdopodobnie jedno z głównych zamierzeń zmian (drugie zamierzenie to zwiększenie podstaw biznesowych przyjmowanych projektów).

Przy kolejnym naborze nie powinniśmy się zatem spodziewać aż takiego zainteresowania a kolejki znikną dzięki elektronicznemu składaniu wniosków do PARP, o czym pisaliśmy ostatnio.

Komunikat PARPu oraz listę zatwierdzonych wniosków można znaleźć na stronie:
http://poig.parp.gov.pl/index/more/14657

...

Odsłon: 5394 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Wyniki III naboru POIG 8.1 są już znane:

Komentarz

vojciechs

2010-03-03, 21:23

Mam nadzieję, że cały program wraz z projektami zostanie rozliczony co do grosza. Szkoda mi tylko wartościowych projektów, które z różnych przyczyn nie otrzymały dofinansowania, a były składane przez młodych ludzi.
Swoją drogą czy Google, YouTube miały podobne pieniądze na start? Na pewno nie! Projekty zostały dofinansowane w chwili, gdy miały potencjał.
A w naszym kraju potencjał musi mieć kilka kartek papieru!!!


Komentarz

Asesor

2010-03-04, 10:46

Jedna wielka żenada... Ci którzy zaakceptowali tą listę, albo są ślepi albo mają z tego działkę, wystarczy spojrzeć na wnioski z Zielonej Góry, 156/09 do 158/09, podobne nazwy spółek, udziałowcy na bank Ci sami, identyczna kwota dofinansowania, czyli metoda pisania wniosku - kopiuj>wklej - WAŁ jakich wiele w tym fantastycznym kraju!!! Takie cuda zdarzają się tylko nad Wisłą, kraju w którym WAŁ goni WAŁA, a najlepsze jest to że większość uchodzi na sucho, powołają kolejną komisje śledczą składającą się z Maćków z Klanu i przez wieki będą dochodzić prawdy. Po czym wszyscy zapomną czego sprawa dotyczy i temat umrze śmiercią naturalną. Dziwi się że UE rozdaje tak nieświadomie olbrzymie pieniądze. Jestem pewien że 95% tych projektów nie osiągnie pułapu rentowności nawet po 3-4 latach. Jedna wielka LIPA i WSTYD, ale nie którzy już zacierają rączki i czekają w kolejce po kaskę...


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-03-04, 11:39

@vojciechs
Niestety wśród planowanych zmian jest również zapis utrudniający sprzedaż udziałów spółki przez 3 lata trwałości projektu, co w praktyce może oznaczać brak możliwości pozyskania inwestora... Zamierzenie urzędników było słuszne, ukrócić branie pieniędzy przez duże firmy tworzące nowe spółki specjalnie dla działania 8.1 - niestety w praktyce zapis ten może utrudnić życie również udanym startupom. Pozostaje liczyć, że urzędnicy będą interpretować przepisy na korzyść beneficjentów.

@Asesor
Nie doszukiwałbym się tutaj złej woli urzędników - raczej brak wystarczającej wiedzy osób, które tworzyły przepisy. Wprowadzane w najbliższym czasie zmiany są w większości pozytywne, więc jak widać urzędnicy zdobyli sporo doświadczenia dzięki pierwszym 4 naborom i już wiedzą co było nie tak i co zmienić.
Natomiast jeśli chodzi o dwa niemal identyczne projekty, widziałem takie przypadki już we wcześniejszych listach umów o dofinansowanie... Z jednej strony możliwe, że oba wnioski sprawdzały inne osoby i nikt później dokładnie nie przewertował pełnej listy (niestety z opóźnień wynika, że mają w PARPie bardzo dużo roboty i mało czasu na dokładne sprawdzanie szczegółów). Z drugiej strony możliwe, że nie ma też odpowiednich przepisów, które urzędnikowi pozwoliłyby na odrzucenie takich podobnych wniosków (teraz podobno ma się to zmienić).
Winy raczej doszukiwałbym się w dużych firmach, które bezczelnie zabierają pieniądze małym i młodym firmom, dla których działanie 8.1 zostało stworzone. Dlaczego internauci i media nie rozliczają dużych firm? Może wtedy w obawie o swoją markę nie odważyłyby się wykorzystywać tak powszechnie luk w przepisach?


Komentarz

Polityka.tv

2010-03-04, 17:50

Sprzedam domenę polityka.tv kupioną dla 8.1 na telewizję internetową.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Łukasz Matuszewski Łukasz Matuszewski Wydawca TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner z uprawnieniami na wózek widłowy-Niemcy 16.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim

Monter stoisk/ Monter mebli 16.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Stolarz/ Monter mebli- Szwajcaria 16.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zurych

Operator reachtrucka 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Brugia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy