Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rzecznik PARP o działaniu 8.1 POIG [wywiad]

17.02.2010 Autor: Piotr Anuszczyk[ 0 komentarzy ]
Z rzeczniczką PARP rozmawiamy o tym jak realizowane jest działanie 8.1. POIG

Z rzeczniczką PARP rozmawiamy o tym jak realizowane jest działanie 8.1. POIG
Źródło: PARP

Nasz raport o realizacji projektów w ramach POIG 8.1 spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dziś prezentujemy wywiad z Panią rzecznik z PARP - na temat raportu, działania 8.1 oraz planowanych zmian.

Piotr Anuszczyk, Łukasz Matuszewski: Według raportu TwojaEuropa.pl aż 47% przeanalizowanych projektów z pierwszego naboru nadal nie zostało uruchomionych publicznie. Jakie są według Państwa przyczyny braku tak wielu projektów w Internecie?

Monika Karwat-Bury, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP): Projekt w ramach Działania 8.1 PO IG może zostać objęty dofinansowaniem na okres do 24 miesięcy, przy czym to beneficjent sam określa w harmonogramie kiedy rozpoczyna działania, nie jest to równoznaczne z datą zawarcia umowy. Przedsiębiorcy w wielu przypadkach wnosili prośby o przesunięcie terminu rozpoczęcia i podpisywali stosowne aneksy do umów. Do końca 2009 roku całkowicie zakończone zostały jedynie 4 projekty z naboru z 2008 roku, tj. projekt został w pełni zrealizowany, a Beneficjent otrzymał płatność końcową. Zdecydowana większość Beneficjentów znajduje się obecnie mniej więcej w połowie realizacji projektu. Zatem na chwilę obecną nie powinniśmy oczekiwać od wszystkich Beneficjentów realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres. Po analizie ponad połowy wskazanych przez Państwa w raporcie projektów możemy stwierdzić, ze realizowane są one zgodnie z zaplanowanym przez beneficjenta harmonogramem. Niejednokrotnie sami przedsiębiorcy założyli że rezultatem końcowym projektu jest uruchomienie usługi cyfrowej, zatem dopiero po zakończeniu realizacji projektu uruchomią oni w pełni projekt.

Kiedy kończą realizację ostatnie projekty z naboru 2008? Teoretycznie większość projektów powinno rozpocząć realizację na początku 2009 roku a kończyć najpóźniej na początku 2011 - czy tak jest? Jak wielu beneficjentów z naboru 2008 prosiło o aneks i przesunięcie terminu zakończenia projektu?

Ostatni projekt z naboru 2008 realizowany jest do końca września 2011 r. Rzeczywiście, większość projektów jest realizowana w przedziale czasowym od 2009 r. do początku 2011 r. W chwili obecnej można stwierdzić, że około 80% projektów miało przesunięty termin rozpoczęcia lub zakończenia realizacji projektów.

Czy opóźnienia w wypłacaniu zaliczek i płatności pośrednich mogły mieć wpływ na opóźnienia w realizacji projektów czy też beneficjenci mieli obowiązek samemu zapewnić płynność finansową projektów bez względu na płatności z PARP?

Do chwili obecnej przedsiębiorcy z pierwszego naboru w działaniu 8.1 złożyli wnioski o wypłaty na kwotę 27 mln złotych z czego 18 mln zostało wypłaconych, pozostałe wnioski na kwotę ok. 9 mln są w procedurze weryfikacji i będą przygotowywane do wypłaty w najbliższym czasie. A zatem zdecydowana większość wypłat została zrealizowana.
Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie "beneficjent zobowiązuje się do finansowania Projektu." Ponadto zgodnie z informacjami zawartymi w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie "Wnioskodawca powinien zagwarantować wystarczające środki finansowe gwarantujące płynną i terminową realizację składanego projektu". Zatem Beneficjenci zobowiązali się do zapewnienia finansowania projektów i byli tego świadomi już w momencie ubiegania się o dofinansowanie. System wprowadzający zaliczki i płatności pośrednie po każdym ze zrealizowanych etapów był wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Beneficjentów jednakże wprowadzony został dopiero po wejściu koniecznych zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego.

Czy podejmą Państwo jakieś działania wobec beneficjentów, którzy nie rozpoczęli realizacji projektów mimo podpisania umowy?

Jeśli chodzi o termin rozpoczęcia realizacji Projektu wyznacznikiem nie jest data podpisania umowy o dofinansowanie, a termin rozpoczęcia działań, określony przez samego przedsiębiorcę w harmonogramie. To jest okres w którym zaczyna on ponosić wydatki kwalifikowane do dofinansowania. Zgodnie z zapisami umowy PARP może rozwiązać umowę m.in. z powodu nierealizowania projektu przez okres dłuższy niż 2 miesiące ale nadal punktem odniesienia jest harmonogram ustalany przez beneficjenta w umowie.

Jakie planują Państwo działania w przypadku projektów, które rozpoczną realizację, dostaną zaliczkę lub płatności pośrednie a nie osiągną celów rezultatu? Czy PARP będzie elastyczny w tej kwestii? Wielu beneficjentów to osoby młode, z niewielkim doświadczeniem - mimo dobrej woli i starań mogą mieć problemy z realizacją. Czy muszą się obawiać konieczności zwrotu wszystkich środków wraz z odsetkami ustawowymi?

Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie Beneficjent jest zobowiązany do osiągnięcia wskaźników określonych we wniosku o dofinansowanie, osiągnięcia celów projektu i utrzymania trwałości projektu przez okres co najmniej 3 lat od dnia zakończenia realizacji projektu. Jednocześnie wskaźniki wynikające ze zdefiniowanych celów projektu muszą być obiektywnie weryfikowalne, odzwierciedlać założone cele projektu, być realne do osiągnięcia oraz adekwatne do rodzaju projektu.

Zatem Beneficjent, określając deklarowane wartości wskaźników produktu i rezultatu powinien mieć na uwadze, iż będą one przedmiotem kontroli na etapie realizacji, rozliczenia oraz trwałości projektu. Wartości wskaźników produktu i rezultatu stanowią zobowiązanie, którego niewypełnienie może uniemożliwić wypłatę dofinansowania oraz spowodować konieczność dokonania zwrotu wszystkich wcześniej otrzymanych środków publicznych w ramach projektu (zaliczek, refundacji etapowych) wraz z odsetkami.

Od kiedy PARP nie będzie już powtórnie weryfikowała wniosków o wypłatę dotacji, które są przekazywane z Regionalnych Instytucji Finansujących? Czy można choćby w przybliżeniu podać miesiąc od kiedy taka regulacja wejdzie w życie?

Takie rozwiązanie i pomysł usprawnienia systemu rozliczeń powstał w PARP pod koniec ubiegłego roku i jest w trakcie analizy i niezbędnych zmian w dokumentacji, procedura itp. Wprowadzimy takie rozwiązanie niezwłocznie, gdy nowe rozwiązanie będzie doprecyzowane i zapewni sprawą obsługę i co bardzo istotne prawidłową weryfikację projektów.

Czy inicjatywa czatu z ekspertem PARP ds. działania 8.1. ma charakter jednostkowy czy
też będzie się on odbywał regularnie w kolejne piątki?


Czat będzie formą stała kontaktu z beneficjentami i będzie organizowany w zależności od liczby zadawanych pytań i zapotrzebowania beneficjentów.

Dziękujemy za rozmowę.

Najbliższy czat z ekspertem PARP ds. działania 8.1. zaplanowano na 19 lutego 2010 r. w godz. 12-14. Więcej >>
Nasz raport dot. realizacji projektów POIG 8.1 z naboru 2008: POIG 8.1 - jak wypada pierwszy nabór?


...

Odsłon: 7193 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rzecznik PARP o działaniu 8.1 POIG [wywiad] nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Spawacz MAG/ślusarz (naprawa maszyn) – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dillingen Danube

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy