Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Odzyskać Bizancjum czyli Turcja w Unii

12.02.2010 Autor: Paweł Rogaliński[ 3 komentarze ]
Meczet w stolicy Turcji - Ankarze, która zabiega o członkowstwo w Unii Europejskiej.

Meczet w stolicy Turcji - Ankarze, która zabiega o członkowstwo w Unii Europejskiej.
Źródło: WikipediaCommons

Kiedy w 330 roku cesarz Konstantyn Wielki ogłosił Konstantynopol stolicą całego Cesarstwa Rzymskiego, przynależność tych terenów do politycznej Europy była niekwestionowana...

Możliwe, że historia zatoczy krąg i Unia Europejska wkrótce otworzy swe drzwi dla Turcji.

Europejski orient


Olbrzymie bogactwo kulturowe, łączące jednocześnie starożytne korzenie tradycji europejskiej oraz egzotyczny świat orientu to nie jedyny argument za przyjęciem Turcji w struktury Unii. Mimo faktu, iż zaledwie 3% powierzchni tego kraju znajduje się w geograficznie definiowalnej Europie, społeczeństwo tureckie od setek lat czerpie całymi garściami z naszego prawa, stylu życia oraz kultury. Ponadto, już od czasów Kemala Atatürka państwo to poczyniło olbrzymie zbliżenie cywilizacyjne w kierunku Starego Kontynentu. Wspomniany przywódca i bohater narodowy w niezwykle sprawny sposób zmienił konstytucję, zlaicyzował struktury państwowe, zreformował edukację oraz wprowadził zasady wolnego rynku. Przywiązanie do Europy widać było nawet podczas pogrzebu Kemala Paszy, kiedy to zagrano marsz żałobny Fryderyka Chopina.

Gospodarka i energetyka


Prócz wspomnianego wzbogacenia wielokulturowości, rozszerzenie Europy o dawne Bizancjum oznaczać będzie przyjęcie do swojego grona 16-tej największej gospodarki świata. Ta ostatnia, słabo rozwinięta, z pewnością będzie pewnym finansowym obciążeniem dla „starej” Unii, ale korzyści ekonomiczne z akcesji będą również niemałe. W pierwszej kolejności wymienić należy otwarcie nowego rynku zbytu o dużym potencjale. Nie należy też zapominać o 72-milionowym, młodym społeczeństwie, które zasili starzejącą się Europę. Tylko w ten sposób będziemy w stanie uzupełnić niedobór pracowników, utrzymać rozwój gospodarczy i uratować systemy emerytalne krajów Unii. Wreszcie, warto wspomnieć o nieocenionym, łatwiejszym dostępie do gazu ziemnego i ropy naftowej, dzięki czemu osiągniemy istotną dla bezpieczeństwa kontynentu dywersyfikację dostaw tych surowców. W konsekwencji Europa uniezależni się od dostaw z Rosji i będzie mogła prowadzić bardziej niezależną politykę.

Problemy do pokonania


Jeden z najczęściej poruszanych minusów Turcji to blisko 1000 km wspólnej granicy z Iranem, Irakiem i Syrią. Obawa przed przedostaniem się terrorystów na terytorium Unii jest wielka, ale skrupulatne uszczelnienie obrzeży kraju powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. Ponadto, Stary Kontynent zyskałby mediatora w konfrontacji z krajami Bliskiego Wschodu i mógłby dużo skuteczniej rozwiązać problem terroryzmu niż Stany Zjednoczone, które zamiast dialogu posługują się wyłącznie siłą militarną. Dalsze kwestie, które należy jak najszybciej rozwiązać to polityka wobec Kurdów oraz nie uznanie ludobójstwa na Ormianach sprzed niemal 100 lat. Kontrowersje wokół obu zagadnień są niemałe. Niemniej jednak ich pozytywny finał jest szalenie ważny zarówno dla obu stron konfliktu, jak i całej ludzkości. Uznając ciemne wątki swojej historii (z którymi boryka się niemal każdy naród), Turcja zyska w oczach swoich europejskich partnerów jako kraj dojrzały i odpowiedzialny za swoje czyny.

Zwolennicy i przeciwnicy członkostwa Turcji w UE
Rozwiązanie wszelkich konfliktów z krajami członkowskimi Unii jest nieodzowne i nie cierpiące zwłoki. Bez porozumienia ze wszystkimi 27 państwami, przyłączenie do Unii nie będzie możliwe. Niełatwy w jednoznacznej ocenie problem Cypru Północnego zapewne stanie wkrótce na drodze do akcesji. W tym przypadku oba kraje powinny podjąć negocjacje i zakończyć je satysfakcjonującym wszystkich rozwiązaniem. Wówczas Cypr, z przeciwnika Turcji, mógłby stać się jej wiernym sojusznikiem. Drugi kraj, z którym należy jak najszybciej podjąć debatę, to Bułgaria, która zażądała niedawno 20 miliardów dolarów odszkodowania za wysiedlonych na początku XX wieku Bułgarów. Ta kontrowersyjna decyzja ministra Bożydara Dymitrowa komplikuje i tak już niełatwe zbliżenie Turcji do Europy. Poza tymi dwoma państwami, większość Unii stanowczo popiera tureckie dążenia i wypracowanie wspólnego stanowiska jest jedynie kwestią czasu.

Spłata długu?


Dla wspólnego dobra całej Europy, część państw Unii powinna podjąć się mediacji i tym samym ułatwić Turcji rozmowy z Cyprem i Bułgarią. Polska, której zdanie jest dość istotne w Unii, mogłaby wykorzystać nadarzającą się okazję i spłacić swój dług względem Turcji poprzez promowanie jej przyszłej akcesji. O jakim długu mowa? Kiedy w 1795 roku Rosja, Prusy i Austria łamiąc prawo międzynarodowe dokonały rozbioru Rzeczypospolitej, Imperium Osmańskie jako jedyne państwo na świecie nie uznało wymazania Polski z map Europy. Przy każdej nadarzającej się okazji, Turcy rezerwowali w swoim korpusie dyplomatycznym miejsce dla posła RP, przez co kwestia odzyskania przez nasz kraj niepodległości stała się tematem międzynarodowych dyskusji. Dziś, kiedy to Turcja potrzebuje naszego wsparcia, powinniśmy przypomnieć Europie o zapomnianym Bizancjum, w którym niegdyś biło serce naszego kontynentu. Będzie to nie tylko zwykły akt podziękowania, bo jednocześnie przyniesie zjednoczonej Europie siłę i wyniesie ją do formatu takich potęg jak Chiny czy USA.

Źródło:
www.rogalinski.com.pl
Blog dziennikarski Pawła Rogalińskiego

...

Odsłon: 5356 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Odzyskać Bizancjum czyli Turcja w Unii:

Komentarz

blablok

2010-02-19, 23:00

Pieknie poprawny politycznie belkot o splatach dlugow i historii. Nikt nie mysli za bardzo o nastepstwach kulturowych i spolecznych i o tym co juz dzieje sie w krajach europejskich. Islamisci zamiast asymilowac sie i chlonoc dorobek naszych spoleczenstw radykalizuja sie i zachwile poprzez przyrost naturalny zdominuja np. Belgie. Chcemu europy w ktorej za publikacje satyrycznego rysunku pali sie biuro redakcji i morduje rysownika? Bo niewiele do tego brakuje. Chcecie miec w Europie turcje i jej bogactwo kulturowe? Zapraszam do zobaczenia jak to funkcjonuje np. w Niemczech. Sila robocza? Poszukaj autorze tej poprawnej politycznie sieczki opinii na temat pracownikow z Pakistanu w Norwegii. Na koniec moze poszukaj informacji o mentalnosci mieszkancow wschodniej Turcji i radykalizacji nie obcej islamskim spoleczenstwom na zachodzie. I nie mowimy o zmianach, ktore maja miejsce w ciagu ostatnich 20 lat ale 3-5. I mowia to osoby z zachodniej Europy mieszkajace np w Istambule albo Ankarze. Jestem 100% przeciwnikiem przystapienia Turcji do UE a przede wszystkim blekitnego, poprawnie politycznego belkotu ozdobionego zoltymi gwiazdkami... Otworzcie oczy. Unia jest fajna, i jezeli ma taka pozostac, to bez Turcji.


Komentarz

meme

2010-02-27, 21:23

Człowieku, jeśli nie odróżniasz Turcji od krajów arabskich, to masz poważny problem. A jeśli twierdzisz, że Turcy nie integrują się z Niemcami to co powiesz o Polakach na Wyspach? O wiele łatwiej będzie się zintegrować na wpół europejskim Turkom niż, z całym szacunkiem, Arabom.
Co do radykalizacji islamskiej - podziękujmy Amerykanom, którzy ogłosili zderzenie cywilizacji. Wkurza mnie takie podejście - w Holandii zabito jednego reżysera i od razu ludzie zaczęli podejrzliwe patrzyć na muzułmanów i vice versa. Sami chcemy wierzyć w tę radykalizację, więc ona się spełnia. Może zamiast szukać winnych wzięlibyśmy się w końcu za budowanie europejskiej tożsamości, która byłaby atrakcyjna dla rodowitych, przyjezdnych i ludzi różnych kultur?


Komentarz

bleblok

2010-03-01, 13:11

meme@
To sie nie sprawdzi - juz byly proby i mamy planace samochody na przedmiesciach Paryza. Roznice sa zbyt duze, a jezeli wpisywanie w Anglii bicia kobiet w rodzinach muzumanckich w czesc kultury i sposobu bycia to ja dziekuje. Nie da sie zbudowac europejskiej tozsamosci. Kazdy z nas jest inny i moc Unii opiera sie na wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu. Checi dialogu i wspolpracy. To jest cos czego nie ma w kulturze muzumanskiej a przyjmujac Turcje, nie ludz sie, otworzymy drzwi dla calego swiata arabskiego. Wiem, ze generalizowanie jest krzywdzace, ale glosy rozsadku w krajach islamskich sa niewielkie i maja coraz mniejsze znaczenie dla ogolu ich spoleczenstw.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paweł Rogaliński Paweł Rogaliński dziennikarz czasopism krajowych
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca CE (+ rozładunek) – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Operator wózka widłowego – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Operator lasera CNC – Holandia 10.05.2021 Kraj: Holandia

Monter płyt kartonowo-gipsowych – Holandia (2400€ netto/ 168h.) 12.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Wybierz miasto

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy