Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

RAPORT: Beneficjenci POIG 8.1 - jak wypada pierwszy nabór 2008?

10.02.2010 Autor: Łukasz Matuszewski[ 21 komentarzy ]
POIG 8.1 - jedno z popularniejszych działań w historii Funduszy Unijnych

POIG 8.1 - jedno z popularniejszych działań w historii Funduszy Unijnych
Źródło: PARP

Unijne dotacje to obecnie gorący temat. Szczególne emocje budzi działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Redakcja portalu TwojaEuropa.pl sprawdziła jak radzą sobie beneficjenci 2008

Pełna wersja raportu do pobrania za darmo w postaci pliku PDF: raport_poig81_twojaeuropapl.pdf

Unijne dotacje to wśród przedsiębiorców gorący temat. Szczególne emocje budzi działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zarówno w mediach jak i w Internecie (m.in. wśród znanych blogerów) od ponad roku pojawiają się liczne narzekania na opieszałość urzędników, na opóźnienia w przelewaniu płatności, na sztywność procedur i niedostosowanie kryteriów oceny do realiów rynkowych. Coraz częściej podnosi się też temat nierentowności finansowanych projektów, zawyżania ich wartości w celu wyłudzania pieniędzy, a nawet prób sprzedawania spółek z dofinansowaniem w serwisach aukcyjnych.

W redakcji portalu TwojaEuropa.pl, projektu realizowanego w ramach pierwszego naboru POIG 8.1 z 2008 roku, zbadaliśmy sprawę od strony praktycznej. Sprawdziliśmy, które ze wspartych dotacją projektów są już publicznie udostępnione, jaka jest ich widoczność w Internecie, a także czy zdobyły sobie już popularność wśród internautów (ruch na serwisie i linki).

Przedmiot badania


Podczas badania poddaliśmy analizie 100 projektów z najwyższą kwotą dofinansowania przyznaną w pierwszym naborze działania 8.1. w 2008 roku. Kolejne 100 projektów o niższym dofinansowaniu sprawdziliśmy wyrywkowo dla porównania z pierwszą setką. Pierwszy nabór wybraliśmy ze względu na największy staż tych projektów i możliwość prezentacji pierwszych efektów ich działania. Projekty sprawdzaliśmy na podstawie ich deklarowanych nazw i adresów www podanych w liście umów o dofinansowanie ze strony PARP. Niestety wiele nazw projektów nie pozwalało na jednoznaczną identyfikację serwisu dlatego nie byliśmy w stanie odnaleźć w Internecie wszystkich realizowanych projektów. Projekty bez podanej unikalnej nazwy usługi/serwisu www w ogóle nie były przez nas sprawdzane.

Nie zagłębialiśmy się w ocenę wyglądu, funkcjonalności czy pomysłu, ponieważ są to kwestie subiektywne i tak naprawdę czas pokaże, które projekty odniosą sukces.

Raport powstał na podstawie danych z końca stycznia 2010 roku oraz listy umów o dofinansowanie opublikowanej przez PARP: http://www.parp.gov.pl/files/74/108/208/279/6542.xls

Kryteria oceny


Jako obiektywne kryteria oceny serwisów przyjęliśmy:
1. Dostępność i widoczność. Czy po roku od przyznania dotacji serwis działa i można go odnaleźć w wyszukiwarce Google.
2. Popularność. Ruch na serwisie wg Alexa Rank oraz popularność wśród innych stron wg Google PageRank.

Alexa Rank jest międzynarodowym i uznanym w branży internetowej rankingiem szacującym poziom ruchu na stronie (ilość użytkowników i ilość odsłon) – czyli de facto popularność serwisu internetowego. Liczba oznacza pozycję w rankingu wszystkich stron na świecie - zatem im jest ona mniejsza tym popularniejszy jest dany serwis.

Google PageRank mówi natomiast o ilości i jakości linków prowadzących do serwisu z innych stron internetowych (czyli pozycjonowanie w wyszukiwarkach + naturalne "polecanie" serwisu przez internautów). Wskaźnik ten nie ma obecnie większego znaczenia dla pozycji w wynikach wyszukiwania Google, jednak nadal pokazuje popularność serwisu wśród innych serwisów. Im wyższy PR, tym ta popularność jest większa.

Wnioski z raportu


Wyniki badania okazały się bardzo zaskakujące. Blisko połowa przeanalizowanych projektów nadal nie ujrzała światła dziennego, części nie mogliśmy nawet odnaleźć przez wyszukiwarkę Google. Co prawda wielkie rzeczy wymagają wiele pracy, jednak wiele ocenianych projektów opiewało na kwoty powyżej 500 000 PLN... przy takich funduszach można wynająć agencję interaktywną z wyższej półki lub zatrudnić sztab programistów, grafików i testerów. Po roku spodziewaliśmy się chociaż ogólnodostępnej wersji beta. Dla porównania portal TwojaEuropa.pl został udostępniony jako publiczna wersja beta w czerwcu 2009 roku, natomiast pierwsze działania promocyjne zaczęliśmy we wrześniu 2009 roku.

Na 75 ocenionych serwisów aż 35 jeszcze nie działało (47%)! Co charakterystyczne, nie działały głównie serwisy na największe kwoty dofinansowania - aż 14 serwisów spośród pierwszych 25 z najwyższą dotacją miało zaślepki graficzne lub brak strony (56%). Rozumiemy, że im więcej pieniędzy, tym większy projekt, więcej pracy i planowania, jednak jest to zastanawiające.

Oczywiście jeśli poświęcony czas zaowocuje lepszymi e-usługami, to nie może być to zarzut w stosunku do beneficjentów. Niestety maksymalny czas realizacji projektu to 2 lata - czyli serwisom, które jeszcze nie wystartowały, zostanie tylko około roku na osiągnięcie wskaźników rezultatu (zakładając, że termin rozpoczęcia realizacji był w pierwszym kwartale 2009 r.).

Należy również wskazać na serwisy za mniejsze kwoty dofinansowania, spośród których kilka już osiągnęło lepsze wyniki niż niektóre projekty z pierwszej trzydziestki (porównujemy tu tylko serwisy już w pełni działające). Jako beneficjenci możemy być w tej kwestii mało obiektywni, jednak ma to odzwierciedlenie w wielu opiniach ekspertów z branży, narzekających na nieefektywne wydawanie pieniędzy. Nie od dziś wiadomo, że im mniej środków ma się do dyspozycji tym ostrożniej się je rozdziela. W tej perspektywie bardzo rozsądnie brzmią proponowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmiany w programie, przewidujące między innymi zwiększenie udziału środków własnych beneficjenta oraz zmniejszenie maksymalnej kwoty dofinansowania.

Smutnym faktem jest również niewielka ilość projektów z małych miejscowości czy wsi. Duże miasta, głównie wojewódzkie, są w przytłaczającej większości. W tym zakresie widzimy konieczność dalszych działań promocyjnych ze strony PARP i RIFów.

Warto też zwrócić uwagę, że według Alexa Rank żaden z ocenionych nowych serwisów nie zdobył jeszcze dużej popularności. Na rynku liczą się serwisy o pozycji w rankingu lepszej niż 100 tyś. (w przypadku serwisów nastawionych na zarobek z reklam) lub przynajmniej 200 tyś. (w przypadku serwisów nastawionych na sprzedaż usług). Naszym zdaniem świadczy to o tym, że wszyscy beneficjenci pierwszy rok projektu poświęcili na rozwój i dopiero w 2010 rozpoczną promocję (tak jest w wypadku portalu TwojaEuropa.pl). Tak więc ten rok zapowiada się bardzo interesująco i już zapowiadamy powtórzenie raportu na początku 2011, kiedy to wszystkie projekty powinny osiągnąć zakładane we wniosku o dofinansowanie cele.

Szczegółowa ocena dotowanych projektów


Szczegółowe opisy projektów zawarte są w pełnej wersji raportu do pobrania za darmo pod adresem:
http://www.twojaeuropa.pl/raporty/raport_poig81_twojaeuropapl.pdf

Tabela z pełnym zestawieniem projektów dostępna jest pod adresem:
http://www.twojaeuropa.pl/raporty/raport_poig81_twojaeuropapl.xls

Warunki przedruku, publikacji, użycia danych


W przypadku używania danych z raportu lub chęci użycia go w całości w innym miejscu, przedruku lub cytowania wymagamy jedynie podania nazwy serwisu TwojaEuropa.pl (w przypadku mediów tradycyjnych) oraz klikalnego linka do pełnej wersji raportu (w przypadku serwisów internetowych).
Używanie danych lub fragmentów raportu bez podania nazwy portalu jako źródła jest zakazane jako naruszenie praw autorskich.

Autorzy:
Łukasz Matuszewski – wydawca portalu TwojaEuropa.pl, beneficjent działania POIG 8.1, specjalista od marketingu internetowego; Piotr Anuszczyk – redaktor portalu TwojaEuropa.pl; Konsultacja merytoryczna: Beata Matuszewska, specjalista ds. Funduszy Unijnych.

WYWIAD


Poprosiliśmy Panią Monikę Karwat-Bury, rzecznik prasową PARP o komentarz na temat raportu: Rzecznik PARP o działaniu 8.1 POIG [wywiad]

Komunikat PARP


W poniedziałek wieczorem PARP opublikował komunikat odnoszący się do naszego raportu. Poniżej link do naszej odpowiedzi oraz do samego komunikatu:
http://www.twojaeuropa.pl/grupa/78/raport-poig-8-1-komunikat-parp-wywiad-i-zapowiedzi-zmian


...

Odsłon: 25184 | ranking >>


Komentarze: 21 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu RAPORT: Beneficjenci POIG 8.1 - jak wypada pierwszy nabór 2008?:

Komentarz

Paweł Kaczorowski

2010-02-10, 14:57

Brak strony internetowej nie świadczy o zajęciu się pracą nad samą usługą. Przecież wiele tych usług ma być interfejsem do świadczenia usług, na które pieniądze były wzięte.


Komentarz

Paweł Kaczorowski

2010-02-10, 14:59

Błąd w moim poście. Drugie zdanie miało brzmieć: Przecież wiele tych stron www ma być interfejsem do świadczenia usług, na które pieniądze były wzięte.


Komentarz

Tomasz

2010-02-10, 15:04

Ciekawe jestem, jakie będą realne działania w stosunku do tych projektów, które nie osiągną planowanych wskaźników a już w szczególności do tych, które nawet nie zaczną próbować je osiągać.


Komentarz

Tomasz

2010-02-10, 16:30

Chcąc być obiektywnym powinno też się wspomnieć o kłopotach z terminowym wypłacaniem środków przez PARP, zbadać ile badanych projektów ma w związku z tym kłopoty w finansowaniu i zastanowić się, jaki to ma wpływ negatywny na rozwój projektów. Brak tego w raporcie.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-10, 17:02

@Tomasz
Wspomnieliśmy o tym już w pierwszym akapicie raportu :)
O opóźnieniach było ostatnio głośno w mediach, dlatego nie chcieliśmy powtarzać tych samych informacji. Oczywiście masz rację - wielu beneficjentów przeliczyło się myśląc, że otrzyma refundację dużo wcześniej. My złożyliśmy wniosek o płatność na początku grudnia - zakładamy, że przelew będzie dopiero w okolicy marca/kwietnia.

Jeśli beneficjent nie otrzymał zaliczki ani płatności pośredniej to w przypadku nie zrealizowania projektu raczej nie będzie żadnych konsekwencji. W innym wypadku prawdopodobnie będzie musiał oddać pieniądze z odsetkami ustawowymi. Jeśli natomiast chodzi o realizację wskaźników, PARP będzie naszym zdaniem elastyczny - nikomu nie zależy na wpędzeniu w długi kilkuset młodych przedsiębiorców...

@Paweł Kaczorowski
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem. Zakładamy, że całkowity brak strony (nawet zaślepki graficznej) może świadczyć o:
1. zawieszeniu projektu, rezygnacji z umowy
2. prowadzeniu prac "w ukryciu" przed konkurencją
Zwracamy jednak uwagę, że jeśli projekt się kończy np. w styczniu 2011 to przedłużanie startu promocji może być ryzykowne, szczególnie jeśli ktoś jako wskaźnik podał ilość unikalnych użytkowników lub przychody. Myślę, że najbliższe 2 miesiące pokażą, które projekty rzeczywiście wystartują. Rozpoczynanie promocji zaraz przed wakacjami w większości przypadków może nie być dobrym pomysłem.


Komentarz

Łukasz Plutecki

2010-02-10, 17:50

Witam. Ten sam komentarz umieściłem na blogu Artura Kurasińskiego. Według mnie trochę za dużo populizmu. Rozmawiam z osobami, które realizują projekty z POIG niemal każdego dnia.

To, że projekty realizowane są powoli wynika także z tego:
1/ opóźniona była ocena i podpisanie umów - wiele firm aneksowało umowy i dopiero teraz startuje z projektami, które miały być realizowane 3-6 m-cy temu

2/ opóźnione były zaliczki - wiele firm znów przesuwało (lub efekt się nałożył)

3/ refundacja jest spóźniona o kilka (4-6 m-cy) - http://plutecki.net/2010/02/opoznienia-w-wyplacaniu-refundacji-do-poig-81/

Uważam, że mierzenie sukcesu projektu za pomocą PR i Alexy to zaprzeczenie procesu myślowego - to może być _jeden_ z wielu czynników w analizie eksperckiej.
Są projekty zyskowne, które nie wymagają wysokiego ruchu. XTB mają pewnie z 20 tys użytkowników - czyli prawdopodobnie mniej niż Ty czytelników w m-cu.

Natomiast popieram idee patrzenia projektem 8.1 na ręce. Dobrze, że raporty powstają. Należy piętnować skrajną nieudolność.

Zagadzam się także iż promocja powinna być przycięta - chociaż jest ważna dla każdego startupu... powiedzmy maksymalne koszty promocji powinny być ustalone sztywno na np. 100-150 tys. Chcesz więcej to wydaj z własnej kieszeni..

Niebawem zajmę się tematem szerzej.


Komentarz

Wiesław

2010-02-10, 18:48

Witam,
Przedstawiam własny serwis z dotacji 8.1/2008r. za skromne 63 750 zł w porównaniu do przebadanych projektów i ich kwot.
Projekt w trakcie rozwoju.
Podaję adres: www.e-zadania.pl
Serwis edukacyjny ma służyć uczniom mającym trudności w nauce matematyki. Obecnie cała uwaga skierowana jest na maturzystów, aby pomóc im przygotować sie do matury.
Zapraszam do ciągle rozwijającego się serwisu.

Miło by było, aby autorzy raportu kilka skromnych zdań napisali co o nim sądzą w porównanniu do otrzymanej kwoty i obecnych efektów.

Pozdrawiam
Wiesław Ziaja


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-10, 21:36

@Wiesław
Z serwisem spotkałem się już wcześniej, jednak nie wiedziałem z którego jest naboru a w tytule projektu nie było podanej nazwy - stąd brak w raporcie.

Dane obiektywne:
Serwis już wystartował i to chyba kilka miesięcy temu. Niestety ruch wg. Alexa jest znikomy.
PR: 2, Alexa: 1,6 mln

Jeśli chodzi o moją subiektywną opinię:
Jest to doskonały przykład, że za niewielkie pieniądze można stworzyć bardzo dobry serwis - jest innowacyjny, dobrze wykonany, filmiki są świetne, z przyjemnością przeszedłem przez kilka zadań.
Niestety... przy tak małej kwocie dofinansowania na płatną promocje pewnie już niewiele zostanie - byłoby bardzo szkoda aby projekt przeszedł bez echa, bo zasługuje na popularność. Pozostaje bardzo efektywnie wydawać pieniądze (SEO, AdWords, mailingi, ePR) oraz szybko znaleźć silnych partnerów! Może MEN znalazłoby jakieś granty, lub mogło oficjalnie promować serwis wśród dyrektorów szkół => nauczycieli? Ewentualnie nawiązać współpracę z dużym portalem szkolnym (np. sciaga.pl ?).

Powodzenia przy promocji oraz rozwoju modelu biznesowego!


@Łukasz Plutecki
Odpisałem Ci również u Artura. Jeśli chodzi o populizm, w notce prasowej rzeczywiście pozwoliliśmy sobie na kilka chwytów medialnych - sam raport jest jednak bardzo rzeczowy i operujemy na faktach, unikamy subiektywnych ocen czy oskarżeń.

Co do Alexa i PR – częściowo masz rację, dlatego przy pierwszym ocenianym projekcie “Supervisor GPS Web Monitoring Service” napisaliśmy “system jest skierowany do wąskiego grona firm transportowych, więc ocena projektu po ilości ruchu na stronie nie jest zasadna” :)
Nie istnieją wskaźniki sprawdzające się w każdym przypadku, jednak większość przeanalizowanych projektów jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców i będzie wymagała znacznej ilości użytkowników.

Czekamy zatem na Twój szerszy wpis na blogu i dalszą polemikę ;)


Komentarz

Jan Rychter

2010-02-11, 11:57

Dobra inicjatywa, należy patrzeć na ręce i urzędnikom i firmom korzystającym z dotacji.

Bardzo jednak polecałbym przyjrzenie się również (a może szczególnie) miejscom, gdzie pieniądze są o dwa rzędy wielkości większe — przykładowo, POIG 2.3 (infrastruktura dla nauki). Emocjonujemy się, że jakaś firma dostała 450 tysięcy na projekt, podczas gdy w POIG 2.3 można wziąć prawie 10 milionów złotych na... wiki dla intranetu.


Komentarz

JaceK

2010-02-12, 13:22

Jaki sens ma powoływanie się na Alexa Rank?

Przecież klient wchodząc na stronę WWW ściąga dane bezpośrednio do swojej przeglądarki. Firma typu Alexa nie bierze żadnego udziału w tym procesie.

Alexa więc nie może mieć informacji o ilości wejść na dany serwis. Chyba że właściciel tego serwisu współpracuje z Alexa i zainstalował u siebie coś co przekazuje informacje o wejściach na jego serwis do Alexa Rank.

Nie sądzę jednak żeby polscy przedsiębiorcy rejestrowali się jak jeden mąż i natychmiast po uruchomieniu serwisu, w Alexa Rank.


Komentarz

JacekM

2010-02-12, 14:47

W istocie o to właśnie chodzi, zeby współpracować z serwisami wystawiającymi oceny. To elementarna zasada w internecie. Alexa Rank jest obiektywny w tym sensie, że jest odporny bardziej niż inne systemy statystyk na zafałszowania. PR jest bardzo złożonym algorytmem oceny stron internetowych i nie obejmuje tylko linków zewnętrznych. Pieniądze z dotacji zostały jak rozumiem roztrwonione. Webmasterzy, pracownicy reklamy i marketingu mają zainstalowany alexa toolbar który na bierząco pokazuje ranking strony na którą wchodzą. Tak więc AR pokazuje popularność danej strony raczej u bardziej obytych z internetem urzytkowników


Komentarz

Wiesław Ziaja

2010-02-12, 15:03

@Łukasz Matuszewski
Dziękuję za subiektywną ocenę. Przyznaje, że prawdziwa praca nad serwisem dopiero się zaczyna. Wszystko powstaje po godzinach po powrocie z pracy, a więc czas jest ograniczony.
Mam świadomość niewielkiej skuteczności reklamy, ale jak Pan zauważył ze skromnej kwoty dofinansowania nie zostało nic. Pozostaje mi inwestować w pozycjonowanie już z własnych środków.
Nad promocją serwisu dopiero zacznę pracować. Dla mnie w pierwszej kolejności głównym celem było zasilić serwis bogatą treścią, a potem go pokazać innym.
Co do interesowania MEN i podobnych państwowych instytucji. Jest jeden warunek: serwis nie może być komercyjny (nie może być tam reklam) wtedy mogą umieścić linka lub krótka notkę o nim.

Pozdrawiam
Wiesław Ziaja


Komentarz

pilot

2010-02-13, 22:05

Świetny raport. Gratuluje autorowi, że się za ten temat zabrał. Mam nadzieje, że beneficjenci jednak jakoś porządnie wykorzystają pieniądze i nie pójdą one w błoto.


Komentarz

pp

2010-02-16, 11:48

Mam jedno podstawowe pytanie - jak te serwisy za 200-800 tysięcy złotych mają na siebie zarobić??
Z reklamy na pewno nie są w stanie, bo serwisy nie będą na tyle popularne/znane/cenione by reklamodawcy się tak chętnie tam ogłaszali.
Czy ktoś zna odpowiedź w jaki sposób te serwisy mają wyjść na plus (albo przynajmniej na zero)?
Panie Łukaszu, Pan ma doświadczenie w tej sprawie, co Pan o tym sądzi? Mam jakieś dziwne przeczucie ze jakaś połowa z tych opisanych projektów nie wypali (nie zwrócą się koszty, bo nawet jeśli pomysł chwyci to w niewystarczającym pod względem zarobku zakresie) i ... wtedy co, będą musieli zwracać dofinansowanie?


Komentarz

baldhorse

2010-02-16, 17:05

mRezerwacja to zapiso.pl, kiepsko szukaliście...


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-16, 21:51

@baldhorse
Na stronie beneficjenta one99.pl nie ma ani słowa o zapiso.pl, jest za to opis projektu mRezerwacja - nie mieliśmy zatem podstaw do dalszego drążenia tematu, szukania, dzwonienia itd.

@pp
Konieczność zwrotu dofinansowania zaistnieje prawdopodobnie w skrajnych przypadkach, np. gdy ktoś drastycznie naruszy harmonogram lub w ogóle nie osiągnie celów na poziomie produktu (np. nie stworzy e-usługi). Gdy ktoś osiągnie nieco mniejsze rezultaty (np. nieco mniejszy przychód niż podawał) i dobrze to uzasadni, PARP naszym zdaniem powinien być elastyczny. Ale o to trzeba zapytać PARPu, nie nas :)

W tej chwili PARP będzie już wymagał lepszego uzasadnienia biznesowego i przedstawienia prognoz zwrotu inwestycji. W pierwszych naborach rzeczywiście nie było na to takiego nacisku. W planach ma być punktowane np. czerpanie dochodów z źródeł poza reklamą (czyli z kluczowych dla POIG 8.1 e-usług) oraz z kierowania oferty poza Polskę. Moim zdaniem zmiany bardzo pozytywne.

A co do przeczuć, prawdopodobnie większość projektów nie odniesie sukcesu, wiele może mieć problemy ze zwrotem inwestycji. Ale z takimi ocenami trzeba poczekać jeszcze przynajmniej rok.

@JaceK, JacekM
Alexa jest chyba najlepszą publicznie dostępną metodą szacowania ruchu na danym serwisie. Google Trends nie mają danych dla małych serwisów, Megapanel podobnie... Oczywiście nie jest to metoda doskonała, ale przecież nie tworzyliśmy na tej podstawie żadnego rankingu, punktacji... Jedno jest pewne, żaden z badanych serwisów nie zyskał sobie jeszcze znaczącej popularności - to bez wątpienia można stwierdzić na podstawie Alexa Rank. Jaka jest przyczyna? Prawdopodobnie wszyscy działania reklamowe planują na ten rok. Dlatego dopiero za minimum rok przekonamy się kto osiągnie prawdziwy sukces.


Komentarz

baldhorse

2010-02-17, 15:16

to jeszcze żeby dodać pikanterii :)
48poland.com to klon www.msg.org.pl firmy urzędującej pod tym samym adresem. Innowacyjność = 0.
No to już wiadomo "jak to się udało"...


Komentarz

Darek

2012-01-06, 21:08

Kurcze to wszystko pachnie mi taką nagonką na to że coś ktoś ukrywa, nie zrobił, zdefraudował itp. Taka typowa polska nie wiara w drugiego człowieka. Po prostu ręce opadają ...

Jest tu takie założenie że większość oszukuje, site nie działają, pieniądze są wydawane na felgi do fury.

Jakoś mnie to zniesmaczyło, tym bardziej że wydawcy tego siteu nie błysnęli moim zdaniem niczym szczególnym. Jest to typowy portal informacyjny wykorzystujący CMS. Gdzie tu innowacyjność.

Dlatego ja sam staram się nie oceniać innych (poza oceną powyżej :) ). Trochę więcej pokory, wiary, pewności siebie, zaufania.

Sam przeżyłem POIG8.1 którego efektem jest portal www.e-ivn.pl i wiem ile jest problemów które trzeba rozwiązać:
1) finanse
2) znalezienie ludzi, firm, biura
3) zakupy sprzętu, usług
4) stworzenie koncepcji i nadzór nad jej wykonaniem
5) biurokracja unijna
6) niepewność co do tego czy zamierzenia zostaną zaimplementowane jeśli produkt jest rzeczywiście innowacyjny
7) nie pewność co do procesu nadzoru ze strony RIF+PARP

I te wszystkie problemy trzeba skutecznie rozwiązywać. To wymaga nadludzich sił, zważywszy na to że że praca ta nie daje profitów a jedynie długi (jak w moim projekcie) i trzeba do niego dopłacać.

Co do POIG8.1 to:
1) aby zrobić wniosek który dostanie grant trzeba się wysilić (też finansowo) i jeśli co piąty wniosek przejdzie to znak że już zrobiłeś coś lepiej niż inni i się nadajesz do biznesu bo masz fajny pomysł i umiesz przekonać do niego ludzi
2) Inna sprawa robiąc w rzeczywistości taki projekt taka osoba uczy się praktycznej strony prowadzenia biznesu - szukamy ludzi, firm, podpisujemy umowy, egzekwujemy umowy
3) Korzysta na tym gospodarka - dajemy pieniądze księgowej ,prawnikowi, programistom, grafikowi, specjalistom od marketingu
4) Tworzymy klasę młodych kapitalistów dając im którzy mogą rozruszać polską gospodarką dając ludziom pracę

Reasumując nie lubię takich polowań choć dostrzegam że jest jakiś procent naciągaczy. Ale mamy słowo margines i chyba ono dobrze oddaje odsetek tych firm które jawnie naciągają (będzie to jakieś 10% moim zdaniem). Ale to oznacza że system nie jest szczelny i można np zrobić platformę przetargową która mogłaby kontrolować przetargi zamiast dawać niejasne wskazówki
Czapki z głów przed tymi którym się udało zdobyć i być może już zakończyć (jak w moim wypadku) projekt z POIG8.1
Powodzenia.

A osobom którzy chcą innych sprawdzać, rozliczać, zapraszam do zastanowienia się ... może tracicie swoją energię na nie potrzebne rzeczy. Choć taki post chyba nikogo nie zmieni :)

Powodzenia, uśmiechu na twarzy, pozytywnego myślenia, wiary w innych ludzi życzę w roku 2012


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2012-01-09, 13:10

@Darek - nie chcieliśmy robić nagonki, ale moim zdaniem media muszą patrzeć na ręce wydających publiczne pieniądze i nie ma w tym nic złego. Jeśli dzięki takim raportom "margines" o którym piszesz będzie mniejszy i mniej osób będzie przeznaczało kasę z podatków europejczyków na "felgi do fury" to było warto :)


Komentarz

Mimi

2012-05-30, 22:53

Alexa nie jest żadnym wykładnikiem. Ma zasięg globalny a masa tych stron działa przede wszystkim w polsce więc to porównanie jest bez sensu. Inna sprawa że większość tych projektów nikomu i na nic się nie przyda...

Prawda jest o dotacjach taka że dostanie ten z bardziej wyparzoną gębą, czyli ta krowa która dużo ryczy bo się naumiała przez lata pierdzieląc tu i ówdzie i posiada "złote wargi" (ponoć dobry marketingowiec sprzeda wszystko), na tym kończąc. A Ci co mają w głowie fajne pomysły to mają szanse ale jeśli stać ich na zaplecze, chociażby wynająć takiego złoto ustego co ładnie przekona pseudo komisje (bo wiadomo decyzyjnymi są ci zwykle co mają kontakty a już niekoniecznie kierunkowe wyksztalcenie i znajomosc rynku w danym temacie a wiodą prym psychologowie... why? - polska) oczywiście są wyjątki, genialni wynalazcy a do tego marketingowcy. Ale jaki to procent?


Komentarz

Mimi

2012-05-30, 23:07

Dodam jako ciekawostkę że w firmie wktórej się starałam o dotację w regulaminie przyznawania wsparcia własnie firma ta figurowała jako BENEFICJENT. Tłumaczy samo przez się..Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Łukasz Matuszewski Łukasz Matuszewski Wydawca TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 31.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel / Ibbenbüren

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / maturzystów 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haaksbergen

Ogrodnik 26.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Ostend

Brygadzista/operator wózka – Belgia 25.05.2021 Kraj: Belgia Miasto: Ostend

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy