Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Gruzja chce zjednoczenia z Abchazją i Osetią Południową

29.01.2010 Autor: Wojciech Wojtasiewicz[ 1 komentarz ]
Michail Saakaszwili - prezydent Gruzji, czy zdoła przed zakończeniem swojej drugiej kadencji w 2013 roku zreintegrować kraj?

Michail Saakaszwili - prezydent Gruzji, czy zdoła przed zakończeniem swojej drugiej kadencji w 2013 roku zreintegrować kraj?
Źródło: Commons Wikimedia

Gruzja przygotowała dokument "State strategy on occupied teritories - engagement through cooperation" jako podstawę do zjednoczenia kraju. Czy dzięki niemu uda się Tbilisi odzyskać wpływ na Abchazję i Osetię Południową?

Uznana niepodległość Abchazji i Osetii Południowej?


Jednym z zasadniczych celów prezydentury Micheila Saakaszwilego jest przywrócenie integralności terytorialnej kraju. Po początkowym sukcesie w postaci podporządkowania centralnym władzom w Tbilisi południowo-zachodniej prowincji kraju Adżarii, rządzonej przez ponad dekadę przez Asłana Abaszydze oraz oferowaniu licznych planów, propozycji i programów Abchazom i Osetyjczykom, polityka ta zakończyła się klęską. Niepodległość Abchazji i Osetii Południowej, po przegranej przez Gruzję wojnie z północnym sąsiadem z sierpnia 2008 roku, została uznana przez Federację Rosyjską, Nikaraguę, Wenezuelę, palestyński Hamas oraz przez najmniejsze państwo świata Nauru. Gruzińskie władze na czele z prezydentem Saakaszwilim, jak i gruzińskie społeczeństwo nie pogodziły się z utratą kontroli nad Suchumi i Cchinwali (stolice parapaństw) i z faktycznym rozbiorem kraju. W tym celu przygotowana została przez ministra ds. reintegracji kraju Temura Jakobaszwil’ego i zatwierdzona 27 stycznia przez gruziński rząd specjalna strategia, której celem jest zintegrowanie Abchazji i Osetii Południowej z tzw. Gruzją właściwą.

Co jest w dokumencie?


Głównym celem strategii jest przeciwstawienie się jakiemukolwiek rodzajowi izolacji odłączonych od Gruzji terytoriów. Jak powiedział minister Jakobaszwili dla portalu Civil Georgia, mieszkańcy Abchazji i Osetii Południowej są obywatelami Gruzji i nie mogą być odizolowani od reszty kraju. Nie powinni być oni tylko zależni od rosyjskiego okupanta, lecz liczyć na pomoc gruzińską w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej oraz być włączeni w projekty kulturalne czy ekonomiczne dostępne dla pozostałej części Gruzji.
Kolejnymi postulatami są: zapewnienie swobodnego przemieszczania się między Abchazją i Osetią Południową a tzw. Gruzją właściwą (w tym celu władze Gruzji chcą ustanowić połączenia autobusowe oraz wyremontować drogi), zachęcanie Abchazów i Osetyjczyków do podejmowania studiów w Tbilisi i innych gruzińskich miastach oraz objęcie terytoriów separatystycznych pomocą finansową oraz programami Unii Europejskiej w Gruzji.
Strategia jest częścią szerszego planu zatytułowanego „Georgia’s overarching determination”, który zakłada deokupację Abchazji i Osetii Południowej i w końcu reintegrację z Gruzją, zarówno terytoriów jak i społeczności je zamieszkujących.
Niezwykle ważnym oświadczeniem strony gruzińskiej jest zapewnienie, że spór wokół terytoriów separatystycznych nie może być rozwiązywany na drodze zbrojnej, gdyż mogłoby to doprowadzić do kolejnej wojny pomiędzy Gruzją a Federacją Rosyjską. Jakobaszwili podkreślił, że cele wyszczególnione w dokumentach Tbilisi chce osiągnąć za pomocą pokojowych środków oraz na drodze dyplomatycznej.

Pobożne życzenia czy krok do przodu?


W ostatnich latach wiele programów, planów dla Abchazji i Osetii Południowej tworzonych było przez rząd w Tbilisi (m.in. mapa drogowa dla Abchazji z marca 2008 roku czy inicjatywa pokojowa dla Osetii Południowej z marca 2005 roku), jednak ich realizacja była częściowa i odrzucana przez władze w Suchumi i Cchinwali. Wydaje się, że obecną strategię będzie jeszcze trudniej wprowadzić w życie niż poprzednie z racji na ogromną nieufność i doznane krzywdy pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Zależność Abchazji i Osetii Południowej od Rosji wzrasta z każdym miesiącem (podpisano szereg umów dotyczących m.in. współpracy energetycznej, ochrony granic czy pożyczek) i nie ma najmniejszej woli władz tych regionów na porozumienie się z rządem w Tbilisi.
Z lekkim optymizmem o strategii wypowiedział się ekspert Paata Zakareiszwili, który zauważył, że na dokument ten Gruzja czekała od 18 lat. Podkreślił także pozytywny fakt, że przy jego opracowaniu brali udział międzynarodowi i gruzińscy analitycy i eksperci.
Z pewnością jakakolwiek forma dialogu jest lepsza niż wojna. Jednak Gruzini powinni zdać sobie sprawę, że po klęsce z sierpnia 2008 roku muszą zapomnieć na wiele lat o odzyskaniu kontroli nad Abchazją i Osetią Południową.


Źródła:
“Georgia Today”, Portal Civil Georgia: www.civil.ge


...

Odsłon: 3850 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Gruzja chce zjednoczenia z Abchazją i Osetią Południową:

Komentarz

misha2010

2010-06-26, 18:24

Film MISHA. Pokazuje całą prawda o Michaile Saakaszwili.

UWAGA! Jeżeli uważasz Michaiła Saakaszwili za "prawdziwego przyjaciela narodu Gruzińskiego lub Polskiego" to NIE OGLĄDAJ TEGO FILMU !!!

http://chomikuj.pl/misha2010

http://www.megaupload.com/?d=2WTNG1ZBPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Wojciech Wojtasiewicz Wojciech Wojtasiewicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Lakiernik przemysłowy 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Gasen

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Elektryk budowlany (do 2700€/mc) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Vorarlberg

Pracownik robót ziemnych – Niemcy 01.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Chemnitz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy