Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Własna firma w Irlandii [wywiad]

09.12.2009 [ 2 komentarze ]
Na zdjęciu Hubert i Monika z córką Laurą.

Na zdjęciu Hubert i Monika z córką Laurą.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Własna firma w Irlandii - na zdjęciu jeden ze sklepów, jakie Hubert i Monika otworzyli w Irlandii.

Własna firma w Irlandii - na zdjęciu jeden ze sklepów, jakie Hubert i Monika otworzyli w Irlandii.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Hubert i Monika po utracie pracy w Irlandii założyli własną firmę. Przeczytajcie o tym, jak w krótkim czasie odwrócili swój los i zamienili porażkę w sukces.

Daniel Szczegielniak, TwojaEuropa.pl: Państwa historia to podręcznikowy przykład tego, w jaki sposób można przekuć coś, co inni gotowi byliby nazwać porażką, w spektakularny sukces. W 2005 roku, po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku zarządzanie i marketing w Polsce, przyjechaliście Państwo do Limerick w Irlandii i rozpoczęliście pracę w Dell Products Europe. Po przepracowaniu blisko roku, w związku z polityką zatrudnienia firmy, nie przedłużono Państwu umowy o pracę, w konsekwencji czego postanowili Państwo wprowadzić w życie plan otwarcia polskiego sklepu w Limerick. Dzisiaj posiadacie Państwo trzy takie sklepy, pod szyldem „Wisła” - dwa w samym Limerick oraz jeden w oddalonym o 20 kilometrów Shannon. Proszę zdradzić naszym czytelnikom waszą tajemnicę sukcesu: co sprawiło, że znaleźliście tyle odwagi i determinacji, aby wprowadzić swoje zamierzenia w życie?

Hubert: Nie mieliśmy innego wyjścia, trzeba było się czymś zająć, więc postanowiliśmy z żoną założyć własną firmę i otworzyć sklep z polską żywnością. Polaków w Limerick było już sporo (około 10 tysięcy Polaków przypadających na zaledwie 80 tysięcy ogółu mieszkańców), ale ciągle brakowało polskiego sklepu. Wpływ na decyzję miał nasz roczny pobyt w Kanadzie, gdzie mieliśmy okazję zaobserwować, jak bardzo tamtejsza Polonia była zorganizowana. Widzieliśmy polskie sklepy, piekarnie, masarnie i punkty usługowe. Tutaj w Limerick 4 lata temu wszystko dopiero „raczkowało”. Kiedy 3 lata temu otwieraliśmy nasz pierwszy sklep, był to pierwszy polski sklep w mieście. Dzisiaj w samym Limerick można ich naliczyć 10. Dzisiaj jest tutaj o wiele więcej (polskich) klientów, a my mamy doświadczenie i to inni muszą nas gonić.

Czy Irlandia to dobry kraj dla przedsiębiorców z Polski?

Irlandia wydaje się być doskonałym krajem dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić tutaj własną działalność gospodarczą, jednak nie znam nikogo z Polski, kto przyjechał tutaj by założyć własną firmę. Najczęściej w Irlandii inwestują ludzie, którzy pracują tu już kilka ładnych lat, którym udało się zgromadzić pewien kapitał i teraz próbują szczęścia w biznesie.

Z jakimi trudnościami przyszło Państwu się zmierzyć prowadząc działalność gospodarczą w Irlandii?

Największe trudności, jakie nas spotkały, były związane z wynajmem lokali. Od momentu podpisania umowy o wynajęcie pierwszego lokalu do momentu otrzymania kluczy minęły prawie 4 miesiące. Wiąże się to z pewną opieszałością. Na początku podejrzewałem, że być może właściciele lokalów obawiają się o ciągłość płatności za czynsz, w końcu jesteśmy cudzoziemcami, na dodatek być może pomysł polskiego sklepu spożywczego mógł budzić ich wątpliwości. Ale gdy po 1,5 roku otwieraliśmy nasz kolejny sklep, na klucze czekaliśmy 8 miesięcy. Widocznie tutaj jest to normalne.

Co Irlandia ma do zaoferowania dynamicznym przedsiębiorcom z Polski, czego nie znajdą oni we własnym kraju? Jak wygląda formalna strona prowadzenia działalności gospodarczej w Irlandii?

Ciężko jest mi odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o różnice prowadzenia biznesu w Polsce i w Irlandii, ponieważ z Polski wyjechałem w tydzień po obronie pracy magisterskiej i nie wiem, jak wygląda prowadzenie działalności gospodarczej w kraju. Jedno wiem na pewno: od strony formalnej własna firma w Irlandii to kwestia wypełnienia dwóch formularzy oraz uiszczenia opłaty manipulacyjnej w wysokości 20 euro. W Polsce wygląda to trochę bardziej skomplikowanie, zbyt wiele biurokracji.

Prowadzenie firmy w Irlandii zależy od jej statusu. Kiedy mieliśmy tylko jeden sklep, posiadaliśmy status firmy jednoosobowej zarejestrowanej na moje imię i nazwisko. Z czasem, gdy byliśmy już w posiadaniu 3 punktów sprzedaży, zdecydowaliśmy się na przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Wisla Polish Goods Limited. Wiąże się to z większą odpowiedzialnością, przejrzystością oraz z zatrudnieniem większej ilości pracowników (2 księgowych), ale dzięki temu w tej chwili spółkę obowiązuje podatek liniowy w wysokości 12.5%, więc ma to także swoje pozytywne strony.

Czy wśród Państwa klientów są także Irlandczycy?

Bazujemy tylko na klientach polskich oraz rosyjskojęzycznych, odsetek kupujących u nas Irlandczyków pozostaje na poziomie 2-3 %. Próbowaliśmy ich zachęcić przez różnego rodzaju promocje oraz oferty w języku angielskim, jednak widocznie bardziej im odpowiada irlandzkie jedzenie.

W jaki sposób udało się Państwu wyróżnić na tle lokalnej konkurencji? Co takiego oferują Państwo swoim klientom, czego nie znajdą oni w innych sklepach?

Przede wszystkim mamy bardzo szeroki asortyment, nie konkurujemy ceną, ale jakością, częstotliwością dostaw oraz fachowym personelem. Również promocje, public relations i dobre lokalizacje są naszą mocną stroną. Okazało się, że nie studiowaliśmy zarządzania i marketingu na darmo.

W jaki sposób, jeśli w ogóle, doświadczyli Państwo skutków kryzysu gospodarczego? Jakie miał on konsekwencje dla Polaków mieszkających w Irlandii?

Największą populacją, którą dotknął kryzys w Irlandii, są właśnie Polacy, którzy w przeważającej mierze pracowali na budowach. Tę branżę kryzys doświadczył najmocniej. Wielu naszych polskich przyjaciół jest teraz bez pracy, dostają zasiłek i myślą o powrocie do Polski, co źle wróży dla naszego biznesu. Konsekwencje będą, a nawet już są takie, że Polacy masowo opuszczają Irlandię, wracają do Polski lub szukają szczęścia w innych krajach, takich jak Norwegia, Dania czy Belgia.

Jakie są Państwa plany na przyszłość? Czy planujecie Państwo powrót do Polski?

Planujemy powrót do Polski od kilku lat, ale nic z tego nie wychodzi. Bardzo ciężko w naszej sytuacji określić, kiedy to nastąpi, związane jest to z wieloma czynnikami. Może być tak, że trzeba będzie wyjechać za rok, a może za 10 lat, kto wie. Planujemy jednak powrót przed rozpoczęciem edukacji naszej córki. W tej chwili Laura ma 1,5 roku.

Gdyby mieli Państwo dać jedną radę młodym Polakom - obywatelom Europy, która miałaby uczynić pozytywną różnicę w ich życiu, co byście Państwo im doradzili?

Nie bać się ryzyka i jeżeli pojawia się jakiś pomysł lub szansa, trzeba to szybko i umiejętnie wykorzystać, bo druga okazja może się nigdy nie pojawić. Optymizm życiowy ponad wszystko.

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj koniecznie poradnik:
Zakładanie firmy w Irlandii

...

Odsłon: 17387 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Własna firma w Irlandii [wywiad]:

Komentarz

vojciechs

2010-03-03, 21:08

Powyższy artykuł pokazuje, że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. wydawać by się mogło że prowadzenie działalności za granicą jest łatwe, lekkie i przyjemne. Ale niestety wszędzie czyhają problemy itd.
O podatku na poziomie 12,5% marzy nie jeden przedsiębiorca, ale to już inna bajka. Warto by było wspomnieć na temat irlandzkiego odpowiednika naszego ZUS-u i składek jakie pobiera. U nas jest to ok 850zł miesięcznie, w promocji przez dwa lata możemy płacić 350zł.
Wykaz miesięcznych opłat mile widziany...


Komentarz

Maciek

2010-08-31, 17:32

"ZUS" w Irlandii jest tańszy, niż w Polsce, gdy porównamy takie same przychody. Jednak powiedzmy sobie szczerze, jakie to ma znaczenie, gdy prowadzi się firmę? Poważna firma - nawet mała - nie ma przychodu 3000 złotych, z czego nie zostaje jej góra połowa tego.

Nie zakłada się firmy, jeżeli chce się mieć niskie dochody - ani w Polsce ani innym miejscu na świecie. To nasze "etatowe" myślenie o przedsiębiorczości powoduje, że uważamy polski ZUS za drogi. Trzeba zmienić myślenie.

Co innego sprawy rachunkowo-księgowe. W życiu już nie założę firmy w Polsce - w porównaniu do Irlanii czy UK to koszmar. Niekoniecznie w Polsce, ale polecam własną firmę. To inna jakość.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 22.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Nidda

Hydraulik instalacji sanitarnych- Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Zermatt

Mechanik maszyn rolniczych 26.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pottmes

Monter instalacji grzewczych / sanitarnych – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Landach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy