Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia w Szkocji - wywiad

21.11.2009 [ 0 komentarzy ]
Od lewej: Ewa i Iwona, polskie studentki wybrały studia w Szkocji.

Od lewej: Ewa i Iwona, polskie studentki wybrały studia w Szkocji.
Źródło: Daniel Szczegielniak

Uniwersytet Aberdeen - największy college w Szkocji.

Uniwersytet Aberdeen - największy college w Szkocji.
Źródło: Wikipedia

W kraju, gdzie mężczyźni chodzą w spódnicach, a w skarpetach naciągniętych po kolano chowają noże, można też studiować. Przekonała się o tym Iwona, która wybrała studia w Szkocji.

Daniel Szczegielniak, TwojaEuropa.pl: Ukończyłaś studia pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie (Management Degree BA Hons) na Wydziale Biznesu Uniwersytetu Roberta Gordona (Aberdeen Business School, Robert Gordon University) w Aberdeen, w Szkocji. Dlaczego wybrałaś studia w Szkocji? Czy była to łatwa decyzja?

Iwona: Wyjechałam do Szkocji przede wszystkim, aby zakosztować samodzielności. Przed wyjazdem mieszkałam z rodzicami we Wrocławiu, w pobliżu kampusu Akademii Ekonomicznej, gdzie studiowałam i w związku z tym nie miałam powodów ani perspektyw na wyprowadzenie się. Poza tym uważam, że Wrocław to naprawdę świetne miasto, więc przeprowadzka do Krakowa lub Warszawy nie wydała mi się uzasadniona! Z drugiej strony, studia za granicą były dla mnie świetną okazją, aby podjąć wyzwanie i zmienić całkowicie moje otoczenie. Podejmując decyzję o wyjeździe, brałam także pod uwagę fakt, że studia w Szkocji pozwoliłyby mi przekonać się w praktyce, jak funkcjonują inne systemy edukacyjne niż ten, który znałam z Polski. Ponieważ z języków obcych tylko język angielski miałam opanowany w stopniu pozwalającym mi na podjęcie studiów, wybór padł na Wielką Brytanię. Możliwość otrzymania stypendium Student Awards Agency for Scotland skutecznie zawęziła obszar mojego zainteresowania do Szkocji. Dodatkowo, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, jaką otrzymałam od Pani Doktor Kamili Kamińskiej oraz dziekana uniwersytetu w Szkocji, rozwiała moje wątpliwości co do miejsca, w którym spędzę następne lata moich studiów.

Jakie wyzwania stoją przed osobą, która chciałaby wyjechać na studia do Szkocji? Jakie korzyści według Ciebie wiążą się z tak odważną decyzją?

Jeżeli chodzi o wyzwania, jakie stoją przed osobami, które decydują się na studia w Szkocji, jest to przede wszystkim konieczność podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin. Tutejsza waluta (funt brytyjski) determinuje sytuację, w której niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na studiowanie bez dodatkowego źródła dochodów w postaci pracy. Drugim wyzwaniem, szczególnie na początku, są szkockie dialekty, które zmieniają się średnio co dwadzieścia kilometrów, chociaż i do tego można przywyknąć. Osobiście uważam, że jeśli ktoś ma na tyle determinacji, że zdecydował się na wyjazd za granicę, to największe wyzwanie ma już za sobą.
Do korzyści należy moim zdaniem zaliczyć wspomnianą już przeze mnie możliwość usamodzielnienia się i związane z tym uczucie, że do wszystkiego musisz dojść samodzielnie, i to w dodatku w obcym kraju. Poza tym trudno byłoby mi sobie wyobrazić lepszy sposób na „doszlifowanie” zdolności językowych niż studia połączone z pracą za granicą.

Jakim wyzwaniom musiałaś sprostać w ciągu tych dwóch lat spędzonych w Szkocji?

Pomijając wyzwania, które wymieniłam w odpowiedzi na poprzednie pytanie, to chyba pogoda daje się najbardziej we znaki. W Szkocji zdecydowanie brakuje słońca!

Miałaś wyjątkową możliwość gruntownego poznania obu systemów szkolnictwa wyższego w Polsce i Szkocji. Na czym polegają główne różnice i który system w Twojej ocenie wypada korzystniej?

Po pierwsze, polskie szkolnictwo wyższe oferuje swoim studentom wykształcenie, które jest bardziej teoretyczne i wszechstronne niż to, które posiadają w swojej ofercie uniwersytety brytyjskie. Jeszcze przed dziewiętnastym rokiem życia uczniowie w Polsce muszą zmierzyć się z wysokim poziomem nauczania we wszystkich dziedzinach. System szkocki polega na stosunkowo wczesnej specjalizacji i charakteryzuje się zdecydowanie przystępniejszymi metodami nauczania niż te, z którymi miałam przyjemność spotkać się w Polsce. Studia w Szkocji uczą sprawdzania wszystkiego samemu, badania i doświadczania oraz samodzielnego zdobywania potrzebnych informacji. Ponadto, studia w Szkocji to mniej egzaminów, a więcej prac pisemnych.

W jaki sposób sfinansowałaś swoje studia w Szkocji?

Mniejszą część budżetu stanowił mój własny wkład, czyli praca, ale to rodzice pomogli mi w znacznej części sfinansować wyjazd i studia.

Czy Szkocja to dobre miejsce do życia dla Polaków?

Niezłe! Osobiście nie spotkałam się z żadnymi poważnymi przejawami niechęci Szkotów do Polaków. Z drugiej strony jestem świadoma faktu, że wiele zależy od indywidualnej sytuacji osoby oraz jej znajomości języka angielskiego.

Jak oceniasz decyzję o wyjeździe do Szkocji z perspektywy czasu? Czy była to dobra zabawa czy może ciężka praca? W jaki sposób wyjazd za granicę zmienił Cię i Twoje spojrzenie na otaczający Cię świat? Czy polecasz młodym ludziom podjęcie studiów w Wielkiej Brytanii?

To była najlepsza decyzja, jaką podjęłam w życiu! Dzięki wyjazdowi uwierzyłam we własne możliwości, wedle zasady, że jeśli potrafię odnaleźć się za granicą w jednym kraju, to potrafię zrobić to samo gdziekolwiek indziej. Dla mnie studia w Szkocji to głównie zabawa. Wynika to chyba z mojego specyficznego podejścia do studiowania, kierunku studiów, możliwości finansowych itp. Znam ludzi, dla których była to tylko ciężka praca i kupowali olej kujawski tylko dlatego, że tęsknili za domem. Znam też ludzi, którzy skutecznie łączyli oba podejścia.
Co do pytania, na ile ten wyjazd mnie zmienił, to na pewno jestem bardziej śmiała i pewna siebie, ale przede wszystkim znalazłam coś, co naprawdę chciałabym robić. Poza tym, ten wyjazd dla mnie nigdy się nie skończył, mimo że już ukończyłam studia. Zdecydowanie polecam każdemu!

Ukończyłaś studia w Wielkiej Brytanii. Jakie są Twoje plany i perspektywy na przyszłość?

W tej chwili podjęłam pracę w biurze w stolicy Szkocji, Edynburgu, i muszę przyznać, że to urzekające miasto. Zawsze chciałam tutaj mieszkać, więc cieszę się, że tutaj jestem. W tej chwili szukam praktyk w dziedzinie zarządzania, która mnie interesuje najbardziej, czyli event management (organizacja wydarzeń kulturalnych). A w przyszłości, kto wie, być może podejmę studia drugiego stopnia.

Podobają Ci się mężczyźni w spódniczkach?

Wszystko zależy od rozmiaru łydek!

Dziękuję za rozmowę.


...

Odsłon: 8662 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Studia w Szkocji - wywiad nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Malarz budowlany 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Voralberg

Hydraulik budowlany – Szwajcaria 21.05.2021 Kraj: Szwajcaria

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Fizjoterapeuta 20.05.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Szwajcaria

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy