Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Mołdawia – na peryferiach Europy

10.11.2009 Autor: Stanisław Stanowski[ 3 komentarze ]
Wino to najcenniejsze bogactwo Mołdawii.

Wino to najcenniejsze bogactwo Mołdawii.
Źródło: Wikipedia

Mołdawianie mają wciąż problemy z własną tożsamością narodową. Dlatego rząd od lat prowadzi m.in. kampanię bilbordową

Mołdawianie mają wciąż problemy z własną tożsamością narodową. Dlatego rząd od lat prowadzi m.in. kampanię bilbordową
Źródło: Stanisław Stanowski

Czarne chmury nad Pałacem Prezydenckim w Kiszyniowie

Czarne chmury nad Pałacem Prezydenckim w Kiszyniowie
Źródło: Stanisław Stanowski

Cerkiew monastyru Cǎpriana – „mołdawskiej Częstochowy”

Cerkiew monastyru Cǎpriana – „mołdawskiej Częstochowy”
Źródło: Stanisław Stanowski

Mc Donald's i kiszyniowskie blokowiska

Mc Donald's i kiszyniowskie blokowiska
Źródło: Stanisław Stanowski

Mołdawia, znajdująca się w miejscu, w którym przez stulecia rozwijały się najwspanialsze cywilizacje, obecnie jest najbiedniejszym państwem Europy. Warto przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu państwu.

Trudno znaleźć wycieczki do Mołdawii w ofercie biur turystycznych, a zainteresowaniu nie sprzyjają skąpe informacje, jakie można znaleźć w mediach: kraj pogrążony w biedzie, trwający w sporze z oficjalnie nieuznawaną Republika Naddniestrzańską, niestabilny politycznie, zacofany gospodarczo i społecznie, ze stwierdzonymi przypadkami dyfterytu, żółtaczki zakaźnej czy cholery. Również dla nas Polaków Mołdawia pozostaje krajem niemal całkowicie nieznanym, mimo że przez stulecia mocno związana była z naszą historią.

Zresztą sami mieszkańcy Besarabii często nie do końca są świadomi walorów własnej ojczyzny. Ubóstwo sprawia, że nie tylko z zazdrością spoglądają na osiągnięcia innych krajów Europy, ale także masowo szukają lepszego życia poza miejscem urodzenia.

Moldowa - patria mea


Mołdawia czy Mołdowa? W Polsce terminem Mołdawia określa się krainę leżącą między Karpatami a Dniestrem. Jej zachodnia część należy do Rumunii, wschodnia tworzy odrębne państwo, oficjalnie nazywane Republiką Mołdowy. W przeszłości tereny te, wraz z częścią współczesnej Ukrainy, nazywano Besarabią. Błędnie wywodzi się to określenie od wyrażenia „Bez Arabów”. W rzeczywistości jego rodowód związany jest z panującym tam władcą Basarabem I i jego potomkami.
Sporną kwestią jest także język. Choć władze państwa uznają istnienie języka mołdawskiego, to według samych Mołdawian jest on tożsamy z rumuńskim, a odrębna nazwa ma być elementem budowania narodowej tożsamości. Temu samemu celowi służy prowadzona od lat kampania bilbordowi z hasłem Moldowa – Patria mea. (Mołdawia – moja Ojczyzna). Wśród 4,5 mln. mieszkańców rdzennych Mołdawian jest około 65 proc. Pozostali to ludność rosyjskojęzyczna, która często nie zna rumuńskiego, a także np. Gagauzi – jedyna na świecie społeczność mówiąca językiem z grupy tureckich, a wyznająca chrześcijaństwo. Zresztą religia też jest elementem podziału społeczeństwa. Wprawdzie większość należy do kościoła prawosławnego, jednak podzielony on jest na związany z metropoliami w Rosji lub Rumunii. W kraju, który przez wieki był częścią obcych imperiów, nie łatwo jest więc budować państwowość i narodową dumę. Tym bardziej, gdy dręczy go trudna sytuacja ekonomiczna, z którą nie radzi sobie władza. Przywódcy biednej Mołdawii potrafią natomiast bardzo dobrze zadbać o interesy własnych rodzin. Dla zwykłych Mołdawian jedyną możliwością przetrwania okazuje się wyłącznie emigracja zarobkowa. Według nieoficjalnych danych wybrało ją ponad 2 mln. obywateli. Przesyłane przez nich pieniądze pozwalają przetrwać krewnym, a dla państwa są podstawowym źródłem dewiz.

Rolniczy kraj


Mołdawia ma też jaśniejsze strony. Słońce i czarnoziem sprawiają, że tutejsze warzywa i owoce są o wiele smaczniejsze niż w Polsce. Podobnie jak wina, z których w naszym kraju dostępne są – nie wiedzieć czemu – głównie gorsze gatunki. A wino to najcenniejsze bogactwo Mołdawii. Winorośl wzrasta tu od tysiącleciu. Historia upraw sięga antycznych Greków. Jakość mołdawskich trunków od zawsze doceniały koronowane głowy. Dawniej znamienite wino Negru Purcari upodobała sobie dynastia Romanowów, teraz zamawia je brytyjska królowa. Zapewne dlatego sami Mołdawianie kształt ojczyzny porównują do kiści winogron.

Komunizm i Rosja


Po roku ’89, gdy Europę ogarnęła fala przemian, także Mołdawianie postanowili stworzyć własne państwo. Oderwaniu się od Związku Radzieckiego i dominacji rumuńskojęzycznej większości sprzeciwiły się wschodnie regiony, tradycyjnie bardziej radzieckie. Na niewielkim terytorium powstała Republika Naddniestrzańska - państewko, którego nie ma na oficjalnych mapach świata i Europy. Paradoksem całej sytuacji jest fakt, iż strony nie doszły do porozumienia, mimo że przez lata u steru rządów po obu stronach Dniestru stali komuniści, wywodzący się ze społeczności rosyjskiej. Znawcy tematu wskazują także na drugie dno konfliktu. Zarówno rodzina byłego prezydenta Mołdawii Wladimira Woronina, jak i przywódcy Naddniestrza Igora Smirnowa należy do najbogatszych klanów regionu, a może nawet i całej Europy. W pomnażaniu fortuny pomagać ma istnienie separatystycznego regionu. Dla rządzących konflikt jest zarówno usprawiedliwieniem ewentualnych błędów politycznych, jak i możliwością do prowadzenie niejasnych interesów.

Europejskie aspiracje


Olbrzymie znaczenie, jakie ma społeczność rosyjska, uzależnienie energetyczne i ekonomiczne, a także fascynacja Rosją, sprawiają, że Mołdawianie nadal nie mają wspólnej wizji rozwoju. Mimo wszystko jednak do głosu coraz bardziej dochodzi pragnienie integracji z Unią Europejską. UE jawi się, jako nadzieja na lepsze życie. Także wykształceni przedstawiciele młodego pokolenia Mołdawian, mimo rosyjskiego rodowodu widzą swoje miejsce w zjednoczonej Europie. Decyzja o wsparciu Mołdawii zależy więc bardziej od Unii, która obecnie nie wykazuje chęci dalszego rozszerzenia, dzielenia się bogactwem i drażnienia Rosji. Zdaniem Krzysztofa Suprowicza - ambasadora RP w Mołdowie: Mołdawianie nie muszą się tłumaczyć, z tego, że są częścią Europy i tworzyli jej kulturę. Teraz potrzebują pomocy, podobnie jak jeszcze niedawno my. Pomoc Unii służyłaby też zażegnaniu konfliktu naddniestrzańskiego. Szybszy rozwój Mołdawii, byłby najlepszym argumentem za zakończeniem podziału.- Im szybciej UE zdecyduje się na wsparcie, tym łatwiej będzie zapomnieć o latach podziału – uważa polski dyplomata.

Nasi w Mołdawii


Polakom, którzy zawędrowaliby do Mołdawii może ona przypaść do gustu, nie tylko ze względu na stosunkowo niewielką barierę językową. Język, należący do grupy romańskiej, szczególnie w formie pisanej łatwo zrozumieć osobom, które znają francuski czy włoski. Jeszcze prościej będzie posługiwać się rosyjskim. Nie obcy wielu Mołdawianom jest też angielski. Nie jest tez problemem spotkać osobę znającą polski.
Jeszcze większą zachętą do odwiedzenia tego kraju może być nasza historia. Mało kto dziś pamięta, że zaledwie kilkadziesiąt lat temu mieliśmy wspólną granicę. Przed wybuchem II wojny światowej Rzeczpospolita na wschodzie sięgała daleko za Stanisławów i Kołomyję, a Mołdawia tworzyła jedno państwo z Rumunią. Wcześniej, przez stulecia na mołdawskich stepach rozgrywały się wydarzenia istotne dla losów Polski. Tutaj nasze rycerstwo odpierało najazdy Turków i Tatarów, o czym wspomina choćby noblista Sienkiewicz w Trylogii. Po utracie niepodległości, gubernia besarabska stała się jedynym na świecie tak licznym celem emigracji zarobkowej polskiej szlachty i inteligencji. Z dala od rodzinnych stron łatwiej im było wybierać pracę w carskiej administracji. Wiele interesujących informacji na ten temat zawiera przewodnik turystyczny Wojciecha Śmieji Mołdawia (Republika Mołdowy), z 2007 r.
Współcześnie proporcje zaczynają się odwracać i to mieszkańcy Mołdawii znajdują zatrudnienie w naszym kraju. W mołdawskich sklepach nie trudno znaleźć również polskie produkty. Od kilku lat Ministerstwo Spraw Zagranicznych koordynuje działania, dzięki którym w Mołdawii m.in.: ratowano powodzian, budowano wodo- i gazociągi, remontowano placówki oświatowe, powstały spółdzielnie produkcyjne i gospodarstwa agroturystyczne. W Szpitalu Matki i Dziecka w Kiszyniowie, pomagającym pacjentom z całego kraju, wyremontowano oddział intensywnej terapii, powstała sala zabaw dla małych pacjentów. Pomoc obejmuje także przekazywanie wiedzy: szkolenia dla administracji, dziennikarzy, przedsiębiorców i wolontariuszy.


...

Odsłon: 9225 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Mołdawia – na peryferiach Europy:

Komentarz

Emilia

2012-12-04, 16:51

Ratucje ! Mam do napisania referat na temat Mołdowy. Zgłupiałam bo do tej pory słyszałam tylko o Mołdawii zaczełam szukać czytałam już że to samo albo, że Mołdawia było kiedyś teraz się nazywa Mołdowa. A tu przeczytałam o tym, że "Jej zachodnia część należy do Rumunii, wschodnia tworzy odrębne państwo, oficjalnie nazywane Republiką Mołdowy." Profesor na zajęciach wyliczał państwa Europy Środkowo Wschodniej i dobrze słyszałam, że mi powiedział Mołdowa a komuś innemu Mołdawia. Teraz już nie wiem co robić po przeczytaniu tego artykułu, jeśli miał na myśli tylko część tego Państwa to gdzie mam szukać informacji czy jest jakaś różnica w systemie politycznym tego kraju?? W książkach nie przeczytałam nic co by mnie zadowoliło raz jest napisane Mołdawia raz Mołdowa i znowu błędne koło. Jeśli ktoś by odpisał to z góry dziękuje za odpowiedź.


Komentarz

Patrycja Pożycka | Redaktor TwojaEuropa.pl

2012-12-05, 11:08

Według mojej wiedzy i opinii Mołdawia to nazwa obszaru geograficznego, który leży częściowo na terenie Rumunii a częściowo na terenie Republiki Mołdowy. Czyli Mołdawia formalnie nie jest Państwem a nazwą obszaru, krainy. Tak jak np. Skandynawia. Państwem jest Republika Mołdowy, która pewnie z przyzwyczajenia często jest nazywana po prostu Mołdawią.


Komentarz

andrew

2013-11-03, 17:46

tak to dlaczego polski MSZ podaje

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kiszyniowie (Mołdawia)

czyżby nie wiedzieli mając na miejscu swojego ambasadora ?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Stanowski Stanisław Stanowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Malarz budowlany 26.05.2021 Kraj: Austria Miasto: Voralberg

Pracownik ogólnobudowlany – Niemcy ( 11€/h netto + darmowe zakwaterowanie) 21.05.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik (k/m) uboju i rozbioru - praca blisko granicy 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sohland an der Spree

Rzeźnik (TRYBOWACZ) – Belgia 01.06.2021 Kraj: Belgia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy