Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

George Papandreou, lider zwycięzkiej partii Pasok

George Papandreou, lider zwycięzkiej partii Pasok
Źródło: Wikimedia.com

Od -0001-11-30 do -0001-11-30

Grecja w rękach socjalistów

Dodano: 05.10.2009 Autor: Michalina Guzikowska [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Polityka / społeczeństwo
Kraj: Grecja

Po ponad pięciu latach pozostawania w opozycji, Panhelleński Ruch Socjalistyczny (Pasok) wygrał podczas wyborów z dotychczasową partią rządzącą, czyli konserwatywną Nową Demokracją.


Do uzyskanie większości parlamentarnej Pasok potrzebuje 43% głosów i wszystko wskazuje na to, że niedługo Helladą niepodzielnie rządzić będą socjaliści. Wstępne wyniki mówią o wygranej partii George Papandreou nad partią ustępującego premiera, Costasa Karamanlisa, dla której poparcie waha się w granicach 35-39% (różne źródła podają różne wartości). Ostateczne poparcie dla socjalistów może oscylować w granicach powyżej 45-46%.

Przewaga socjalistów nie jest tak zdecydowana, jak początkowo podawały lokale wyborcze, kiedy to mówiono o zdecydowanej, ponad 10-procentowej przewadze Pasoku nad Demokracją. Choć ostateczne wyniki poznamy dopiero za kilka dni, to nie ulega wątpliwości, że Grecy już nie ufają swoim politykom i zwycięstwo socjalistów to wyraz zmęczenia społeczeństwa. Według korespondenta BBC, Malcolma Brabanta, nawet 9 na 10 Greków nie ufa żadnej partii.

Konserwatyści, którzy utrzymywali się u władzy przez kilka ostatnich lat, zrazili do siebie wyborców przede wszystkim stanem, do którego doprowadzili grecką gospodarkę. Światowy kryzys, który w Grecję uderzył z niesamowitym impetem, postawił przed rządem Karamanlisa poważne wyzwanie. Niestety, Nowej Demokracji nie udało się uleczyć kraju, w którym kilka miesięcy temu mieszkańcy tłumnie protestowali przeciw polityce rządu. Nic nie pomogły zapewnienia, że po ponownym wyborze konserwatyści zaproszą zachodnich ekonomistów, którzy pomogą greckiej gospodarce wyjść z zapaści. Ponadto, rząd skompromitował się aferami korupcyjnymi, przez które Demokracji ubyło kilka kolejnych procent poparcia.

Przed nowym rządem stać będzie bardzo trudne zadanie. Sytuacja Grecji jest tak zła, że zadłużenie kraju przewyższa dochód narodowy brutto. Ponadto, Papandreou będzie musiał stworzyć więcej miejsc pracy, gdyż wg danych Eurostatu bezrobocie przekroczyło 9% i prawdopodobnie jeszcze wzrośnie, jeśli natychmiast nie podejmie się radykalnych działań. A nie zanosi się na to, gdyż lider nowo wybranej partii zapowiedział, że prawdopodobnie odetnie się od rozwiązań proponowanych przez poprzedni rząd i np. nie porzuci planów stymulacyjnych, zaproponowanych przed Karamanlisa.

Ostateczne wyniki wyborów i skład nowego parlamentu Grecy poznają w ciągu kilku najbliższych dni. Oby tylko nowy rząd był w stanie dźwignąć zadanie, przed którym stoi.


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Grecja w rękach socjalistów nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy