Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Brama Brandenburska podczas fety z okazji dnia zjednoczenia

Brama Brandenburska podczas fety z okazji dnia zjednoczenia
Źródło: Wikimedia.com

Od -0001-11-30 do -0001-11-30

Rocznica historycznego zjednoczenia

Dodano: 03.10.2009 Autor: Michalina Guzikowska [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Inne wydarzenia
Kraj: Niemcy

Dokładnie 19 lat temu przestały istnieć dwa państwa – NRD i RFN. Od daty 3 października 1990 roku rozpoczęła się historia zjednoczonych Niemiec.


Jednoczenie dwóch państw, należących do różnych bloków militarno-politycznych, było procesem długotrwałym. Ponad 40 lat rozłamu stworzyło podziały między wschodnimi i zachodnimi Niemcami, które do dziś widać gołymi okiem. Wystarczy przejechać przez Berlin, od Pankow po Dallen, by poczuć faktyczną różnicę między obiema częściami. Jednak zamiast o podziałach, całe Niemcy mówią dziś głosem zjednoczenia.

Odrobina historii3 października 1990 roku to data, którą rząd Ludowej Republiki RFN uznał za symboliczny moment przystąpienia do RFN, gdyż oficjalne porozumienie o zjednoczeniu państw niemieckich podpisano 31 sierpnia. Z Niemiec wschodnich utworzono 5 nowych landów, które włączono do Wspólnoty Europejskiej. Dzisiejsza rocznica jest obchodzona w całym kraju jako wyraz prawdziwej, niemieckiej solidarności.

Tradycyjnie, 3 października to dzień wolny od pracy, gdyż traktuje się go jak święto narodowe. Poza tym, w tym roku rocznica zjednoczenia przypada w ostatni weekend obchodów najbardziej niemieckiego święta, czyli Oktoberfest. W związku z tym obchody „der Tag der Deutschen Einheit”, czyli dnia zjednoczenia, są wyjątkowo huczne i obejmują wiele atrakcji różnego rodzaju.

Festiwal okręgu SaaryNa przykład w okręgu Saary zorganizowano wielki festyn, podczas którego turyści i mieszkańcy mogą zapoznać się z informacjami dotyczącymi poszczególnych landów. Organizatorzy szacują, że w niezwykłym wydarzeniu wzięło udział nawet pół miliona osób, które miały szansą skosztować potraw z innych landów i dowiedzieć się wielu rzeczy o największych miastach Rzeszy, poczynając od Berlina, przez Hamburg, na Monachium kończąc. Dodatkową atrakcją, choć niezwiązaną ściśle z Niemcami, ale bardzo widowiskową, był pokaz wielkich latawców w kształcie smoków.

Świętowanie w stolicyBerlin natomiast postawił na wydarzenia kulturalne. Obok corocznej fety przy Bramie Brandenburskiej na Placu Paryskim, zakończonej pokazem sztucznych ogni, na berlińczyków czekały teatry, variete i koncerty. Choć wstęp na poszczególne imprezy był płatny, to ceny biletów obniżono, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z oferty kulturalnej Berlina. Na przykład występ kabaretu Lampenfieber można było obejrzeć za nieco ponad 10 euro.

Polityczny akcentNie obeszło się jednak bez politycznych wystąpień. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, zaapelowała do rodaków, by jednoczyli się w obliczu kryzysu i zapaści, której zagrożenie bardzo realnie wisi nad Rzeczą. Jej zdaniem, wszyscy Niemcy, niezależnie od wyznania czy pochodzenia etnicznego powinni wspólnie szukać rozwiązania problemów.

Oby podczas przyszłorocznych, jubileuszowych obchodów najważniejsza była dobra zabawa i poczucie faktycznego zjednoczenia!  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Rocznica historycznego zjednoczenia nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Podobne wydarzenia

Niemiecko-polskie spotkania innowacyjnych przedsiębiorstw 23.06.2010 Autor: Anna Limanowska [ 0 komentarzy ]

Samba Festival - Sambadwildungen 04.09.2009 Autor: Magda Dębska [ 0 komentarzy ]

20 rocznica upadku muru berlińskiego 29.08.2009 Autor: Magda Dębska [ 0 komentarzy ]

United Buddy Bears w Berlinie 29.08.2009 Autor: Magda Dębska [ 0 komentarzy ]

Obchody 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską o Turcją 30.11.-1 Autor: Marta Lau [ 0 komentarzy ]

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter podłóg 04.01.2018 Kraj: Niemcy

Tokarz CNC (fanuc) – Niemcy 13.01.2018 Kraj: Niemcy

Operator Koparki (Mobilbagger) 08.01.2018 Kraj: Niemcy

Kierowca CE – 3.1– firanka – j. angielski – międzynarodówka 20.12.2017 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu pisze: Jeżeli poszukujesz prostego i bezpiecznego oprogramowania, które umożliwi >> 29.08.2017 16:17     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:29     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy