Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Od 2012-06-22 do 2012-11-23

Zarządzanie procesm integracji europejskiej i modernizacja Unii Europejskiej ..

Dodano: 22.06.2012 Autor: Mikołaj J. Tomaszyk [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Konferencje / szkolenia
Kraj: Cała Europa Miasto: Warszawa
Miejsce: Uczelnia Łazarskiego
Adres: Uczelnia Łazarskiego ul. Świeradowska 43, 02-662 Warszawa
WWW: Instytut Studiów Politycznych PAN

Zmagająca się z kryzysem gospodarczym i zwalczająca jego skutki Unia Europejska podejmuje działania modernizacyjne, których celem jest przywrócenie efektywności rynku wewnętrznego i stabilności politycznej. Działania instytucji europejskich w tym zakresie w ostatnich latach można charakteryzować przez pryzmat nieustannego szukania równowagi pomiędzy spójnością ekonomiczną i społeczną całej Unii; każdego z państw członkowskich z osobna oraz wzmacniania pozycji międzynarodowej UE w zmieniającej się rzeczywistości międzynarodowej.


Walka z kryzysem gospodarczym sięgającym w swych skutkach również wymiaru politycznego integracji europejskiej wprowadza konieczność opracowania i stosowania nowych form zarządzania projektem europejskim i politykami europejskimi państw członkowskich, które wzmacniają międzyrządowe formy współpracy w oparciu o regulacje traktatu lizbońskiego. Tym samym jak nigdy wcześniej w historii integracji europejskiej na aktualności zyskują pytania o jakość i spójność projektu europejskiego nadwyrężonego odśrodkowymi tendencjami fragmentarycznymi.
Powyższe uwarunkowania nakładają się na proces implementacji i zmiany niektórych przepisów Traktatu z Lizbony szczególnie w tych obszarach, w których dochodzi do przewartościowania udziału państw i instytucji ponadnarodowych w kształtowaniu nowego kształtu instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych form współpracy. Prace nad tymi przepisami mogą stanowić ciekawy obszar badań pokazujący dwie logiki integracji europejskiej: logikę kryzysu oraz logikę Traktatu z Lizbony. Jest to arena walki o przywództwo polityczne w UE, do którego pretendentami są Stały Przewodniczący Rady Europejskiej, tandem francusko-niemiecki; przewodniczący Komisji Europejskiej i w mniejszym stopniu państwo sprawujące przewodnictwo w Radzie UE.
Organizatorzy konferencji naukowej stawiają sobie za cel przeprowadzenie interdyscyplinarnej dyskusji o stanie integracji europejskiej w dniu dzisiejszym i w niedalekiej przyszłości. Teoretyczna refleksja ma objąć swym zakresem wykazanie wpływu kryzysu gospodarczego na formalne i nieformalne uwarunkowania integracji europejskiej i podejmie próbę wskazania przyszłościowych konsekwencji tego stanu rzeczy nie tylko w aspekcie polityk wewnętrznych UE, ale również jej relacji z nowo kształtowanym ładem międzynarodowym.
Obrady konferencji będą prowadzone w trzech panelach tematycznych:
1. Zarządzanie procesem integracji europejskiej
2. Modernizacja Unii Europejskiej w dobie kryzysu i kształtowania się nowego ładu międzynarodowego
3. Szanse i zagrożenia dla Unii Europejskiej w nowym ładzie globalnym
Ponadto efektem konferencji ma być popularyzacja wyników badań poprzez przygotowanie i wydanie interdyscyplinarnej monografii podejmującej w swej treści powyżej zarysowane zagadnienia. Organizatorzy planują zaprezentowanie przygotowanej publikacji w dniu konferencji. Osoby zainteresowane publikacją swoich artykułów tematycznie związanych z przedmiotem konferencji prosimy o zapoznanie się z załącznikiem do niniejszego zaproszenia.
Komitet organizacyjny konferencji:
Prof. zw. dr hab. Józef M. Fiszer
Dr Paweł Olszewski
Dr Mikołaj J. Tomaszyk – sekretarz konferencji – mtomaszyk@isppan.waw.pl
Dr Jakub Wódka
Dr Agnieszka Cianciara
Dr Daria Orzechowska
Mgr Adrian Chojan


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Zarządzanie procesm integracji europejskiej i modernizacja Unii Europejskiej .. nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy