Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Od 2011-11-30 do 2011-11-30

Przegląd Filmów Fińskich

Dodano: 20.11.2011 Autor: Barbara Łukaszewicz [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Kultura / sztuka
Kraj: Polska Miasto: Warszawa
Miejsce: Kino Muranów
Adres: ul. Gen. Andersa 5

Po raz kolejny, odbędzie się przegląd kina fińskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze filmy wyprodukowane w ciągu ostatnich lat w Finlandii.


28 listopada
20.00 Otwarcie przeglądu: Księżniczka, reż. Arto Halonen, Finlandia 2010, 100 min.

29 listopada
18.00 Dobry syn, reż. Zaida Bergroth, Finlandia 2011, 88 min.
20.00 Hela W, reż. Juha Wuolijoki, Finlandia 2011

30 listopada
18.00 Run Sister Run, reż. Marja Pyykkö, Finlandia 2010, 110 min.
20.15 Ksiażę śmieci, reż. Raimo O Niemi, Finlandia 2011

Księżniczka (Prinsessa), reż. Arto Halonen, Finlandia 2010, 100 min.
Księżniczka to niezwykle pogodna i pełna humoru opowieść oparta na rzeczywistym przypadku pacjentki szpitala psychiatrycznego w Kellokoski. Anna Lappalainen (1896-1988) - tytułowa księżniczka większość swojego życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Jej optymistyczne nastawienie do życia i ludzi oraz emanująca z niej radość ma cudowny wpływ na jej otoczenie. W roku 1995 w parku przy szpitalu w Kellokoski na jej cześć wzniesiono pomnik.

Run Sister Run (Sisko tahtoisin jäädä), reż. Marja Pyykkö, Finlandia 2010, 110 min.
Historia o pięknie młodości i bólu dorastania na podstawie przyjaźni pomiędzy dwoma piętnastolatkami Emilią i Siiri.

Hella W (Hella W), reż. Juha Wuolijoki, Finlandia 2011
Historia burzliwego życia Helli Wuolijoki - kluczowej postaci w negocjacjach pokojowych w trakcie Wojny Zimowej w Finlandii (1939-1940). Oskarżona i skazana na dożywocie za zdradę stanu a następnie ułaskawiona. Już rok po uwolnieniu objęła stanowiska Redaktora Naczelnego Fińskiego Radia i dalej kontynuowała karierę w fińskim parlamencie. Postać Helli Wuolijoki jest w Finlandii kontrowersyjna. Film przedstawia jej życie nie wybielając postaci.

Dobry syn (Hyvä poika), reż. Zaida Bergroth, Finlandia 2011, 88 min.
Film opowiada o relacjach pomiędzy samotnie wychowującą dwóch synów słynną aktorką a jej starszym nadopiekuńczym synem. Relacje się komplikują, kiedy na horyzoncie pojawia się obcy mężczyzna, którego matka zaczyna obdarzać coraz głębszym uczuciem.

Książę śmieci (Roskiprinssi), reż. Raimo O Niemi, Finlandia 2011
Perypetie zdolnego, świetnie zapowiadającego się świeżo upieczonego studenta, który w poszukiwaniu sensu życia zostawia Helsinki i wyrusza na wschód Finlandii. Tam zaczyna pracę jako pomocnik kierowcy śmieciarki i wynajmuje mieszkanie od wdowy mającej słabość do alkoholu. Na swojej drodze spotyka też beztroską Lulu, jednak ich relacje nie są usłane różami, ponieważ żadne z nich nie chce pójść na kompromis.


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Przegląd Filmów Fińskich nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy