Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Od 2011-12-13 do 2011-12-13

Dzień Świętej Łucji lub Święto Światła

Dodano: 21.10.2011 Autor: Barbara Łukaszewicz [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Polityka / społeczeństwo
Kraj: Szwecja

Dzień patronki Szwecji - św. Łucji z Syrakuz


W ten dzień odbywają się pochody dzieci, najczęściej ubranych na biało, którym przewodzi dziewczynka z wiankiem na głowie i trzymająca w ręku świecę. Co ciekawe - ta dziewczynka, która dostąpi zaszczytu - jest wybierana przez czytelników szwedzkich gazet w specjalnym plebiscycie. Niegdyś 13 grudnia uznawano za początek adwentu. Po raz ostatni przed Wigilią zasiadano w ten dzie do suto zastawionego stołu.
Dzień czczony jest przede wszystkim przez Szwedów-luteran
Kult Łucji przywędrował do Szwecji z Niemiec, dokąd trafił z Włoch, skąd Łucja pochodziła. Św. Łucja w obronie wyznawanej wiary miała pozbawić siebie oczu.


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Dzień Świętej Łucji lub Święto Światła nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy