Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Willa Decjusza na Szlaku Renesansu w Małopolsce

Willa Decjusza na Szlaku Renesansu w Małopolsce
Źródło: Stowarzyszenie Willa Decjusza

Od 2011-07-17 do 2011-07-17

Szlak Renesansu w Małopolsce. Willa Decjusza

Dodano: 13.07.2011 Autor: Stowarzyszenie Willa Decjusza [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Kultura / sztuka
Kraj: Polska Miasto: Kraków
Miejsce: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Adres: 30-233 Kraków ul. 28 lipca 1943 roku 17a
WWW: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Cena: Wstęp wolny

W ramach ostatniej odsłony tegorocznej edycji Szlaku Renesansu w Małopolsce, zapraszamy w niedzielę, 17 lipca do odwiedzenia Willi Decjusza.


W ramach ostatniej odsłony tegorocznej edycji Szlaku Renesansu w Małopolsce, zapraszamy w niedzielę, 17 lipca do odwiedzenia Willi Decjusza. O godzinie 10.00, 11.00, 13.00 i 15.00 grupy zwiedzających będą nieodpłatnie oprowadzane przez przewodników po Willi, dawnej rezydencji Justusa Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego.

W ramach towarzyszących zwiedzaniu „Spotkań z kulturą Renesansu” będą mieć miejsce dwa wykłady poświęcone historii i architekturze Willi, rozpatrywanych w szerszym kontekście małopolskiego dziedzictwa Renesansu. O godz. 12.00 dr Zbigniew Beiersdorf omówi architekturę zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza, a godz. 14.00 Pani Klementyna Ochniak-Dudek wygłosi wykład pt. Willa Decjusza wśród rezydencji urzędników żup krakowskich.

Na zakończenie, o godz. 16.00 z koncertem pt. Poezja Stanisława Gąsiorka i muzyka Renesansu wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia, w składzie: Marta Trybulec (sopran), Marta Salwarowska (skrzypce), Piotr Szewczyk (tenor), Marek Skrukwa (gamba), Krzysztof Górecki (aktor) oraz Ireneusz Trybulec – lutnista i autor programu koncertu.

Zespół Muzyki Dawnej Camerata Cracovia powstał w 1987 roku. Jego założycielem jest lutnista Ireneusz Trybulec. Camerata Cracovia wykonuje muzykę renesansu i baroku na dawnych instrumentach. Koncertuje w różnych składach uzależnionych od potrzeb repertuarowych. Istotną pozycję w programach zespołu stanowi mało znana i nie publikowana dawna muzyka polska oraz muzyka innych krajów słowiańskich z tego okresu, a także twórczość dokumentująca powiązania w tej dziedzinie między Polską i różnymi krajami Europy.

W pierwszych latach istnienia zespół koncertował poprzez Krajowe Biuro Koncertowe. Do chwili obecnej występował w większości zabytkowych miejsc w Polsce, w których organizowane są koncerty i festiwale. Zespół brał udział w Wieczorach Wawelskich, Tynieckich Recitalach Organowych, Festiwalach Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej w Krakowie i Warszawie (Zamek Królewski), w Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu, Wieczorach u Telemanna w Pałacu w Pszczynie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, oraz w koncertach filharmonicznych i in. W 1997 roku zagrał w Sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach koncert charytatywny na rzecz ofiar powodzi. Za granicą muzycy koncertowali w Niemczech (m.in. w zamkach niemieckich, w Meistersingerhalle w Norymberdze, podczas Roku Polskiego w Niemczech, oraz na Expo 2000), Francji, Wielkiej Brytanii (Festival of Music in East Kent), Austrii, na Węgrzech (Festiwal Musiques sacrees aux XVII – XVIII siecles w Budapeszcie), w Czechach (Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Concentus Moraviae), Słowacji, Ukrainie, Rumunii, Mołdawii (Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Martisor) i na Litwie. Zespół nagrywał także programy telewizyjne. Przez 7 lat Camerata Cracovia realizowała projekt kulturalny wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej p.n. Muzyka dawnej Europy - Niemcy i Polska, ukazujący powiązania w dziedzinie muzyki między tymi krajami w dawnych wiekach. Jego uwieńczeniem było nagranie płytowe p.t. Polsko-niemieckie związki muzyczne (1999). W 1997 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę CD zatytułowaną Muzyka w dawnej Polsce, natomiast w roku 2003 ukazał się album Jan Kochanowski – Poezja i Muzyka, nagrany na lutni solo przez Ireneusza Trybulca wraz z aktorami – Anną Dymną, Jerzym Trelą i Janem Korwin-Kochanowskim. Wydaniu płyty towarzyszyły koncerty z tymi wykonawcami. Zespół zajmuje się także popularyzacją poezji Kochanowskiego poza Polską, współpracując z aktorami zagranicznymi, którzy czytają na koncertach wiersze Kochanowskiego z zachowanych dawnych przekładów na języki obce. Camerata Cracovia popularyzuje też twórczość nowo odkrytego kompozytora polskiego baroku, Henryka Doebeliusa, wykonując jego sonaty skrzypcowe, odnalezione w Kromieryżu na Morawach. Zainteresowania zespołu kierują się ponadto na polską muzykę reformacyjną: muzycy wykonują dawne pieśni luterańskie, kalwińskie oraz ariańskie.

Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Zbudowana w latach trzydziestych XVI w. z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza Króla Zygmunta I, wzorowana była na modnych w ówczesnej Europie posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu, będących miejscem wypoczynku, spotkań i dysput filozoficznych. Budowlę na rzucie prostokąta, wznieśli około 1535 r. włoscy budowniczowie: Bernardino Zanobi de Giannotis z Rzymu, Jan Cini ze Sieny i Filip z Fiesole. Willa została usytuowana na wschodnim stoku wzgórza i zwrócona elewacją frontową w kierunku Krakowa. Z tego okresu zachowały się, widoczne z tarasu na parterze, dwa okienka piwniczne o obramieniach kamiennych, z otworami na ukośnie osadzoną kratę. W obecnej piwnicy, a dawnym przyziemiu, zachował się zespół sześciu prostych portali kamiennych oraz kamienny węgar okna, który posiada bogate renesansowe profilowanie i wykute gniazda do osadzania krat. Rezydencja otoczona była ogrodami i parkiem.

Przypuszcza się, że założenie ogrodowe składało się z dwóch części - większego ogrodu kwaterowego oraz drugiego w typie „giardino secreto”. Uzupełnieniem ogrodów były stawy usytuowane od strony rzeki Rudawy. Przyległe zalesione wzgórza stanowiły kompozycyjne dopełnienie zespołu. Obecna trzykondygnacyjna, arkadowa loggia rozpięta między dwiema wieżami alkierzowymi, jest w całości efektem przebudowy dokonanej przez Stanisława Lubomirskiego w pierwszej ćwierci XVII w. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje obecnie budynek Willi Decjusza oraz dwie oficyny: Dom Łaskiego i Dom Erazma, a także otaczający je Park Decjusza. Od 1996 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Wszystkich, którzy zechcą odwiedzić Willę Decjusza w ramach programu Szlak Renesansu w Małopolsce, zapraszamy jednocześnie na rozpoczynające się o godz. 17.00 Imieniny Miłosza, wydarzenie przygotowane przez Stowarzyszenie w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza.

Szlak Renesansu w Małopolsce. Willa Decjusza
17 lipca (niedziela), godz. 10.00 – 16.00, wstęp wolny


Koordynacja projektu:
Katarzyna Trojanowska – kasia@villa.org.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Partnerzy:

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Zamek w Pieskowej Skale, Muzeum Zamek w Suchej Beskidzkiej, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie

Fundatorzy:

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków

Sponsorzy:
Grupa Tauron, Grupa PZU, BP Europa SE, Siemens Sp. z o.o.

Partnerzy Medialni:
TVP Kraków, TVP Historia, Radio RMF Classic, Dziennik Polski, Modny Kraków, Spotkania z Zabytkami, Edukacyjny Kraków, Wrota Małopolski, Turystyka Małopolska, Kraków Zaprasza, Rodzinny Kraków.


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Szlak Renesansu w Małopolsce. Willa Decjusza nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Podobne wydarzenia

Angela Gheorghiu zaśpiewa w Teatrze Wielkim w Łodzi 10.06.2017 Autor: Teatr Wielki [ 0 komentarzy ]

Angela Gheorghiu zaśpiewa w Teatrze Wielkim w Łodzi 10.06.2017 Autor: Teatr Wielki [ 0 komentarzy ]

Angela Gheorghiu zaśpiewa w Teatrze Wielkim w Łodzi 10.06.2017 Autor: Teatr Wielki [ 0 komentarzy ]

Koncert Noworoczny 02.01.2016 (sobota), godz. 18.30 02.01.2016 Autor: Teatr Wielki [ 0 komentarzy ]

Sylwester w Teatrze Wielkim w Łodzi 31.12 (czwartek) godz. 22:00 31.12.2015 Autor: Teatr Wielki [ 0 komentarzy ]

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Szwecja, 10.08.2018 - 10.08.2018
PREBARYKACJA BETONU - Szwecja

więcej wydarzeń >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik fizyczny –Drome (Francja) 25.06.2018 Kraj: Francja Miasto: Drome

ZBROJARZ / BETONIARZ – AUSTRIA 10.07.2018 Kraj: Austria

ŚLUSARZ ZAKŁADOWY - ok. Augsburga, NIEMCY 14.07.2018 Kraj: Niemcy

Mechanik samochodów ciężarowych 27.06.2018 Kraj: Irlandia Miasto: Limerick

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy