Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Od -0001-11-30 do -0001-11-30

Podgórska Scena Poezji przedstawia: poeci języka niemieckiego

Dodano: 23.03.2011 Autor: Marta Półtorak [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Kultura / sztuka
Kraj: Cała Europa
WWW: PODGÓRSKA SCENA POEZJI

W marcu zapraszamy na wieczór poezji Georga Trakla (1887 – 1914) oraz Gottfrieda Benna (1886 – 1956).


Od lutego 2011 roku w cyklu Podgórska Scena Poezji Dom Kultury „Podgórze” zaprasza na serię wieczorów poetyckich poświęconych
klasycznym poetom niemieckiego obszaru językowego w kanonicznych przekładach Feliksa Przybylaka (1933 - 2010)

Scenariusz każdego programu oparty będzie na przekładach wskazanych przez wybitną poetkę, Urszulę Kozioł, prywatnie żonę tłumacza.
Interpretacji tekstów oryginalnych podejmie się germanista i dziennikarz, Krzysztof Piotr Lisowski. Oprawę muzyczną przygotuje znany poeta, pianista i kompozytor, Edward Pasewicz.

koncepcja i prowadzenie Eryk Ostrowski,
*
Gottfried Benn (1886 – 1956)
niemiecki lekarz, pisarz i eseista. Począwszy od 1910 łączył dwie pasje – medycynę i literaturę. W początkowej fazie swojej działalności związany z nurtem ekspresjonizmu. W latach 30. XX w. sympatyzował z narodowym socjalizmem. Jako lekarz pracował w Gorzowie Wielkopolskim (Landsberg, 1943 – 1945) i w Berlinie. Po wojnie jego twórczość stała się inspiracją dla wielu młodych poetów niemieckich i europejskich – także dla Feliksa Przybylaka, który wiersze Benna tłumaczył i publikował w polskich czasopismach literackich, głównie na łamach miesięcznika „Odra”.

Georg Trakl (1887 – 1914)
poeta austriacki reprezentujący ekspresjonizm. Przedmiotem jego poezji jest sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Reprezentował dekadentyzm i katastrofizm, przewidywał upadek Austro-Węgier. Po wybuchu wojny został wcielony do armii i wysłany na front. Na skutek kontaktu z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami popadł w głęboką depresję. Leczony w szpitalu w Krakowie zmarł wskutek przedawkowania kokainy, prawdopodobnie śmiercią samobójczą.
Przekłady Feliksa Przybylaka należą do pierwszych przekładów poezji Trakla na j. polski i ukazały się w tomie Wiersze (PIW 1973).


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Podgórska Scena Poezji przedstawia: poeci języka niemieckiego nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy