Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Od -0001-11-30 do -0001-11-30

Inauguracja 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

Dodano: 30.06.2010 Autor: Stowarzyszenie Willa Decjusza [ 0 komentarzy ]
Kategoria: Konferencje / szkolenia
Kraj: Cała Europa Miasto: Kraków
Miejsce: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Adres: 30-233 Kraków, ul. 28 lipca 1943 roku 17A
WWW: Stowarzyszenie Willa Decjusza
Cena: Wstęp wolny

W najbliższy poniedziałek, 5 lipca 2010 roku w krakowskiej Willi Decjusza odbędzie się Inauguracja 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej.


Tegoroczną edycję Szkoły otworzy wykład „Regiony a Unia Europejska – szukając kompromisu w polityce zagranicznej”, który wygłosi pan Paweł Zalewski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Następnie, odbędzie się debata pt. „Przewodniczenie w Unii Europejskiej – pomiędzy perspektywą regionalną a europejską” z udziałem Ambasadorów Czech i Węgier oraz Chargé d´affaires Ambasady Republiki Słowackiej. W dyskusji prowadzonej przez pana Krzysztofa Bobińskiego udział weźmie także przedstawicielka polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pani Małogorzata Kałużyńska.

Po debacie, JE Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, pan Jan Sechter, otworzy wystawę fotograficzną „Przekaz z ludzką twarzą”, dokumentującą okres Solidarności, Karty 77 oraz spotkań czeskich, polskich i słowackich dysydentów. Wystawa będzie prezentowana w Willi przez cały czas trwania Szkoły, tj. do 16 lipca br.

Do 9. edycji Letniej Szkoły zakwalifikowanych zostało 50 studentów, wybranych spośród ponad 350 kandydatów. Uczestnicy, zgodnie z regulaminem projektu, pochodzą przede wszystkim z Polski, Węgier, Czech Słowacji i Ukrainy, ale także z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Rosji, Rumunii, Białorusi, Macedonii, Niemiec i Słowenii. W większości są studentami lub doktorantami różnych kierunków studiów, ale także młodymi liderami i pracownikami NGO, dziennikarzami i specjalistami ds. PR i HR, tłumaczami, prawnikami, menedżerami czy finansistami.

Wśród najważniejszych tematów będących przedmiotem wykładów, seminariów, debat i warsztatów znajdą się najbardziej aktualne wyzwania dla współczesnego świata, Unii Europejskiej i regionu, jak globalizacja i jej konsekwencje, znaczenie międzynarodowych misji stabilizacyjne, kryzys klimatyczny, polityka zagraniczna UE, Partnerstwo Wschodnie, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich problemy mniejszości narodowych, przemiany w obrębie społeczeństw europejskich.

Zajęcia odbywać się będą głównie w Willi Decjusza, renesansowym kompleksie pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej. Przewidziane są również zajęcia na krakowskim Kazimierzu oraz sesje wyjazdowe Szlakiem Architektury Drewnianej i Szlakiem Renesansu w Małopolsce. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach: fotograficznym, medialnym i poświęconym polityce zagranicznej oraz przygotowanym w grupach narodowych wieczorze multiCOOLturalnym. Będą uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta, m.in. w spotkaniu z asystentką Czesława Miłosza w domu poety, obejrzą nowo otwartą ekspozycję w Fabryce Schindlera, a także odbędą tradycyjną pożegnalną wizytę „Kraków by night”.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to program wyjątkowy nie tylko ze względu na atrakcyjność interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej corocznie proponowanej uczestnikom. Fenomen jej popularności tkwi również, co zgodnie potwierdzają relacje uczestników, w atmosferze towarzyszącej realizacji programu. Efektem kolejnych edycji Letniej Szkoły jest dokonujące się przełamywanie stereotypów, budowanie akceptacji, przyjacielskich więzi i klimatu współpracy pomiędzy uczestnikami - młodymi ludźmi, którzy wkrótce tworzyć będą elity polityczne, kulturalne i ekonomiczne w swoich krajach.

Większa część programu Letniej Szkoły Wyszehradzkiej adresowana jest wyłącznie do grupy uczestników danej edycji wyłonionej na podstawie nadesłanych aplikacji, ale tradycyjnie część wykładów i debat, a także tegoroczny Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie „Mikro”, otwarte są dla szerokiej publiczności. Charakter otwarty mają zawsze wykłady inauguracyjne, które nakreślają główne obszary tematyczne realizowanego w ciągu dwóch tygodni programu oraz jego wybrane pozycje. W tym roku wszystkich zainteresowanych zapraszamy:

4 lipca (niedziela), godz. 19.00
Dziedzictwo Chopina - koncert kwartetu smyczkowego Four Strings
W programie koncertu znajdzie się Trio fortepianowe g-moll op.8 Fryderyka Chopina, jeden z niewielu kameralnych utworów kompozytora na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

5 lipca (poniedziałek), godz. 10.30
Regiony a Unia Europejska - szukając kompromisu w polityce zagranicznej
Wykład Posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zalewskiego oraz debata Ambasadorów Grupy Wyszehradzkiej nt. przewodniczenia w Unii Europejskiej.

8 lipca (wtorek), godz. 10.00
O kryzysie klimatycznym - wykład i debata
Wykład Krzysztofa Görlicha nt. badań dotyczących zmian klimatycznych oraz rynkowych aspektów kampanii globalnego ocieplenia oraz dyskusja z udziałem przedstawicieli firm BP Polska i Siemens, a także Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

13 lipca (wtorek), godz. 15.00
Romowie w Europie Środkowej
Dyskusja z udziałem liderów i liderek romskich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier na temat sytuacji Romów w naszej części Europy.

14 lipca (środa), godz. 12.00
Środkowoeuropejski słownik polityczny - debata panelowa
Czy koncepcje i trendy polityczne krajów regionu mają swoją własną specyfikę, źródła i ideologie? Czy i na ile naśladują wzorce zachodnioeuropejskie? Pytania skierowane do politologów z Czech, Polski i Węgier.

15 lipca (czwartek), godz. 17.00-24.00
Wyszehradzki Maraton Filmowy w kinie Mikro, ul. J. Lea 5
Subiektywny przegląd filmografii Czech, Polski, Słowacji i Węgier
(bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie kina)

Spotkania otwarte odbywać się będą w Willi Decjusza (Kraków, ul. 28 Lipca 17A), wstęp wolny

Językiem roboczym szkoły jest angielski. Więcej informacji i pełny program: www.villa.org.pl.

Istnieje możliwość udziału także w innych wybranych spotkaniach - zgłoszenia ania@villa.org.pl


Koordynacja projektu:
Anna Kowalska – ania@villa.org.pl
Jadwiga Figiel-Stoch (jaga@villa.org.pl)

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Partner Strategiczny:
The International Visegrad Fund

Partnerzy:
Fundacja Cracovia Expres – Centrum Węgierskie w Krakowie; Stowarzyszenie Spraw Międzynarodowych, Praga; Centrum Badań Etniczności i Kultury CVEK, Bratysława; Instytut Euroregio Ukraine.

Fundatorzy:
Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu: Promocja wiedzy o Polsce.

Program zrealizowano przy udziale finansowym Miasta Kraków

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Sponsorzy:
Projekt jest współfinansowany przez Firmy; BP Polska, Siemens, PZU i Hotel Dom Erazma

Partnerzy Medialni:
TVP Kraków, Radio Kraków, Polskie Radio dla Zagranicy, Pravda, Dziennik Polski, Lidove Noviny, Miesięcznik Znak, Res Publica Nowa, Modny Kraków, Edukacyjny Kraków, Manko, Portal Spraw Zagranicznych, TwojaEuropa.pl, Agencja Fotograficzno-Prasowa „Wszyscy Patrzą”.


  • UWAGA: Treść komunikatów dotyczących wydarzeń pochodzi od ich organizatorów i redakcja nie ponosi za nią odpowiedzialności.

0 osób lubi to


Komentarze Dodaj komentarz

Wydarzenie Inauguracja 9. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej nie zostało jeszcze skomentowane - bądź pierwszy!Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Podobne wydarzenia

Inauguracja Polsko-Brytyjskiego Okrągłego Stołu 09.05.2013 Autor: Patrycja Pożycka [ 0 komentarzy ]

Międzynarodowa konferencja: "Tolerancja: modele, metamorfozy, implikacje" 18.10.2012 Autor: Patrycja Pożycka [ 0 komentarzy ]

Rekrutacja do Letniej Szkoły Wyszehradzkiej 31.03.2012 Autor: Stefania Hrycyk [ 0 komentarzy ]

Wernisaż wystawy plakatu irańskiego z kolekcji Krzysztofa Dydo 04.12.2011 Autor: Stowarzyszenie Willa Decjusza [ 0 komentarzy ]

Seminarium w Willi Decjusza nt. Pałacu Fredrów w Beńkowej Wiszni na Ukrainie 23.11.2011 Autor: Stowarzyszenie Willa Decjusza [ 0 komentarzy ]

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Samotna seniorka w Hamburgu do opieki! 08.01.2018 Kraj: Niemcy Miasto: 20144 Hamburg

Tokarz CNC 27.12.2017 Kraj: Niemcy

Kierowca CE – Hanower – praca stała z językiem angielskim 29.12.2017 Kraj: Niemcy

JamesRef 22.12.2017 Kraj: Portugalia Miasto: New York

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu pisze: Jeżeli poszukujesz prostego i bezpiecznego oprogramowania, które umożliwi >> 29.08.2017 16:17     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:29     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy