Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prawo Unijne

Europejski Nakaz Aresztowania Prawo

Europejski Nakaz Aresztowania

Europejski nakaz aresztowania (ENA) to autonomiczna instytucja karnoprocesowa w prawie wspólnotowym, często błędnie utożsamiana z procedurą ekstradycyjną.

04.09.2009 Autor: Agnieszka Wałek [ 15 komentarzy ]

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 3 Solidarność Prawo

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 3 Solidarność

Solidarność jest jednym z najbardziej nośnych haseł dotyczących Unii Europejskiej. Stanowi przedmiot wielu deklaracji politycznych, ale także fundamentalną zasadę działania Unii. Co właściwie oznacza i w jakim stopniu jest faktycznie realizowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

21.07.2009 Autor: Aleksandra Wawdejuk [ 0 komentarzy ]

UE poszukuje tłumaczy więziennych?! Prawo

UE poszukuje tłumaczy więziennych?!

Choć znajomość języków obcych jest wśród młodszych pokoleń niemal powszechna, zamiast zachwytu nowy projekt Komisji Europejskiej wprowadzający obowiązek zapewnienia osobom podejrzanym o popełnienie przestępstwa na terenie UE bezpłatnego dostępu do tłumacza wzbudził powszechny niesmak i konsternację.

16.07.2009 Autor: Marta Czermińska [ 1 komentarz ]

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 2 Subsydiarność i proporcjonalność Prawo

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 2 Subsydiarność i proporcjonalność

Pogłębiająca się integracja europejska wywołuje w niektórych kręgach obawy przed nadmierną ingerencją unii w sprawy krajowe. Aby uniknąć takiej sytuacji do prawa pierwotnego wprowadzono zasady subsydiarności i proporcjonalności.

15.07.2009 Autor: Aleksandra Wawdejuk [ 2 komentarze ]

Wzmocniona współpraca – szansa czy zagrożenie dla zjednoczonej Europy? Prawo

Wzmocniona współpraca – szansa czy zagrożenie dla zjednoczonej Europy?

Wzmocniona współpraca jest mechanizmem współdziałania kilku państw w ramach Unii Europejskiej. Według niektórych stanowi sposób na bardziej dynamiczną integrację. Inni uważają ją za zaprzeczenie idei solidarności. Poniższy artykuł przedstawia zasady nawiązywania i funkcjonowania wzmocnionej współpracy, jak również perspektywy jej rozwoju.

05.07.2009 Autor: Aleksandra Wawdejuk [ 0 komentarzy ]

Traktat z Lizbony Prawo

Traktat z Lizbony

W XXI w. globalizacja, rozwój demograficzny, zmiany klimatu czy terroryzm to problemy którym Unia Europejska musi stawić czoło. Bardzo trudno jest państwom członkowskim walczyć z tym samodzielnie – jedyną możliwością jest wspólne działanie. Aby to osiągnąć UE musi mieć narzędzia, dzięki którym będzie mogła działać jako jeden, złożony z 27 państw członkowskich, organizm polityczny. Narzędzia te może dać traktat z Lizbony

01.07.2009 Autor: Magda Dębska [ 1 komentarz ]

Jak długo będziemy odstawać od europejskiego prawa? Prawo

Jak długo będziemy odstawać od europejskiego prawa?

Polskie prawo w kwestii regulowania rynku turystycznego nie pokrywa się z traktatem z Maastricht przyjętym w 1991 r. Chodzi o wprowadzone licencje na przewodników turystycznych i hamowanie rozwoju rynku turystycznego przez niedopuszczenie ludzi bez 9–miesięcznego kursu na przewodnika. Zagraniczni przewodnicy turystyczni bez licencji polskiej nie mogą wykonywać swojego zawodu na terenie Polski.

19.06.2009 Autor: Justyna Krempa [ 0 komentarzy ]

Europejski Tytuł Egzekucyjny Prawo

Europejski Tytuł Egzekucyjny

Jedną z instytucji prawa WE jest Europejski Tytuł Egzekucyjny dla roszczeń bezspornych, który został powołany w kwietniu 2004 roku. Czym jest i kiedy się go stosuje, wyjaśnia poniższy artykuł.

06.06.2009 Autor: Konto Usunięte [ 2 komentarze ]

Dostęp do informacji o środowisku – teoria a praktyka Prawo

Dostęp do informacji o środowisku – teoria a praktyka

Środowisko naturalne i jego jakość mają wielki wpływ na zdrowie i życie człowieka. Dlatego istotną kwestią jest, by społeczeństwo mogło brać udział w podejmowaniu decyzji związanych z przyrodą. Umożliwia nam to prawo dostępu do informacji o środowisku uznawane za integralny element demokracji.

01.06.2009 Autor: Paulina Bogacz [ 0 komentarzy ]

Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego Prawo

Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego

Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego stanowi naczelną zasadę ustrojową wspólnotowego porządku prawnego. Zapewnia ona efektywne i jednolite stosowanie prawa wspólnotowego na terytorium wszystkich państw członkowskich, gwarantując tym samym najpełniejszą realizację celów wynikających z Traktatów Założycielskich. Aktualny kształt i zakres zastosowania zasady pierwszeństwa prawa wspólnotowego stanowi efekt wieloletniej pracy orzeczniczej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

31.05.2009 Autor: Maciej Serowaniec [ 0 komentarzy ]

Współpraca sądowa w sprawach cywilnych Prawo

Współpraca sądowa w sprawach cywilnych

Współpraca sądowa w sprawach cywilnych, chociaż istnieje od wielu lat, w prawie europejskim umieszczona została w zasadzie dopiero w Traktacie z Maastricht, a następnie rozwinięta w Traktacie Amsterdamskim.

28.05.2009 Autor: Konto Usunięte [ 0 komentarzy ]

Prawo imigracyjne i azylowe cz. II Prawo

Prawo imigracyjne i azylowe cz. II

W części I artykułu na temat prawa imigracyjnego i azylowego przedstawiłam podstawy realizacji tego prawa w UE. W części II zaprezentuję pozostałe środki stosowane w ramach prawa azylowego, a także zmiany wprowadzone przez Traktat Amsterdamski.

27.05.2009 Autor: Konto Usunięte [ 0 komentarzy ]

Prawo imigracyjne i azylowe cz. I Prawo

Prawo imigracyjne i azylowe cz. I

Polityka imigracyjna i azylowa stanowi bardzo ważny element swobody przepływu osób w Unii Europejskiej. Jednak nie jest ona w pełni uregulowana. Instytucje UE nadal pracują nad ujednoliceniem prawa azylowego w państwach członkowskich UE. Obecnie kompetencje w tej dziedzinie są podzielone między państwa członkowskie, a instytucje UE.

27.05.2009 Autor: Konto Usunięte [ 0 komentarzy ]

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 1  Zasada autonomii Prawo

Zasady prawa wspólnotowego Cz. 1 Zasada autonomii

Terminem "acquis communautaire" określa się cały dotychczasowy dorobek prawny Wspólnot Europejskich oraz Unii Europejskiej. Stanowi on swoisty ewenement w skali świata, który doktryna nazywa specyficznym porządkiem prawnym. Ową specyfikę określa kilka wyróżniających go cech. Jedną z nich jest istnienie tzw. zasad prawa wspólnotowego.

24.05.2009 Autor: Angelika Krasińska [ 0 komentarzy ]

Źródła prawa wspólnotowego Prawo

Źródła prawa wspólnotowego

Prawo unijne dzieli się na dwie grupy źródeł. Pierwsza, to prawo pierwotne (statutowe), które tworzone jest przez umowy międzynarodowe. Druga grupa to prawo wtórne, inaczej instytucjonalne, tworzone przez uchwały prawotwórcze organów wspólnotowych. Aby dobrze zrozumieć tę dychotomię prawną, przyjrzyjmy się poszczególnym grupom.

19.05.2009 Autor: Paulina Bogacz [ 0 komentarzy ]

Procedury legislacyjne Rady UE i PE cz. II Prawo

Procedury legislacyjne Rady UE i PE cz. II

Z artykułu „Procedury legislacyjne Rady UE i PE cz. I” dowiedzieliście się już, jak wyglądają procedury zgody i konsultacji. W części II przedstawiam dwie pozostałe procedury, w których Parlament ma dużo większy wpływ na kształt uchwał.

08.05.2009 Autor: Konto Usunięte [ 0 komentarzy ]

Procedury legislacyjne Rady UE i PE cz. I Prawo

Procedury legislacyjne Rady UE i PE cz. I

Wyróżniamy pięć procedur w procesie tworzenia prawa, w zależności od tego, jaka rola w tym procesie przypada Parlamentowi Europejskiemu. Prawo może być tworzone przez samą Radę, bez udziału Parlamentu, a także za pomocą czterech procedur: konsultacji, współpracy, współdecydowania i zgody. O tym, która z tych procedur zostanie użyta decydują przepisy Traktatu o Wspólnocie Europejskiej, formułujące podstawy prawne dla wszelkich aktów.

08.05.2009 Autor: Konto Usunięte [ 0 komentarzy ]

Jak interpretować wspólnotowe prawo? Prawo

Jak interpretować wspólnotowe prawo?

Sądy krajowe państw członkowskich Unii Europejskiej odpowiadają za zapewnienie jednolitego i efektywnego stosowania prawa europejskiego na obszarze ich jurysdykcji. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stojąc na straży jednolitej interpretacji i stosowania prawa europejskiego we wszystkich krajach Unii stara się w swojej działalności zażegnać poważnemu ryzyku różnego interpretowania i stosowania prawa wspólnotowego przez sądy krajowe w poszczególnych krajach członkowskich.

30.04.2009 Autor: Maciej Serowaniec [ 0 komentarzy ]

Skomplikowana istota UE Prawo

Skomplikowana istota UE

Bardzo trudno określić, czym - tak naprawdę - jest Unia Europejska. Oczywiste jest, że nie jest państwem, lecz czy zasłużyła na miano organizacji międzynarodowej?

17.04.2009 Autor: Paulina Bogacz [ 0 komentarzy ]

<< Wstecz  1  2  3  4  5  
Prawo Unijne to bardzo rozległy temat – posiadamy w swoich zasobach wiele artykułów. Jeśli nie znalazłeś szukanych informacji skorzystaj z wyszukiwarki:
-

Wszystkie


Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 12.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy