Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Raport: POIG 8.1 - komunikat PARP, wywiad i zapowiedzi zmian :)

19.02.2010 Autor: Łukasz Matuszewski [ 0 odpowiedzi ]

Komentarz

Łukasz Matuszewski

2010-02-19 14:17:58

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy raport na temat postępów w realizacji projektów z pierwszego naboru 2008 działania 8.1 POIG:
http://www.twojaeuropa.pl/1322/raport-beneficjenci-poig-8-1-jak-wypada-pierwszy-nabor-2008
Wywołał on małą "burzę".

W ten poniedziałek wieczorem PARP opublikował komunikat dotyczący przygotowanego przez nas raportu:
http://poig.parp.gov.pl/index/more/14462

PARP zapewnia, że projekty realizowane są zgodnie z harmonogramem, że wiele z nich jest w tej chwili w fazie przygotowania do świadczenia usług i że za wcześnie aby wymagać od przedsiębiorców efektów. Raportowi zarzucono również "dużą nierzetelność" ponieważ wg. PARP "mówi on o braku realizacji niektórych projektów".

Pragnę zaznaczyć, że w raporcie nie sugerowaliśmy, że projekty są realizowane niezgodnie z harmonogramami. Nie pisaliśmy również "o braku realizacji". Podaliśmy jedynie, że po roku od ogłoszenia wyników 47% z przebadanych projektów nadal nie było dostępnych w Internecie. Celowo nie podawaliśmy przyczyn, ponieważ te zna tylko PARP (jako jedyna instytucja mająca dane dla całego działania). Zaznaczyliśmy również, że beneficjenci mają 2 lata na realizację, więc powinni się śpieszyć, aby zdążyć osiągnąć wskaźniki rezultatu.

Uważamy zatem zarzut o nierzetelność za zbyt poważny. Zapewniamy jednak, że w przyszłorocznym raporcie postaramy się podać pełniejszy obraz sytuacji, czyli m.in. opublikujemy w nim komentarze:
1. pracowników PARP i RIF
2. kilku beneficjentów działania 8.1
3. ekspertów od funduszy unijnych z firm piszących i realizujących projekty 8.1

Zapewniamy również, że celem raportu nie było uderzenie w PARP. Chcieliśmy pokazać jak wygląda realizacja działania 8.1 od strony beneficjentów i jakie są jego efekty po roku. Nie formułowaliśmy żadnych zarzutów, ponieważ sami jesteśmy beneficjentami i wiemy, że sprawa jest bardzo skomplikowana i każdy projekt należy rozpatrywać z osobna.

Zaraz po publikacji tegorocznego raportu poprosiliśmy o komentarz Panią Monikę Karwat-Bury, rzecznika prasowego PARP (przy okazji dziękujemy bardzo, że się Pani zgodziła). Pani rzecznik przyznaje, że "około 80% projektów miało przesunięty termin rozpoczęcia lub zakończenia realizacji projektów". Zatem w praktyce rzeczywiście wiele projektów mogło rozpocząć realizację później niż początkowo zakładano.

Pani rzecznik dodała również, że "Niejednokrotnie sami przedsiębiorcy założyli że rezultatem końcowym projektu jest uruchomienie usługi cyfrowej, zatem dopiero po zakończeniu realizacji projektu uruchomią oni w pełni projekt."
Zatem beneficjenci z 2008 roku nie musieli osiągnąć wymiernych efektów swoich działań w postaci np. ilości użytkowników czy wygenerowanego przychodu - wystarczyło samo uruchomienie usługi. Stąd wiele projektów może nadal nie być dostępnych bo mają na to czas do 2011 roku i nie muszą się przejmować promocją. W kolejnych naborach został całe szczęście dodany wymóg dochodowości projektu co znacznie zwiększa sensowność realizacji tych projektów.

Cały wywiad dostępny jest tutaj:
http://www.twojaeuropa.pl/1357/rzecznik-parp-o-dzialaniu-8-1-poig-wywiad

Przy okazji niektórych komentarzy, że przyczyną opóźnień w realizacji mogą być również opóźnienia w płatnościach - mamy dobrą wiadomość. Jak dowiedzieliśmy się z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego prawdopodobnie już w marcu PARP nie będzie po raz drugi rozpatrywać wniosków o płatność i wystarczy samo zatwierdzenie wniosku przez RIF! Zatem terminy płatności powinny być dużo krótsze. Więcej na ten temat:
http://www.twojaeuropa.pl/1364/mrr-zapowiada-od-marca-szybsze-platnosci-w-poig


...
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Menu grupy

Fundusze Europejskie
Założyciel: Piotr Twardysko
Ilość członków: 18 Więcej >>

-

Grupy - najnowsze dyskusje...

Kierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca...

Kierowca CE – transport mebli – podwójna obsada – 2400 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca...

Kierowca CE – przewóz mebli – międzynarodówka LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca...

Kierowca C+E plandeka 3/1, €1900-€2000 + diety Pola Materka pisze: Werker Sp. z o. o. jest agencją świadczącą usługi w zakresie zintegrowanego...

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzedawca w sklepie mięsnym 06.04.2017 Kraj: Niemcy

elektrycy 26.04.2017 Kraj: Niemcy Miasto: Bawaria

Kierowca CE – kontenery morskie – Bremen 06.04.2017 Kraj: Niemcy Miasto: Wrocław

PRACOWNIK W PRALNI 10.04.2017 Kraj: Niemcy Miasto: Lunen, NIemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie Nauka i Technologie Nowość Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce

więcej wiadomości z Europy >>

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Harmęże k. Oświęcimia, Polska, 03.05.2017 - 03.05.2017
Rycerskie Dni Rodzin

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy