Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejska Nagroda dla Młodych Dziennikarzy 2010

25.01.2010 Autor: Piotr Anuszczyk [ 6 odpowiedzi ]

Komentarz

Piotr Anuszczyk

2010-01-25 14:48:46

Dziennikarze TwojaEuropa.pl najlepsi w Europie? – wierzymy, że tak!

Wszyscy, którzy tworzą portal TwojaEuropa.pl mają szansę sprawdzić się w międzynarodowym gronie. Pod auspicjami Komisji Europejskiej wystartował właśnie konkurs dla młodych dziennikarzy. Skontaktowaliśmy się już z organizatorami i mamy potwierdzenie, że praktykanci portalu TwojaEuropa.pl mają pełne prawo aby przygotować swoje materiały konkursowe, zgłosić się i oczywiście wygrać!

Co jest do wygrania?
Wiadomo sława i chwała, ale są też konkrety (przedruk z info organizatora):
Jury w poszczególnych państwach Europy wyłoni po jednym zwycięzcy z każdego kraju - łącznie 36, którzy pojadą w maju 2010 r. w podróż do Stambułu, aby poznać jego historię i kulturę. Spośród tych 36 zwycięzców europejskie jury wybierze 3 zwycięzców Nagrody Specjalnej w następujących kategoriach:
• najbardziej oryginalna praca
• największy wysiłek włożony w przygotowanie pracy
• najlepszy styl dziennikarski
Nagroda Specjalna to podróż pozwalająca na poznanie historii i kultury dowolnej stolicy europejskiej. Każdy ze zwycięzców tej nagrody, będzie mógł indywidualnie dokonać wyboru celu swojej podróży.
Co zrobić żeby wygrać?
Trzeba napisać tekst i musi to być związane z tegoroczną tematyką konkursu. Oto cytat z regulaminu: Tematyka wszystkich prac konkursowych powinna być wyraźnie związana z przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością rozszerzenia Unii Europejskiej.

Do kiedy jest czas na zgłoszenia?
Konkurs trwa do 28 lutego, ale tak naprawdę teraz jest ostatni dzwonek by mieć szansę na zwycięstwo. Po pierwsze zastanówcie się dobrze nad wyborem tematu, a po drugie to musi być naprawdę dobrze napisane. A tekst musi też zostać przed zgłoszeniem opublikowany w portalu więc czasu jest niewiele. Przykład dobrego tekstu? Oto zwycięska praca z Polski za poprzedni rok:
http://www.eujournalist-award.eu/previous-awards/winner-articles/articles-2009/poland.html

Pomożemy!
Ze wszelkimi pytaniami dotyczącymi konkursu, wyboru tematu, pracy nad tekstem, publikacji itp. piszcie od razu do nas na redakcja@twojaeuropa.pl Poza trzymaniem kciuków na pewno pomożemy Wam całą naszą wiedzą i doświadczeniem. Odpowiemy na wszelkie pytania lub będziemy kontaktować się z organizatorami. Bierzemy też na siebie wszystkie formalności z przygotowaniem zgłoszenia.

Pozdrawiamy
Piotr Anuszczyk
Łukasz Matuszewski


Komentarz

Mariusz Kosakowski

2010-01-27 10:37:48

Mam pytanie odnośnie jak długi ma to być tekst, czy są jakieś obostrzenia co do ilości znaków, czy to ma być felieton, reportaż czy zwykły artykuł?


Komentarz

Piotr Anuszczyk

2010-01-27 11:56:05

Zajrzałem do regulaminu i dla tekstów prasowych jest tam ograniczenie do 2000 słów. Podejrzewam, że dla publikacji w internecie limit jest taki sam.
Zwykły artykuł jak sama nazwa wskazuje pewnie szanse ma małe. Co innego artykuł dobry lub wybitny ;-)
A na serio to pewnie każda z tych forma ma szansę, chociaż osobiście obstawiam, że największą szansę zawsze mają reportaże.


Komentarz

Łukasz Matuszewski

2010-01-27 16:51:37

Myślę, że sporą szanse mogą mieć również raporty, czy może raczej artykuły napisane na podstawie ciekawych badań, własnych analiz. Np. porównanie korzyści z przystąpienia do UE w nowych krajach członkowskich, albo przedstawienie opinii mieszkańców tych krajów na ten temat (można bazować na materiałach zastanych, np dyskusjach na forach - przyda się pewnie google translate ;)

Generalnie obstawiam, że im więcej unikalnej treści, włożonej pracy i nieszablonowego podejścia tym większe szanse na wygraną. Temat też raczej powinien być z tych emocjonujących.

Ale nie mogę mówić w imieniu jury konkursu - to tylko moje domysły.

Powodzenia dla wszystkich, którzy się zdecydują!


Komentarz

Piotr Twardysko

2010-01-27 17:19:12

Zachęcam wszystkich do startu.


Komentarz

Piotr Anuszczyk

2010-01-28 13:24:38

A ja przypominam, że konkurs ma zdefiniowany temat. W regulaminie stoi:

Tematyka wszystkich prac konkursowych powinna być wyraźnie związana z przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością rozszerzenia Unii Europejskiej.


Komentarz

Piotr Anuszczyk

2010-03-02 12:55:45

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przygotowali swoje prace na konkurs. Teraz zgłoszeniami zajmie się jury w składzie:

Cezary Szymanek (Radio PiN),
Marta Kielczyk (I PR.Polskiego Radia),
Rafał Kostrzyński (Przekrój)
Krzysztof Bobiński (AEJ)

Wyniki będą prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia. Jeśli chodzi zaś o liczbę zgłoszeń to prawdopodobnie było ich grubo ponad 100 co oznacza sporą konkurencję. Przy okazji pokuszę się o małe podsumowanie.

Wszyscy, którzy zgłaszali swoje teksty robili to na zasadzie last minute.
Taka strategia rzadko kiedy przynosi sukces. Nad dobrym tekstem trzeba spędzić nieco czasu, dotrzeć do wielu rozmaitych źródeł, przemyśleć koncepcję itd. Tym razem tego zabrakło, ale warto o tych zasadach pamiętać. Dlaczego? Bo dobry tekst warto przygotować wtedy gdy ma się na to czas. Presja związana z konkursowym terminem powinna nas co najwyżej zmotywować do zakończenia prac nad danym materiałem. Tym bardziej, że będą kolejne konkursy.

Jeśli ktoś od czasu do czasu popracuje porządnie nad czymś ciekawym to potem bez żadnego stresu i kłopotu ma nawet kilka propozycji wartych zgłoszenia. Zachęcam więc do dalszej aktywności, a za wszystkich autorów mocno trzymam kciuki!


...
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Menu grupy

Konkursy dla dziennikarzy
Założyciel: Piotr Anuszczyk
Ilość członków: 18 Więcej >>

-

Grupy - najnowsze dyskusje...

http://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net...

Monter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym...

Polska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych...

Bezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program!...

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Fizjoterapeuta 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Kolonia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy