Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Mistrz Dostojewski

28.08.2010 Autor: Dominika Pietrzyk [ 4 odpowiedzi ]

Komentarz

Dominika Pietrzyk

2010-08-28 17:14:10

Czym urzekł Was Dostojewski, za co lubicie jego twórczość?

Osobiście uwielbiam, gdy czytając jego powieści, jestem w stanie odtworzyć obraz rosyjskiej rzeczywistości. Ale to tylko jedna z wielu zalet jego dzieł!

Tym, którzy jeszcze nie znają, polecam gorąco jeden z klasyków Mistrza- "Skrzywdzeni i poniżeni".


Komentarz

Paulina Bogacz

2010-08-29 10:37:41

Hej,
ja zastanawiałam się ostatnio, czy nie przeczytać książki Idiota lub Wspomnienia z domu umarłych. Może ktoś mi doradzi, która lepsza?
Słyszałam też, że Bracia Karamazow to świetna książka, ale przeraża mnie jej długość więc na razie się wstrzymam :)


Komentarz

Dominika Pietrzyk

2010-08-29 12:09:07

Bezwzględnie polecam "Braci Karamazow"- warto stawić czoła objętości;)!

"Idioty" jeszcze nie czytałam, a "Wspomnienia..." mnie nie urzekły...


Komentarz

Malwina Zaborowska

2010-08-29 20:42:53

Hej :)
Uwielbiam twórczość Dostojewskiego, choć na szczęście jeszcze kilka jego pozycji książkowych przede mną (np. wspomniane "Wspomnienia z domu umarłych", więc tu nic nie doradzę;). Dla mnie to przede wszystkim mistrz analizy psychologicznej, kreślący znakomite portrety osobowościowe, docierając tym samym do - często smutnej - prawdy o człowieku. Przez "Idiotę" jak najbardziej warto przebrnąć, choć nie jest to lektura z cyklu łatwych, lekkich i przyjemnych ( przytłaczająca ilość nazwisk, dokładne opisy itd.) - ale nie znam nikogo zaznajomionego z książką, kogo los głównego bohatera głęboko nie poruszył ;) Do Braci Karamazow zaś miałam kilka podejść, bo trzeba mieć dużo czasu żeby odpowiednio zagłębić się w treść i wynieść z niej wszystko co najlepsze: bo mamy tu wnikliwą analizę ludzkiej natury, traktat filozoficzny i moralny w jednym. Wielka literatura :) Ze swojej strony polecam też krótsze opowiadania Dostojewskiego, takie jak Łagodna czy Białe noce.


Komentarz

Dominika Pietrzyk

2010-09-09 16:16:37

Tak, Białe noce, tez sa mistrzowskie, ale nie ma to jak dlugie powiesci Dostojewskiego;)


...


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy