Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Viktor Orban chce przywództwa Polski dla sojuszu Europy Środkowej

02.06.2010 Autor: Łukasz Matuszewski [ 3 odpowiedzi ]

Komentarz

Łukasz Matuszewski

2010-06-02 08:42:59

We Frondzie ukazał się ciekawy artykuł na temat nowego kursu polityki zagranicznej rządu węgierskiego pod przywództwem Viktora Orbana z FIDESZu. W celu zapewnienia dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych (Węgry podobnie jak Polska i cała Europa Środkowa są uzależnione od Rosji) chce on silnego sojuszu państw środkowoeuropejskich pod przewodnictwem Polski. Nasz kraj uważa za jedyny posiadający wystarczający potencjał ekonomiczny i demograficzny do pełnienia tej roli.
Viktor Orban, premier Węgier

Rok temu udzielając wywiadu dla Frondy powiedział "Kiedy w lewicowej prasie węgierskiej czytam krytyki pod adresem Polski, że ma aspiracje, by 'na nowo stać się regionalną potęgą Europy Środkowej', to wtedy głośno mówię do siebie: 'No wreszcie!'."

Pytanie tylko, czy rząd PO i nowy prezydent (kimkolwiek będzie) zauważą w końcu jak wielu mamy sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej i wykorzystają ten potencjał. Co by nie mówić o śp. Lechu Kaczyńskim względem tworzenia sojuszu regionalnego miał całkowitą rację. Historia pokazała, że tylko taki sojusz się sprawdzał. Mamy zbyt rozbieżne interesy z Europą Zachodnią aby mieć u nich stabilne poparcie, potrzebujemy silnego głosu państw o zbieżnych interesach.

Całość artykułu można przeczytać tutaj:
http://www.fronda.pl/news/czytaj/rzecznik_srodkowoeuropejskiej_solidarnosci


Komentarz

Maciej Gach

2010-06-03 14:11:19

Co ciekawe, Victor Orban jest pierwszym premierem Węgier, który wybrał Polskę jako cel swojej pierwszej wizyty dyplomatycznej.

Śmiało można powiedzieć, że jest świetnym przykładem historycznego przysłowia - cytat:Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.

Wystarczy wspomnieć, że Polska także była pierwszym krajem, do którego przyjechał z dłuższą zagraniczną wyprawą. Bywał w Polsce choćby w czasie pielgrzymek Jana Pawła II. A pracę magisterską pisał o Solidarności.

Innym przykładem może być to, że pomysł założenia partii Fidesz zawdzięcza polskiemu profesorowi Wacławowi Felczakowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego .

A więcej o znaczeniu wizyty Victora Orbana w Polsce można przeczytać:
http://www.rp.pl/artykul/488327.html


Komentarz

Łukasz Matuszewski

2010-06-04 14:16:48

cytat:Innym przykładem może być to, że pomysł założenia partii Fidesz zawdzięcza polskiemu profesorowi Wacławowi Felczakowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego .

O tym nie wiedziałem, ciekawe. Zapowiada się bardzo ciekawa współpraca i odnowienie dawnego sojuszu. Obyśmy tego nie zmarnowali!


Komentarz

Kaja Galińska

2010-08-25 13:23:01

Zmarnowaliśmy już tyle okazji, że pozwolę sobie tutaj na dużą nutę sceptycyzmu.

Jakiś czas temu z racji wyjazdu na wymianę studencką zainteresowałam się historią stosunków polsko-węgierskich. Zdecydowanie można stwierdzić, że powiedzenie "Polak Węgier.." nie jest tylko wyrazem pewnych stereotypów i wyobrażeń na temat obustronnych stosunków, ale jest poparte wieloma faktami historycznymi. Jednak w miarę zgłębiania tematu przekonałam się jak "nierówna" jest ta przyjaźń. I jak często ciepłe gesty Budapesztu są ignorowane bądź w ogóle niezauważane przez Polskę.

Polecić mogę wstęp Zenona Chocimskiego do książki Mariana Zdziechowskiego "Węgry i dookoła Węgier" (do przeczytania na http://wydawnictwo.fronda.pl/arch/21-22/038.htm). Podchodząc z dużym dystansem do romantycznych i hungarofilskich zapędów obu panów można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć, jak na przykład tego, że my swojego Victora Orbana mieliśmy 100 lat temu właśnie w osobie Zdziechowskiego.

Żeby nie przedłużać, wrócę jeszcze na moment do współczesności. Świeża sprawa odsłonięcia pomnika ofiar w Katyniu i ofiar katastrofy w Smoleńsku - http://www.bibula.com/?p=25273.

I jak tu współpracować?


...
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Menu grupy

Polska w Unii
Założyciel: Łukasz Matuszewski
Ilość członków: 1 Więcej >>

-

Grupy - najnowsze dyskusje...

Sexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić...

Najlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo...

Program do magazynu pisze: Jeżeli poszukujesz prostego i bezpiecznego oprogramowania, które umożliwi...

www.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na...

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Opieka nad 93-letnią Panią/ przy jeziorze bodeńskim/ od 23.02 30.01.2018 Kraj: Niemcy Miasto: KOnstanz

Opiekunka osób straszych /67346 Speyer/28.02.18/1300 Eur 14.02.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Speyer

LAMINIARZ bez znajomości j.niemieckiego - NIEMCY (Aurich) 20.02.2018 Kraj: Niemcy

Operator maszyn produkcyjnych – Niemcy 22.02.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Mering

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy