Konkurs na „Zieloną Stolicę Europy” rozpoczęty!
24.10.2009 | Autor: Radosław Fellner | [ 4 komentarze ] |
Zielona Stolica Europy – pomysł Unii na rywalizację w dziedzinie ochrony środowiska
Źródło: http://ec.europa.eu
- Podobne tematy:
- 10 aktualnych trendów w sprzedaży hurtowej
- Islandia: poważne konsekwencje wybuchu wulkanu
- Europejskie Dni Rozwoju w 2015 r. - eliminacja ubóstwa i zrównoważony rozwój
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
23 października Komisja Europejska ogłosiła plebiscyt na Zieloną Stolicę Europy. To druga edycja konkursu. W ten sposób Unia chce zachęcić miasta do działań na rzecz ochrony środowiska.
W poszukiwaniu zielonego miasta
Zielona Stolica Europy to tytuł, jaki otrzymają miasta najbardziej przyjazne dla środowiska. W tym roku jest nim Sztokholm. W następnym, miano ekologicznej metropolii zostanie nadane Hamburgowi. W ten sposób Unia Europejska promuje i docenia przedsięwzięcia dotyczące zwalczania zanieczyszczenia powietrza, korków ulicznych i emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, nagroda ma zachęcić europejskie miejscowości do współzawodnictwa w dziedzinie ochrony środowiska. Celem jest też motywacja lokalnych władz do jeszcze większych wysiłków w sferze poprawy warunków życia mieszkańców miast.
Ekologiczna rywalizacja
O prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy mogą się ubiegać miasta mające ponad 200 000 mieszkańców ze wszystkich krajów Unii, a także z Turcji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Chorwacji, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Muszą one pokazać, że ekologia i ochrona środowiska to ich najmocniejsza strona i wykazać się działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele miast mogą zgłaszać kandydatury do 1 lutego 2010 r. Osiem miesięcy później poznamy zwycięzców na lata 2012 i 2013. Wybierze ich jury składające się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz europejskich i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Przy ocenie kandydatur wezmą oni pod uwagę wkład miast w walkę z globalnymi zmianami klimatu, gospodarowanie odpadami, ekologiczność transportu oraz sposoby ochrony powietrza i oczyszczania wody.
Na pomysł ekologicznego współzawodnictwa wpadli w 2006 roku włodarze Tallina. Inicjatywa zyskała wielką popularność – obecnie popiera ją ponad 40 miast, w tym 21 stolic państw członkowskich Unii Europejskiej.
Źródło: www.ukie.gov.pl
Łukasz Dębski |
2009-10-30, 13:11
No ciekawe kto będzie brał udział w tym konkursie. Ekologia teraz na topie więc fajnie jakby szeroko informowali o ty, to wygrał, żeby móc z niego brać przykład:)