Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

"Język rosyjski w biznesie" - wywiad z rusycystą UŁ Tadeuszem Dąbrowskim

21.10.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 0 komentarzy ]
Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina

Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina
Źródło: Wikipedia

Moskiewskie centrum finansowe

Moskiewskie centrum finansowe
Źródło: Wikipedia

Instytut Rusycystyki UŁ organizuje kurs „Język rosyjski w biznesie” przygotowujący do egzaminu międzynarodowego. Wywiadu na ten temat udzielił mgr Tadeusz Dąbrowski prowadzący zajęcia.

Pavel Tourtsevitch, TwojaEuropa.pl: Od ilu lat zajmuje się Pan prowadzeniem kursu „Język rosyjski w biznesie”?

Tadeusz Dąbrowski: Już piętnasty rok prowadzę kurs o którym mowa. Zaczęło się w 1995 roku, kiedy to student ostatniego roku handlu zagranicznego poprosił mnie o przygotowanie go do egzaminu na międzynarodowy certyfikat z języka rosyjskiego w biznesie. Zanim rozpocząłem prowadzenie kursu, prowadziłem zajęcia z języka rosyjskiego na wydziale ekonomii, na kierunku handlu zagranicznego. Dlatego też uznałem, że kurs jest atrakcyjną propozycją dla studentów ekonomii. W porozumieniu z dyrekcją egzamin został sprowadzony i postanowiono otworzyć kurs. Po tym jak pierwszy uczestnik kursu zdał egzamin na ocenę celującą (wtedy stosowano oceny), następne nabory były coraz większe.
Sam również uzyskałem uprawnienia do jego prowadzenia: w roku 1995 pomyślnie zdałem egzamin z języka rosyjskiego w sferze biznesu w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Sankt-Petersburgu i otrzymałem zezwolenie z ówczesnej Filii Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina przy Ośrodku Nauki i Kultury Rosyjskiej w Warszawie.

Może Pan powiedzieć coś więcej o certyfikacie?

Egzamin z języka rosyjskiego w biznesie jest organizowany i przeprowadzany przez pracowników Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie i Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej. Sam dokument - Certyfikat międzynarodowy wydawany jest po pomyślnym zdaniu egzaminów przez samych organizatorów – tzn. Państwowy Instytut im. A. S. Puszkina w Moskwie i Izbę Przemysłowo Handlową Federacji Rosyjskiej. Certyfikat otrzymujemy w dwóch językach, po rosyjsku i angielsku. Opatrzony jest odpowiednimi pieczęciami i podpisami, z informacją o poziomie egzaminu i odniesieniem do europejskiej skali znajomości języków obcych.
Kurs przygotowuje do egzaminu z języka rosyjskiego w biznesie na poziomie średnio zaawansowanym. Sądzę, że słuchacze kursu mogliby zdawać egzamin na poziomie zaawansowanym, aczkolwiek należałoby im poświęcić trochę godzin na poznanie wszystkich aspektów które wchodzą w skład programu przygotowującego do certyfikatu dla zaawansowanych. Na razie jednak największym powodzeniem cieszy się poziom dla średnio zaawansowanych.

Kto egzaminuje?

Komisja egzaminacyjna przyjeżdża z Moskwy. Egzaminatorem od strony językowej jest pracownik Państwowego instytutu języka rosyjskiego im. A.S. Puszkina z Centrum Testowania i Certyfikacji. Natomiast odpowiedzialnym za stronę merytoryczną egzaminu w zakresie biznesu i przedsiębiorczości jest ekspert z Izby Przemysłowo Handlowej Federacji Rosyjskiej. Egzamin jest prowadzony w języku rosyjskim.

Ile trwa kurs, i czym się kończy?

Kurs trwa cały rok akademicki, zaczyna się od połowy października, kończy się egzaminem na certyfikat w Warszawie w drugiej połowie czerwca.

Ile kosztuje kurs i egzamin?

Cena kursu leży w gestii Uniwersytetu Łódzkiego. Jest on kalkulowany tak samo jak kurs języka angielskiego w Biznesie. W ubiegłym roku cena kursu obejmowała 6 h lekcyjnych w tygodniu w ciągu całego semestru, czyli po 2 godziny 15 minut dwa dni w tygodniu i wynosiła 700 zł. Egzamin trwa dwa dni. Ze względu na niestabilne kursy walut koszt egzaminu wynosi 110 euro.

Do kogo adresowany jest ten kurs?

Kurs jest adresowany zasadniczo do wszystkich. Na początku zakładaliśmy, że będzie on przeznaczony dla ekonomistów, gdyż wiązał się z ich przyszłą karierą zawodową. Okazało się jednak, że wśród kursantów znaleźli się również poloniści, angliści, studenci Politechniki Łódzkiej, tłumacze przysięgli, prawnicy, przedsiębiorcy, pracownicy oświaty, a nawet kulturoznawcy. Był nawet taki rok, w którym 80% uczestników kursu stanowili studenci filologii rosyjskiej. Władze uniwersyteckie doceniły ten kurs kierując ofertę nie tylko do własnych studentów i absolwentów, ale i do wszystkich chętnych spoza UŁ.

Jaka jest zdawalność egzaminu po kursie prowadzonym u Pana?

Zdawalność jest bardzo wysoka. Miałem do tej pory tylko dwa przypadki w ciągu 15 lat kiedy to jedna pani nie zgłosiła się na egzamin ustny pomimo zdania egzaminu pisemnego, druga osoba traktując kurs hobbistycznie niestety nie przeszła egzaminu ze sporządzania dokumentów handlowych, i postanowiła za rok do egzaminu nie przystępować. Wszystkie inne osoby pomyślnie zdały egzamin i z tego co wiem, niektóre z nich, dzięki certyfikatowi, podjęły pracę w przedsiębiorstwach handlowych, które utrzymują stosunki handlowe z Rosją, bądź z krajami postradzieckimi.

Z jakich części składa się egzamin?

Dawniej składał się z ośmiu części, natomiast od ubiegłego roku z sześciu. Jest to test z rozumienia tekstu czytanego, egzamin z umiejętności sporządzania listów handlowych oraz znajomości dokumentacji, test z rozumienia mowy ze słuchu, test z gramatyki, test z leksyki oraz egzamin ustny. Dawniej były jeszcze Etykieta biznesmena (zwyczaje, obyczaje), i tzw. Cywilizacja rosyjska, czyli wiedza o Rosji, geografii, gospodarce, przemyśle, historii, osiągnięciach naukowych, kulturalnych, wiedzy o społeczeństwie. Z tych dwóch bloków zrezygnowano, z uwagi na to, że chciano ujednolicić egzamin (zgodnie ze standardami europejskimi) z innymi egzaminami z języków obcych w których tych elementów nie było.

W jakich miastach można zapisać się na taki kurs?

Kursy języka w Biznesie prowadzą ośrodki egzaminacyjne znajdujące się na wyższych uczelniach w Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Krakowie, Kielcach, Warszawie, i Łodzi.
W Łodzi zapisy na kurs są przyjmowane w sekretariacie Studium Języków Obcych UŁ, które mieści się w Instytucie Fizyki przy ulicy Pomorskiej 149/153.

Przeczytaj drugą część wywiadu z Tadeuszem Dąbrowskim na temat nauki języka rosyjskiego....

Odsłon: 9778 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł "Język rosyjski w biznesie" - wywiad z rusycystą UŁ Tadeuszem Dąbrowskim nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Murarz (ściany – cegła płaska) – Austria 01.06.2021 Kraj: Austria Miasto: Hallwang

Komisjoner (k/m) - Niemcy - dla MATURZYSTÓW i UCZNIÓW! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pomocnik (k/m) - montaż złączek - praca dla studentów / uczniów 31.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Haaksbergen

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 04.06.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy