Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Prawo wspólnotowe - czasowy i terytorialny zakres obowiązywania

11.10.2009 Autor: Radosław Fellner[ 4 komentarze ]
Prawo wspólnotowe określa granice Unii Europejskiej

Prawo wspólnotowe określa granice Unii Europejskiej
Źródło: Wikimedia Commons

Jak długo będzie nas obowiązywać prawo wspólnotowe? Gdzie tak naprawdę kończy się jego zasięg? Poniższym tekstem postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Zakres czasowy


Prawo wspólnotowe to całość prawodawstwa (pierwotnego i wtórnego) Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, który wygasł w 2002 r., obowiązuje ono na czas nieokreślony. Istnieją jednak jeszcze inne odstępstwa od tej zasady.

Okresy przejściowe


Mogą o nie występować kraje kandydujące do Unii Europejskiej, jeśli uznają, że nie zdążą, nie są zdolne do tego, by wprowadzić prawo wspólnotowe w pewnym obszarze. Tak postąpiła Polska w przypadku ochrony nieruchomości.
Okres przejściowy może również zarezerwować sobie sama Unia oraz poszczególne kraje członkowskie. Ma to miejsce w momencie, gdy członkowie uznają, że nie na rękę jest im np. otwarcie swojego rynku dla nowo przyjętego państwa.
Innym przypadkiem jest, gdy państwo chce przygotować się do przejęcia pewnych regulacji - prawnych, finansowych, infrastrukturalnych itp. W takiej sytuacji cały okres dzieli się na podokresy i dopiero po zrealizowaniu wszystkich zamierzeń danego podokresu państwu przysługuje pomoc ze strony Wspólnoty, czyli refundacja nawet do 75% kosztów. Jeśli jednak kraj nie wywiąże się ze zobowiązań danego podokresu, Unia może żądać zwrotu całej dotychczasowo udzielonej pomocy.

Czas trwania okresu przejściowego jest z góry ustalany. Można jednakże go przedłużyć lub skrócić za zgodą obu stron.

Klauzule ewolucyjne


Dotyczą udziału państw tylko w przypadku konkretnego przedsięwzięcia. Charakterystyczną cechą jest, że na terenie kraju, które zdecyduje się na objęcie klauzulą, prawo wspólnotowe nie obowiązuje częściowo lub nie obowiązuje w całości.
Również i w tym przypadku państwo przygotowuje plan rozwiązania problemów stojących na drodze do pełnego uczestnictwa w pewnym obszarze polityk. Klauzula ewolucyjna przewidziana jest także dla krajów, które nie chcą współpracować w pewnym obszarze polityk wspólnotowych.
Została wykorzystywana już wiele razy, m. in. przez Grecję, która chciała wejść do Eurolandu, ale nie mogła, bo nie spełniała kryteriów. Innym przykładem jest Wielka Brytania, która nie jest w strefie euro.

Zakres terytorialny


Na początek trzeba odpowiedzieć na pytanie: czym jest, tudzież - co nazywamy terytorium Unii Europejskiej? Otóż są to: terytorium lądowe zakreślone granicami zewnętrznymi państw członkowskich, wody przybrzeżne i szelfu kontynentalnego oraz słup powietrza do wysokości stratosfery. Do tego zaliczamy też statki powietrzne i morskie oraz placówki dyplomatyczne państw Unii w krajach trzecich. Poniżej przedstawiam odstępstwa od tych regulacji.

Pierwszym jest sytuacja, w której unijne prawo obowiązuje poza jej terytorium, ale na podstawie umowy międzynarodowej. Tak jest np. w Czarnogórze, gdzie oficjalną walutą jest euro. Drugi wyjątek wynika z umów między państwem członkowskim a Unią. Tym sposobem Francja zagwarantowała sobie, że na wyspach, które do niej należą, obowiązuje prawo francuskie a nie prawo wspólnotowe.

...

Odsłon: 10361 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Prawo wspólnotowe - czasowy i terytorialny zakres obowiązywania:

Komentarz

ik

2010-06-13, 18:13

"Prawo wspólnotowe to całość prawodawstwa (pierwotnego i wtórnego) Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej."


Prawo wspólnotowe dotyczy tylko wspólnot UE, czyli dawnego I filaru. Prawo UE dotyczy pozostałych dwócz filarów, jest to prawo międzyrzadowe, wiążące tylko państwa!


Komentarz

Radosław Fellner |

2010-06-14, 20:57

i mamy kwestię sporną, bo:
1. Słusznie „prawo wspólnotowe jest zbiorem zasad prawnych powstałych w procesie integracji w ramach EWS i EWWiS, a więc odnoszących się do I filaru UE” (K.A. Wojtaszczyk (red.), Prawo Unii Europejskiej, [w:] Integracja Europejska, WAiP, Warszawa 2006, str. 130-131).

2. Nie było jednak zbyt dużym nadużyciem moje stwierdzenie z prawem wspólnotowym. Nie ma jednolitego stanowiska w doktrynie, co do zakresu prawa wspólnotowego (C.Mik, Europejskie prawo wspólnotowe. Zagadnienia teorii i praktyki, wyd. C.H. Beck, Warszawa, str. 289). Wszak można jeszcze rozróżnić prawo Wspólnot Europejskich (czyli tez I filar i jeszcze Euroatom), co nam dodatkowo komplikuje sprawę. Trzeba też zauważyć, że akty prawa II i III filaru pochodziły od organów Wspólnotowych (PE, RUE, KE, Rada Europejska)

3. Niemniej, jako że artykuł został zredagowany przed wejściem z życie Traktatu z Lizbony, wymaga on uaktualnienia, żeby nikogo nie mylić. teraz rzeczywiście można mówić o prawie Unii Europejskiej.

4. UE jest organizacją międzynarodową zatem jej prawodawstwo można nazwać „unijnym”


Komentarz

Radosław |

2010-06-21, 21:52

5. Co więcej, często termin "prawo wspólnotowe" jest używany zamiennie, zob. J.Maliszewska-Nienartowicz, "Porządek prawny Unii Europejskiej", Toruń 2005; "Zasada proporcjonalności w prawie Wspólnot Europejskich", Toruń 2007.

6. Filarów nie ma, Wspólnot nie ma, ale zostały zasady prawa wspólnotowego, które wszak odnoszą się do całości prawa UE.


Komentarz

Asia

2011-02-23, 23:01

Witam ;) Panie Radosławie, zwracam się do Pana z gorącą prośba, czy mógłby Pan mi odpowiedzieć na pytanie co takiego wnióśł Traktat z Nicei oraz Trakat z Lizbony do prawa wyborów europejskich ????
Z góry serdecznie dziękuję ;)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Radosław Fellner Radosław Fellner Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter okien 20.07.2020 Kraj: Holandia

Fizjoterapeuta 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy