Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Raport z wojny gruzińsko - rosyjskiej

02.10.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 0 komentarzy ]
Zbombardowany 7-8 sierpnia 2008 budynek sił pokojowych w Pd. Osetii

Zbombardowany 7-8 sierpnia 2008 budynek sił pokojowych w Pd. Osetii
Źródło: Wikipedia

Gruzja jest odpowiedzialna za początek zeszłorocznego konfliktu zbrojnego na Południowym Kaukazie - tak przedstawia sprawę raport niezależnej komisji powołanej w celu wyjaśnienia przyczyn konfliktu.

Kontrowersyjny raport


Europejska komisja kierowana przez szwajcarskiego dyplomatę, panią Heidi Tagliavini 30-tego września opublikowała długo oczekiwany raport na temat ubiegłorocznej wojny w Gruzji. Zarówno Moskwa jak i Tbilisi od razu oznajmiły, że raport całkowicie potwierdza ich racje. Unijni eksperci wskazują Gruzję jako stronę odpowiedzialną za początek konfliktu zbrojnego w Cchinwali - jednocześnie komisja obwinia Federację Rosyjską o agresję skierowaną na suwerenne państwo, oraz zgodę na czystki etniczne w Południowej Osetii.

Oprócz tego komisja całkowicie odrzuciła argumenty, którymi Moskwa posługiwała się w celu wytłumaczenia swojej interwencji wojskowej w Południowej Osetii.

Zdaniem Rosji


Wieczorem 30-go września rosyjski dziennik kommersant.ru opublikował oficjalną odpowiedź Rosyjskiego MSZ:
„Starania komisji Europejskiej nie poszły na marne: każdy człowiek myślący wyciągnie z opublikowanego raportu niepodważalny wniosek, że to aktualne władze Gruzji rozpoczęły agresję przeciw Południowej Osetii. W ostatecznym rachunku jest to główny wniosek z pracy komisji Tagliavini.”

Zdaniem Gruzji


Jak się okazuje, Gruzja w sprawie konfliktu utrzymuje całkowicie przeciwną pozycję. Minister ds. integracji Temur Jakobaszwili oznajmił, że Tbilisi jest ogólnie usatysfakcjonowana raportem:
„W dokumencie jest mowa o tym, że wojna w rejonie Cchinwalii zaczęła się nie 7 sierpnia, lecz wcześniej. Nigdzie nie jest powiedziane, że to Gruzja rozpoczęła wojnę" - zaznaczył minister - "nie jest potwierdzony główny argument, jakoby po stronie Gruzji leżał atak na pozycje Rosjan. Ważne jest, że w dokumencie zwraca się uwagę na bezpodstawność uznania dwóch gruzińskich republik za niezależne”.

Informatorzy z Tbilisi zauważyli, że Rosja przed początkiem konfliktu zbrojnego rozmieszczała swoje wojska przy granicy z Gruzją. Nie jest to fakt, który komisja może potwierdzić stuprocentowo, lecz jest w stanie wziąć go pod uwagę, przy ogólnej ocenie zaangażowania stron w konflikcie.

Ambasador Gruzji przy UE Salome Samadaszwili podkreśliła, że fakt, kto pierwszy otworzył ogień 7 sierpnia 2008 roku, nie jest na tyle ważny w porównaniu z poprzedzającymi go dwoma dziesiątkami lat napięć. Jak podaje portal vremya.ru unijni eksperci wraz z panią Heidi Tagliavini stwierdzili, że „pięciodniowa wojna” była poprzedzona „długotrwałym okresem rosnących napięć, prowokacji i incydentów”.

Przebieg konfliktu


Przypomnijmy, że konflikt zbrojny na Kaukazie rozpoczął się 7 sierpnia 2008 roku, kiedy to wojska gruzińskie przeprowadziły ostrzał stolicy Republiki Południowej Osetii. Ingerencja w konflikt Rosji doprowadziła do przegranej gruzińskiej armii i zniszczenia znacznej części infrastruktury wojskowej państwa. Po zakończeniu konfliktu, w którym pośredniczyła przewodnicząca w UE Francja, Moskwa oficjalnie uznała niezależność republik Abchazji i Osetii Południowej.

Praca nad raportem


Unijna komisja pod przewodnictwem Heidi Tagliavini przygotowywała ten raport przez ponad dziewięć miesięcy, zawiera on około 900 stron. Śledztwo na zlecenie Rady Europy przeprowadziła grupa 30 europejskich ekspertów do spraw wojskowych, prawniczych i historycznych. Przedstawiciele komisji oświadczyli, że zarówno Moskwa jak i Tbilisi aktywnie współpracowali z ekspertami.

Stworzenie raportu kosztowało 1,6 mln euro. Wspomniane jest w nim m.in. że w czasie konfliktu zbrojnego w sierpniu 2008 roku zginęło około 850 ludzi, a ponad 100 tysięcy musiało opuścić swoje domy.

Następstwa raportu


Biorąc pod uwagę to, że raport stanie się podłożem polityki Brukseli, będzie on miał negatywne skutki dla obu stron konfliktu. Niewykluczone, że wnioski komisji wpłyną na decyzję o przyjęciu Tbilisi do NATO.


Tekst raportu jest dostępny w języku angielskim na stronie internetowej:
http://www.ceiig.ch/Report.html


...

Odsłon: 5236 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Raport z wojny gruzińsko - rosyjskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektromonter, elektryk, niemiecki Pracodawca 28.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Gütersloh

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego (k/m) – Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy