Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa

01.10.2009 Autor: Agnieszka Wałek[ 0 komentarzy ]
Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa uregulowana jest dyrektywami unijnymi.

Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa uregulowana jest dyrektywami unijnymi.
Źródło: http://everystockphoto.com/

Decydując się na macierzyństwo, warto poznać ten aspekt wspólnotowej polityki społecznej, jakim jest ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa.

Regulacje wspólnotowe nie przewidują szczególnej ochrony pracy kobiet. Motywacją prawodawców było niedoprowadzanie do dokonywania wykładni przepisów przyznających ochronę płci słabszej jako naruszenia zasady równości traktowania pracowników obu płci.

Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa i Dyrektywa 92/85/EWG


Sytuacja ta wygląda jednak inaczej w kontekście ochrony macierzyństwa. Kluczowym aktem prawnym jest tu Dyrektywa nr 85 z 19 października 1992 roku (92/85/EWG) w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, pracownic, które niedawno rodziły i pracownic karmiących piersią. Ratio legis dyrektywy to ochrona pracy kobiet w ciąży i okresie poporodowym, sięgająca nie dalej niż do końca urlopu macierzyńskiego (rozwiązanie takie wynika ze szczególnej więzi, jaka łączy matkę z potomstwem niedługo po porodzie, oraz niedogodnościami wynikającymi z kondycją fizyczną i psychiczną kobiety na samym początku macierzyństwa, a związanymi również z powrotem do pracy).

Aby zrozumieć i szerzej omówić regulacje dyrektywy, należy wyjść od definicji pracownicy w ciąży, pracownicy, która niedawno rodziła i pracownicy karmiącej piersią. Dyrektywa w artykule 2 zawiera definicje legalne tych pojęć.
 • Pracownicą w ciąży jest pracownica w ciąży, która informuje o swym stanie swego pracodawcę, zgodnie z przepisami prawa krajowego lub przyjętą praktyką.
 • Pracownicą, która niedawno rodziła jest pracownica, która niedawno rodziła w rozumieniu prawodawstwa krajowego lub krajowej praktyki oraz poinformowała swego pracodawcę o swym stanie, zgodnie z krajowymi przepisami lub uznaną w kraju praktyką.
 • Pracownicą karmiącą piersią jest pracownica karmiąca piersią w rozumieniu przepisów prawa krajowego lub uznanej w kraju praktyki, która poinformowała swego pracodawcę, zgodnie z tymi przepisami lub przyjętą praktyką.

Zakres ochrony pracy kobiet wg dyrektywy


Ochrona macierzyństwa, jaką statuuje dyrektywa, nie ogranicza się jedynie do ochrony życia i zdrowia kobiet przez zagrożeniami, jakie niesie środowisko pracy, ale także gwarantuje stabilizację zatrudnienia i możliwość pogodzenia obowiązków zawodowych z opieką nad potomstwem.

Ochrona pracy kobiet i obowiązki pracodawców:

 • Zapewnianie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy w okresie ciąży i karmienia nowo narodzonego dziecka – wynika z artykułu 4 dyrektywy. Pracodawca powinien po przyjęciu informacji o stanie zdrowia pracownicy dokonać przeglądu warunków jej pracy (załączniki do dyrektywy wskazują, jakie czynniki są dla kobiet w ciąży szkodliwe i powodują zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety i płodu).
 • Czasowe dostosowania środowiska pracy kobiety w ciąży lub karmiącej piersią do warunków, w których nie będzie ona narażona na zagrożenia zdrowia – wynika z artykułu 5 i 6 dyrektywy. Gdy dostosowanie miejsca pracy jest niemożliwe lub napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownicy na inne stanowisko pracy. Gdy z kolei przeniesienie to będzie obiektywnie lub technicznie niemożliwe, pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy według przepisów krajowych lub praktyki na cały okres trwania zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa kobiety.
 • Ograniczenie pracy kobiet w nocy – artykuł 7 dyrektywy. Nie wprowadza generalnego zakazu, ale sugeruje ustawodawcom krajowym wprowadzenie ograniczeń na okres po urodzeniu dziecka, okres karmienia piersią i sam okres ciąży. Zalecane rozwiązania to wprowadzenie możliwości przeniesienia z trybu nocnego na tryb dzienny pracy lub możliwość skorzystania z urlopu czy przedłużenia urlopu macierzyńskiego, jeżeli przeniesienie to jest obiektywnie niemożliwe lub nieuzasadnione. Warto pamiętać też, że decyzja o odsunięciu kobiety od pracy nocnej musi znajdować potwierdzenie w stosownej dokumentacji medycznej.
 • Zapewnienie możliwości skorzystania z nieprzerwanego urlopu macierzyńskiego na okres minimum 14 tygodni – obowiązek z artykułu 8 dyrektywy. Przepis ten przewiduje bezwzględny obowiązek dwutygodniowego urlopu macierzyńskiego, przyznanego przed i/lub po porodzie, na zasadach przewidzianych prawem krajowym lub ustaloną praktyką.

Obowiązki nałożone na krajowych ustawodawców:

 • zapewnienie kobietom w ciąży prawa do zwolnień od pracy bez utraty wynagrodzenia, celem wykonania badań prenatalnych, jeżeli odbywają się one w godzinach pracy;
 • wprowadzenie zakazów zwolnień pracownic w okresie od początku ciąży do końca urlopu macierzyńskiego (chyba, że zachodzą inne szczególne przyczyny, nie związane z stanem zdrowotnym kobiety, przewidziane prawodawstwem krajowym lub ustaloną krajową praktyką, a odpowiednie władze potwierdziły tę decyzję);
 • zapewnienie praw związanych z świadczeniami akcesoryjnymi do stosunku pracy, takimi jak utrzymanie płatności przysługujących na podstawie umowy o pracę oraz odpowiednich zasiłków, zgodnie z regulacjami ustawodawstwa krajowego;
 • zapewnienie możliwości dochodzenia swoich roszczeń z tytułu naruszenia praw gwarantowanych dyrektywą w drodze wprowadzania odpowiednich instytucji prawnych – artykuł 12 dyrektywy.

Zrewidowana Europejska Karta Społeczna


Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa jest ujęta też w dodatkowych, pierwotnych regulacjach w Europejskiej Karcie Społecznej uchwalonej w Turynie w 1961 r. Poddano ją wielu modyfikacjom i obecny kształt nosi nazwę Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej z 1996 roku. Głównym motywem przyjęcia takiej regulacji było zapewnienie pracownicom skutecznego wykonywania obowiązków macierzyńskim bez troski o utratę zatrudnienia. Zasadnicze postanowienia Karty to:
 • przyznanie kobietom w ciąży prawa do urlopu macierzyńskiego oraz świadczeń majątkowych w okresie jego trwania,
 • wprowadzanie zakazu rozwiązywania stosunku pracy w ciąży i okresie urlopu macierzyńskiego,
 • przyznanie prawa kobietom karmiącym do przerw w czasie pracy,
 • nakaz uregulowania zasad pracy nocnej kobiet w ciąży i kobiet karmiących,
 • wprowadzenie zakazu zatrudniania pracownic w ciąży i karmiących pod ziemią, przy niebezpiecznych, uciążliwych, niezdrowych pracach.
Przyznane przez akty prawa wspólnotowego uprawnienia mają charakter gwarancyjny dla kobiet w ciąży. Jednakże nie można zapominać, iż to, jak rzeczywiście kształtuje się ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa w danym kraju, uwarunkowane jest przede wszystkim regulacjami ustawodawstwa krajowego i stosowanymi tam praktykami. A prawodawstwo unijne może jedynie wyznaczać jego ramy.


...

Odsłon: 9721 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Ochrona pracy kobiet na czas macierzyństwa nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Wałek Agnieszka Wałek Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca C+E/ rozwożenie napojów do klientów 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) – instalacje wewnętrzne 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Sprzedawca w budce z przekąskami (k/m) – Niemcy 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schüttorf

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 28.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy