Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego!

24.09.2009 Autor: Piotr Anuszczyk[ 8 komentarzy ]
Europejscy studenci najczęściej uczą się angielskiego.

Europejscy studenci najczęściej uczą się angielskiego.
Źródło: WikipediaCommons

W Polsce najpopularniejszym językiem nadal jest rosyjski. Niedługo zapewne się to jednak zmieni, bo młodzież na potęgę uczy się angielskiego. Język ten dominuje już w całej UE.

Eurostat przedstawił najnowsze dane dotyczące znajomości języków obcych wśród obywateli Europy (głównie UE). Wnioski z raportu są więcej niż ciekawe.

W Polsce nadal dominuje rosyjski


Okazuje się, że ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.) nie zna żadnego języka obcego. Znajomością jednego języka obcego legitymuje się 39 proc. z nas i jest to głównie język rosyjski. Znajomością dwóch języków obcych może się zaś pochwalić tylko 29 proc. Polaków w wieku od 25 do 64 lat (właśnie taki przedział wiekowy obejmowało badanie).
Warto dodać, że dane te pochodzą z 2007 roku, a stan wiedzy nie był badany żadnymi testami. Wyniki badań mówią więc o tym jak my sami oceniamy swoje językowe umiejętności.

Europejscy poligloci ze Skandynawii


Na tle Europy wypadamy całkiem nieźle. Podobny lub nawet większy odsetek osób nie znających żadnego języka obcego mają np. Grecja (43 proc.), Hiszpania (46 proc.), Włochy (38 proc.), a unijna średnia w tej kategorii to 36 proc.
Na drugim biegunie znajdują się kraje gdzie najłatwiej spotkać ludzi mówiących w języku innym niż ojczysty. Liderem jest tutaj Norwegia gdzie aż 75 proc. mieszkańców zna przynajmniej dwa języki obce! Dominuje wśród nich angielski. Obywateli poliglotów łatwo spotkamy też w takich krajach jak Słowenia (72 proc.), Finlandia (68 proc.) czy Słowacja (68 proc.). Co zrozumiałe, w tym ostatnim kraju zamiast angielskiego jako kolejny język dominuje czeski.

Jaka będzie przyszłość?


To jaki język będzie dominował w przyszłości można prognozować na podstawie danych czego dziś uczą się licealiści i studenci. Raport Eurostat potwierdza dominację języka angielskiego. Tylko w trzech krajach uczniowie chętniej poznają język francuski. Jak łatwo się domyślić dwa z tych krajów to Wielka Brytania i Irlandia. Trzeci to Luksemburg gdzie równą popularnością cieszą się aż trzy języki: francuski, niemiecki i angielski.

[Powyższe dane] zostały zebrane na zlecenie Komisji Europejskiej przez Eurostat z okazji Europejskiego Dnia Języków, który wypada 26 września.

...

Odsłon: 6625 | ranking >>


Komentarze: 8 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego!:

Komentarz

kociołek

2009-09-24, 15:54

Obywateli poliglotów łatwo spotkamy też w takich krajach jak Finlandia (68 proc.), Słowacja (68 proc.)czy Słowenia (72 proc.). Co zrozumiałe tym ostatnim kraju zamiast angielskiego jako kolejny język dominuje czeski.


Tu chyba chodzi o Słowację, nie Słowenię. Poza tym w Czechach i Słowacji sporo osób zna polski.


Komentarz

Piotr Anuszczyk |

2009-09-24, 17:44

Dziękuję za czujność, znajomość czeskiego naturalnie charakteryzuje obywateli Słowacji. Co do znajomości języka polskiego w Czechach i na Słowacji to sprawa już tak oczywista nie jest. Owszem w regionach przygranicznych rzeczywiście sporo obywateli zna język sąsiada. Ale badanie Eurostat mierzyło ogólną znajomość języków obcych w skali kraju. Wtedy okazuje się, że prym wiedzie jednak znajomość angielskiego.


Komentarz

Marian

2010-02-20, 13:44

Ciekawe czy badanie Eurostat mierzyło też znajomość języka kaszubskiego? Warto skoro znają go też w Kanadzie.


Komentarz

Tim

2010-10-04, 05:47

29% polakow uzywa 2 jezykow obcych? hahahahaha!!!!! Ludzie znajomosc jezyka obcego, to jest cos innego niz mozliwosc wypowiedzenia kilku slow czy zdan. Bo w Polsce malo kto mowi po angielsku (mowi!, a nie wydukuje kilku zdan!) Z rosyjskim jest coraz gorzej. Te badania nie maja zadnych powiazan z rzeczywistosci, a jesli tak to ja mowie 4-5 jezykami obcymi, co nie jest prawda.


Komentarz

Tim

2010-10-04, 05:51

Poza tym, niech do Polski przyjedzie powiedzmy anglik, niemiec, francuz, rosjanin, hiszpan, wloch. To okaze sie, ze 80-90% ludzi nie potrafi sie z nim dogadac, wiec tym samym nie mowi w zadnym jezyku obcym. U nas w Polsce nawet nauczyciele, lekarze nie znaja jezykow obcych.


Komentarz

bogdan

2012-02-08, 16:54

No Luksemburg nie dziwne, że uczy francuskiego bo to jest język, którym się w Luksemburgu mówi....


Komentarz

Jaro

2012-07-04, 22:41

Dokładnie: 29% Polaków zna dwa języki obce? Co najwyżej w dwóch językach będą potrafili piwo zamówić. Ja np. przez parę lat w liceum i na studiach uczyłem się niemieckiego, od pewnego zaś czasu poznaję chiński (prywatne lekcje) i indonezyjski (kurs internetowy) i w każdym z tych języków potrafiłbym parę ładnych zdań sklecić, a nigdzie nie powiedziałbym, że którymkolwiek z nich tak naprawdę władam. W przeciwieństwie do angielskiego, którym posługuję się - bez fałszywej skromności - biegle.


Komentarz

lucek89

2016-01-22, 12:06

No w statystykach wyjdzie co trzeci bo więcej niż połowa młodej generacji wyjechała za granice i bez problemu znaleźli oferty pracy w Preply jako nauczyciele znający chiński w Łodzi http://preply.com/pl/lodz/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-chińskiegoPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 01.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Elektryk budowlany, niemiecki Pracodawca 05.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Gütersloh

Produkcja w Südharz (K/M). 10.82€ b/h + 33€ netto diety 26.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Südharz

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy