Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wina portugalskie - mało popularne, a tak doskonałe

19.09.2009 Autor: Alicja Walczyna[ 0 komentarzy ]
Winnice w dolinie rzeki Douro w Portugalii

Winnice w dolinie rzeki Douro w Portugalii
Źródło: Wikipedia Commons

Rebelos - statki służące do przewozu beczek z winem

Rebelos - statki służące do przewozu beczek z winem
Źródło: Alicja Walczyna

Autorka w piwnicy, gdzie w beczkach dojrzewa Porto

Autorka w piwnicy, gdzie w beczkach dojrzewa Porto
Źródło: Alicja Walczyna

Choć Portugalia jest krajem o małej powierzchni, jest 6-tym producentem wina na świecie, uprawia się tutaj ponad 200 odmian winorośli. Jakie są najbardziej znane i najsmaczniejsze wina portugalskie?

Historia winiarstwa w Portugalii


Kult wina w Portugalii liczy sobie kilka tysięcy lat. Istnieją dowody na to, że już w epoce brązu uprawiano winorośle w rejonie rzeki Douro.
Historia nowoczesnego winiarstwa jest oczywiście krótsza. Jak podaje Świat Alkoholi: "W XVII i XVIII wieku odkryto, że dzięki morskim podróżom wina portugalskie pod wpływem słońca, kołysania i wzmocnienia spirytusem zyskują dodatkowe walory." W ten sposób narodziły się porto i madera – wina wzmacniane, które w XVIII i XIX wieku zdobyły na świecie sławę i uznanie, promując jednocześnie pozostałe gatunki win portugalskich.
Niestety, cały czas Portugalczycy musieli liczyć się z silnymi konkurentami zza ich wschodniej granicy - Francją, Włochami, Niemcami, czy Hiszpanami. W wieku XX to właśnie wina z tych krajów zyskały popularność i choć portugalskie porto, czy madera nadal pozostały niezastąpione, winiarstwo w tym kraju zaczęło podupadać. Jak podaje Świat Alkoholi "w połowie lat osiemdziesiątych, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, portugalscy winiarze zaczęli powoli, ale systematycznie odbudowywać swoją pozycję na światowych rynkach, a wina znad Tagu i Douro odzyskiwać prestiż oraz uznanie."
Dziś, butelki win z Portugalii stoją na półkach każdego szanującego się sklepu z alkoholem, a nazwę porto kojarzą nawet całkowici laicy w dziedzinie winiarstwa.

Porto


Wino czerwone (rzadziej białe), wzmacniane. Przez wielu uważane za najlepsze czerwone wino na świecie. Powstało najprawdopodobniej w skutek zabezpieczania tradycyjnego wina przed fermentacją. Do ciemnego wina z dojrzałych winogron (to, dzięki wyższym temperaturom, pozyskiwane jest właśnie w regionie Porto) dolewano brandy. W ten sposób zaczęto otrzymywać wino, jakie znamy dziś - doskonałe, słodkie i ciężkie.
Wyróżniamy kilka gatunków tego wina: Ruby, Tawny, Tawny ze wskazaniem wieku, White Porto, Vintage i inne... Wszystkie przechowywane w wielkich beczkach, produkowane z prawdziwym pietyzmem do dnia dzisiejszego.

Madera


Chyba najbardziej trwałe wino, jakie znamy. Jego tajemnicą jest poddawanie go wysokim temperaturom. Wszystkie młode wina tego gatunku po fermentacji i wzmocnieniu poddaje się bowiem procesowi estufagem czyli "ogrzewaniu" wina w beczkach, poprzez trzymanie ich w wysokiej temperaturze 40-50 stopni C przez okres około trzech miesięcy, aby następnie wino powoli schładzać.
Madery uzyskuje się zarówno z czerwonych, jak i białych winogron. Tańsze wersje produkuje się z czerwonych, dokładnie z wydajnego szczepu Tinta Negra Mole, najbardziej rozpowszechnionego na Maderze, droższe natomiast z białych. Szlachetne, białe odmiany to Sercial, Verdelho, Bual i Malvasia, a w butelce musi być minimum 85% danej odmiany aby nadać jej daną nazwę.
W kolorze jednak wszystkie madery są podobne. Czerwone wino bowiem w trakcie "obróbki" robi się bursztynowe, a z wiekiem nawet żółto-zielone, podczas gdy wino białe pozostaje w swoim jasno zielono-beżowym odcieniu.

Mateus Rosé


Poza Porto i Maderą to właśnie to półsłodkie, różowe, lekko musujące wino wydaje się być największym międzynarodowym sukcesem winiarskim Portugalii.
Swój niezwykle słodki smak, Mateus zawdzięcza wymogom rynku północnej Ameryki i Europy, do których był eksportowany.
Z początku produkowany tylko w odmianie różowej, z czasem zaczął być też popularny w wersji z białych winogron i dziś to właśnie ta biała odmiana Mateusa stanowi ponad 40% eksportu portugalskich win stołowych.

Vinho Verde


To właśnie lekko musujące Vinho Verde(dosłownie "wino zielone") jest kolejnym bardzo popularnym trunkiem Portugalii.
Zasługuje na uwagę choćby ze względu na swoją niepowtarzalność. Wprawdzie jego nazwa nie odnosi się do jego koloru, a bardziej do młodego wieku (tradycyjne Vinho Verde powinno być skonsumowane w ciągu roku od zbioru), jednakże jest to jedno z nielicznych win tak lekkich, owocowych i świeżych dostępnych na rynku. I choć tradycyjnie Vinho Verde jest bardzo wytrawne, jego handlowe marki przeznaczone na eksport są słodzone dając smak lekko kwaskowaty.
Jeśli ktoś jest w Portugalii i nie napije się Vinho Verde do sardynek siedząc wieczorem w knajpce i słuchając fado, to chyba tylko po to, aby wrócić tam za rok i nadrobić zaległości.

Oczywiście poza wymienionymi wyżej winami, w Portugalii wyróżnić można jeszcze ponad 15 najbardziej tylko znanych gatunków wina. Powyżej opisano tak zwane "pozycje obowiązkowe".


...

Odsłon: 7339 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wina portugalskie - mało popularne, a tak doskonałe nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Alicja Walczyna Alicja Walczyna Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy