Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Turcja - państwo kandydujące

08.05.2009 Autor: Mateusz Kożuchowicz[ 0 komentarzy ]
Turcja w Unii?

Turcja w Unii?
Źródło: Wikipedia

Unia Europejska przyjmuje Turcję już za dwa lata? To, niestety, raczej głos kurtuazji, a w najlepszym wypadku optymizmu. Między Turcją, a wieloma państwami UE wciąż bowiem zbyt wiele kwestii spornych.

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, 26 lutego 2009r. na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Turcji, Abdullah’em Gul’em, powiedział, że rozmowy na linii Ankara - Bruksela przyspieszają. W jego przekonaniu w najbliższych 2-3 latach strony powinny ominąć ostatnie szykany przed metą, czyli zakończeniem negocjacji w sprawie akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Turcja o Unii myśli od dawna. Od dłuższego też czasu wie, co nie podoba się państwom członkowskim UE w jej polityce i co powinna zmienić, by te pozwoliły przestąpić jej odpowiednie drzwi w Brukseli. Problem jednak w tym, że Turcja jest jak człowiek na odwyku. Niby odróżnia dobro od zła, syrop od spirytusu, ale gdy sądzi, że nikt nie patrzy, lubi pomylić butelki. Z jednej strony ma świadomość błędów, z drugiej - nie potrafi ich sobie od czasu do czasu odmówić.

Daliby sobie spokój


Takim przykładem tureckiej schizofrenii jest osławiona sprawa Cypru. Niewielu wie, że według rządu w Ankarze, Cypr to dwa państwa. Pierwsze, to powszechnie znana Republika Cypryjska, a drugie to Turecka Republika Cypru Północnego, którą uznaje tylko Ankara. Społeczność międzynarodowa konsekwentnie odmawia temu tworowi prawa bytu, ale część polityków i większość społeczeństwa znad Bosforu liczy, że kiedyś mur od głowy zacznie pękać.

Przyczyn sporu cypryjsko- tureckiego, dla odmiany, należy szukać w historii (patrz: Cypr; Ruchy separatystyczne na Cyprze; wikipedia.pl).

Abstrahując od ferowania wyroków, bo akurat w tym przypadku Turków jednoznacznie winić nie można, należałoby spytać, co ma Cypr do Turcji w UE?

Oczywiście wiele, bo przecież ta niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym od 2004 roku jest jej członkiem. Natomiast Ankara długo odmawiała uznać Republiki Cypryjskiej za państwo. W końcu w drodze kompromisu niby się zgodziła, niby nie. Czyli rozwiązała sprawę po turecku.

Plan Erdogana’a


W 2005 roku premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan, rozpoczynając negocjacje akcesyjne, został zmuszony do podpisania protokołu do umowy o współpracy swego państwa z UE z 1963r., obejmujący wszystkie nowe państwa członkowskie. W tym Cypr. Zdawałoby się, że Turcja zważyła interesy i postanowiła zakończyć swary. Premier Erdogan jednak, zaraz po sygnowaniu protokołu, dodał, że wcale nie jest to równoznaczne z uznaniem cypryjskiego rządu.
Mamy rok 2009, a negocjacje między UE i Turcją trwają w najlepsze: Erdogan sypie pochwały, wymienia uściski dłoni, domyka kolejne dziedziny uzgodnień. Sądzę, że niechętne Cypryjczykom społeczeństwo tureckie może mieć obawy. Szef rządu daje UE czyny, a im jedynie chwytliwe hasła, słowa, na które czekają. Gdyby spuścić zasłonę milczenia na stronę etyczną tego postępowania, to zdaje się, że długofalowo politycy tureccy obrali właściwą drogę. Biorąc za priorytet wprowadzenie „państwa półksiężyca” do wspólnej Europy, chcą za pomocą populistycznych frazesów ominąć nacjonalistyczne skłonności niektórych swych obywateli. To oczywiście tylko jedna z hipotez. Aczkolwiek miejmy nadzieję, że przynajmniej spokrewniona z prawdą. Przecież turecki premier czyta gazety, a w nich może znaleźć na przykład sondaż przeprowadzony przez agencję ANAR, wynika z niego że pomimo sporego konserwatyzmu Turków, aż 75% z nich opowiedziało się za zbliżaniem do wartości europejskich. Natomiast, aż 56% wprost chce członkostwa w UE.

Mało panie premierze


Kontrowersji wokół akcesji Turcji do UE jest jednak dużo więcej. Rada Europejska już nie raz dała wyraz swojemu niezadowoleniu z polityki Ankary wobec Kurdów czy, nieco słabnącej na szczęście, dyskryminacji kobiet. Zdaniem austriackiego kanclerza, Wolfganga Schuessela, o przystąpieniu Turcji powinny zdecydować społeczeństwa w drodze referendum. Problem w tym, że według sondażów poparcie w Austrii dla członkostwa Turcji ledwie przekracza 10%. Zresztą swego czasu na pytanie w tej kwestii dla Eurobarometru aż 52% respondentów, mieszkańców UE, odpowiedziało przecząco. Jak widać oponentów Turkom nie brakuje i to głównie wśród najważniejszych unijnych graczy, jak Francja czy Niemcy.

Angela Merkel woli mówić o „uprzywilejowanym partnerstwie Turcji z UE”, niż o pełnym członkostwie. Francja natomiast chce, póki co, sprawę przemilczeć. Doskonale zdaje sobie sprawę, jaki jest stosunek większości obywateli do imigrantów. Będzie więc chciała przeforsować w kuluarach własną wizję: owszem, Turcja może przystąpić do UE, ale pod kilkoma warunkami. Podstawowym ma być brak pełnej swobody w przepływie pracowników. Ten wymóg pasuje zresztą niemal wszystkim. Po drugie, Turcja ma uregulować bardziej oficjalnie kwestię Cypru, Kurdów i rozwiązać spór z Armenią. Z tą ostatnią kością niezgody jest nieuznawanie przez Ankarę zbrodni ludobójstwa na Ormianach w czasie I wojny światowej, gdy eksterminowano około 1,5 miliona osób.

Karta wypisu


Na chwilę obecną, prócz niewielu sprzymierzeńców, jak Polska czy Szwecja, dołączenie Turcji do UE ma więcej przeciwników, niż zwolenników.
Największego poplecznika ma jednak w samym sobie. Dawno nikt z taką determinacją nie podrywał Unii. I to pomimo wielu oszczerstw i przykrych słów, jakich muszą się nasłuchać Turcy od obywateli państw członkowskich w postaci różnorakich badań opinii publicznej.
W każdym razie, co się Turcja na tym przerywanym odwyku nauczy, ile kwestii uzdrowi, tego już jej nikt nie zabierze. A może niedługo będzie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, skończy kurację i to przede wszystkim nam zależeć będzie na Turcji, a nie Turcji na nas?


Na podstawie:

1. wprost.pl
2. gazeta.pl
3. euobserver.com
4. wikipedia.pl
5. pap.pl
6. racjonalista.pl


...

Odsłon: 4393 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Turcja - państwo kandydujące nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mateusz Kożuchowicz Mateusz Kożuchowicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

robotnik ziemny 23.10.2020 Kraj: Holandia

produkcja okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy