Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Paszport dla psa - niezbędny gdy zabierasz pupila za granicę

15.09.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 16 komentarzy ]
Pies w podróży

Pies w podróży
Źródło: stock.xchng

Chcesz zabrać pupila na wakacje? Wyrób mu paszport dla psa.

Chcesz zabrać pupila na wakacje? Wyrób mu paszport dla psa.
Źródło: stock.xchng

Wybierając się w podróż do któregoś z krajów UE, dzięki Układowi z Schengen, nie musimy martwic się o paszport. Natomiast jeśli chcemy wyjechać z psem za granicę musimy wyrobić mu paszport dla psa.

Co trzeba zrobić, by pies mógł podróżować po Europie?


Zasady transportu zwierząt domowych zawarte są w rozporządzeniu (WE) Nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym. Warunki transportowania zwierząt domowych nie przysparzają wiele trudności. Przepisy dotyczące psów, kotów i fretek są zazwyczaj zharmonizowane i mówią o tym, że zwierzę powinno posiadać:
  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
  • elektroniczny chip bądź tatuaż,
  • paszport zwierzęcia domowego.
Przepisy te tyczą się jedynie psów, kotów i fretek. Zasady transportu pozostałych zwierząt, regulowane są przepisami krajowymi poszczególnych państw UE.
Kraje takie jak: Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Szwecja i Malta stawiają dodatkowe warunki. Mianowicie, zwierzę wjeżdżające na teren któregoś z wymienionych państw powinno mieć także: zaświadczenie o leczeniu przeciw bąblowicy, zaświadczenie o zabiegu przeciw kleszczom czy dodatkowe badania potwierdzające skuteczność działania szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Paszport dla psa


Zanim wyrobimy naszemu pupilowi paszport dla psa, wcześniej powinniśmy nadać mu jego numer identyfikacyjny. Istnieją dwa sposoby znakowania psa. Zwierzę powinno być identyfikowane za pomocą tatuażu bądź też mikroczipu. Nadanie psu identyfikatora zależy od Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt (www.identyfikacja.p).
Paszport dla psa można uzyskać u lekarza weterynarii. Za wyrobienie takiego paszportu musimy zapłacić 51 zł (30 zł – wynagrodzenie dla weterynarza, 21 zł – druk paszportu i inne koszty ponoszone przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną). Pamiętajmy jednak, że za szczepienia psa, niezbędne przy wyrabianiu paszportu, także musimy zapłacić (cena zależy od poszczególnych weterynarii). Paszport dla psa ważny jest do końca życia zwierzaka.
Osoby i ich pupile podróżujące z krajów nie będących państwami członkowskimi UE, nie mogą korzystać z paszportu dla psa. Jednakże od tej zasady istnieją wyjątki, są nimi następujące państwa: Monako, Norwegia, San Marino, Andora, Liechtenstein, Państwo Watykańskie, Szwajcaria i Islandia. Przyczyną tego, że zwierzaki z wyżej wymienionych państw mogą korzystać z paszportu dla psa jest fakt, iż przepisy tych krajów dotyczące wścieklizny są zgodne z przepisami UE.
Warto mieć na uwadze, że psy poniżej 3 miesiąca życia nie powinny podróżować po krajach Unii Europejskiej, a to dlatego, że nie posiadają jeszcze szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Pies w drodze


Psy mogą także podróżować samolotem, aczkolwiek zanim wybierzemy się w podróż, skontaktujmy się z wybranymi liniami lotniczymi i zapytajmy czy istnieje taka możliwość. Jeśli dane linie zezwalają na przewóz psa, zazwyczaj musimy spełnić określone warunki takie jak: umieszczenie zwierzaka w bezpiecznej klatce, posiadanie książeczki zdrowia psa, a w niej zaświadczenie o aktualnych szczepieniach itp. Konkretne warunki zależą zazwyczaj od poszczególnych linii lotniczych dlatego pamiętajmy o skontaktowaniu się z nimi przed podróżą.
Psy podróżujące pociągiem, jak i innymi środkami komunikacji miejskiej powinny być na smyczy i mieć założony kaganiec. Pamiętajmy też o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia psa.

Pies jedzie koleją


Jeśli chodzi o podróż pociągiem, pies powinien być pod opieką osoby pełnoletniej. Osoba dorosła może zajmować się tylko jednym psem. Przewóz naszego pupila jest dozwolony, jeśli pies ma ważny bilet i aktualne świadectwo szczepienia. Cena biletu za psa wynosi 4 zł, niezależnie od długości trasy, jednak w pociągach Intercity zapłacimy 15 zł.

Pamiętajmy, że jeśli inni podróżni zgłoszą sprzeciw co do podróżowania z psem, musimy przenieść się do innego przedziału lub miejsca, które wskaże nam kierownik pociągu. Zasada ta nie dotyczy psów przewodników, zwierząt w wagonach bezprzedziałowych i psów służbowych z opiekunami. W obowiązku właściciela jest też dbanie o czystość w miejscu przewożenia psa, jak i o to, aby pies nie zakłócał spokoju w pociągu.

Pies przewodnik w miejscach publicznych


W przeciwieństwie do Polski w większości krajów Europy Zachodniej nie spotkamy się z żadnymi problemami przy próbie wejścia z psem przewodnikiem/asystentem do sklepu, banku czy urzędu.


...

Odsłon: 84704 | ranking >>


Komentarze: 16 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Paszport dla psa - niezbędny gdy zabierasz pupila za granicę:

Komentarz

studentka

2009-09-20, 15:29

O kurcze, nie spodziewałam się że pies, z którym chcę jechać za granice musi mieć paszport. Dzięki za ten artykuł, na pewno wyrobie swojemu czworonogowi takowy:)


Komentarz

elmooo

2010-02-17, 21:16

bzdura! ;) bilet pkp dla psa kosztuje 15zł


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-17, 21:50

@elmooo
Zależy od rodzaju pociągu i przewoźnika.


Komentarz

Mania

2010-02-21, 18:28

to w koncu jak? jesli chce zabrac psa do holandii to tez musze miec paszport dla niego?? bo juz sama niewiem


Komentarz

wojtek

2010-03-06, 08:49

bez paszportu nie wywieziesz psz za granice.(nigdy)
Chyba ze po nielegalu , ale zakladam ze jezeli nic nie wiesz o paszporcie, to tym bardziej nie bedziesz nic wiedziec o przemycie zwierzat.
pozdrawiam


Komentarz

kamila

2010-12-26, 14:37

wyjeżdżam na rok do Indonezji i biorę ze sobą swojego yorka i będę mu wyrabiać paszport jednak obawiam się jednej sprawy mianowicie mój piesek ma dopiero 3 miesiące i nie miał jeszcze szczepionki na wściekliznę boję się że będę miała sporo klopotów z wyrobieniem paszportu dla niego przez to:( wiecie cos o tym????


Komentarz

justin ZiElJnSkI

2011-06-13, 18:42

amożna zabrać psa na ksionrzeczke szczepień


Komentarz

charllottka

2011-06-25, 14:19

szczeniakom wypiseje się tylko zaświadczenie
http://www.podajlape.pl/porady/30/uyh/0/Wyjazd-z-psem-za-granice.php


Komentarz

dorocik

2011-07-09, 20:45

Jade do Pragi samochodem dostawczym czy moge wziąć psa na ksiażeczke z aktualnymi szczepieniami?


Komentarz

marta

2012-05-21, 14:26

Po pierwsze na wsieklizne szczepi sie od trzeciego miesiaca wiec nie widze problemu . I do wyjazdu trzeba paszport ale to zalatwisz u weterynarza koszt ok. 51 zl i chip musi miec no i wszystkie szczyionki i 48 godz przed wyjazdem musi byc odrobaczony ale to tylko w krajach Uni Europejskiej sa takie wymogi i innych sa wieksze .


Komentarz

marta

2012-05-21, 14:29

Nie wazne czym jedziesz musisz miec to wszystko co wczesniej napisalam bo przy kontroli mozesz miec klopoty a chip i paszport w jeden dzien zrobisz .


Komentarz

wiolka

2012-07-28, 20:29

Ja wyrobiłam paszport mojemu psowi i myślałam że to wystarczy.NIE!!!Byłam u weterynarza i tylko mowił ze wystarczy mi paszport.Angole sami nie wiedzą , zadzwoniłam do polskiego weterynarza i powiedział mi że pies przed wyjazdem 24h musze odrobaczyć psa.


Komentarz

psiara

2012-09-20, 12:33

dodatkowo 2 tyg kwarantanny przed wyjazdem i szczepienie oraz odrobacxenie do max 48godzin przed wyjazdem


Komentarz

|

2013-04-08, 16:34

Jestem bardzo zaskoczona,że za przejazd małego pieska o wadze 5 kg mam zapłacić 172,00 zł,(w jedną stronę),a za bilet dla osoby dorosłej 122,00 zł.Tak serwuje IC do Wiednia,podczas gdy regulamin przewiduje przewóz psa bez opłaty,jako tzw.bagaż podręczny.


Komentarz

2013-06-15, 13:34

Wiec tak... Odrobaczyc trzeba (48g przed wyjazdem) owszem, ale nie do wszystkich krajow... Do Wielkiej Brytania np. trzeba -jest to koniecznosc.Co do np. NIemiec, Holandii czy Francji, odrobaczac psa nie trzeba. Wystarczy czip i paszport z waznym szczepieniem na wscieklizne. Okres karencji wg najnowszych przepisow to 21dni. Czyli 21 dni przed wyjazdem pies musi byc zaszczepiony. Wiem, ze jest jeszcze co takiego jak potwierdzanie badan i szczepien u Wojewozkiego Weterynarza, ktory wbija pieczatke RP (koszt ok.60zl), ale to tylko do krajow, takiej pieczatki wymagajacych- niestety dokladnie nie wiem, jakie sa to kraje (byc moze te wymienione w artykule). I tyle...


Komentarz

dzuljet

2014-07-24, 11:16

czy musze miec paszport dla psa z polski do wiednia ?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy