Salzburg - śladami Mozarta
14.09.2009 | Autor: Agnieszka Wałek | [ 0 komentarzy ] |
Salzburg - dom Mozarta
Źródło: http://everystockphoto.com/
Mozart
Źródło: http://everystockphoto.com/
Salzburg
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Austrii?
- Zarezerwuj hotel w Austrii
- Wynajmij samochód w Austrii
- Podobne tematy:
- Wyjątkowe widowisko: „GAIA – Stubai Mother Earth”
- Długi sezon zimowy w Dolinie Stubai
- Salzburg – barokowe miasto Mozarta
- Austria - inne artykuły:
- Lodowiec Stubai: Oktoberfest na wysokości 2 900 metrów
- Lodowiec Stubai: najważniejsze wydarzenia w sezonie zimowym
- Prawdziwie śnieżna zabawa w Dolinie Stubai
Salzburg - miasto Mozarta, ojczyzna muzyki i jedno z kulturalnych serc Europy. Zapraszam na Mozartkugeln, kosztowane z historyczną austriacką kawą.
Okolice Salzburga zamieszkiwane już były przez ludzi epoki kamiennej, potem żyli tu Celtowie, Rzymianie, w końcu barbarzyńcy. Z końcem VII wieku bawarski książę Teodor II darował ruiny rzymskiego miasta Iuvavum biskupowi Rupertowi z Worms, później beatyfikowanemu, który w podzięce wybudował kościół św. Piotra i klasztor żeński na wzgórzu Nonnberg (przypuszczalnie najstarszy na świecie klasztor żeński). Wtedy też nazwano miasto Salzburgiem – Zamkiem Solnym, mając na myśli sól, wydobywaną w okolicznych kopalniach, będącą zasadniczym źródłem finansowania okazałych pałaców i kościołów. Do roku 1803 miastem nieprzerwanie władali biskupi.
Obecnie, historyczne serce miasta mieści się między Monchberg – Górą Mnichów, a rzeką Salzach. W plątaninie mrocznych, włoskich uliczek, w których unosi się średniowieczny kurz, odnajdziemy przestronne, doświetlone place z okazałymi rezydencjami. Nad Solnym Zamkiem góruje fasada pochodzącej z wczesnego baroku katedry pod wezwaniem Św. Ruperta, mieszczącej około 10 tysięcy osób. Sąsiedni Residentzplatz mieści późnorenesansowy pałac, oficjalna siedziba biskupów Solnego Zamku. To właśnie w jego salach, jako cudowne dziecko, grał mały Mozart.
Wspomniany wcześniej, wczesnośredniowieczny kościół Św. Piotra, kultywuje tradycję wykonywania Requiem Mozarta w wigilię jego śmierci. Na szczycie Mnisiej Góry króluje potężna twierdza Hohensalzburg, jeden z największym zamków Europy, do dziś utrzymany w doskonałym stanie. Od prawie 1000 lat nie był zdobyty, a wprowadzone zmiany były efektem przebudowy.
Odwiedzając stolicę krainy położonej w dolinie rzeki Salzach warto także uraczyć się prawdziwą austriacką kawą. Tradycje kawiarniane ma bowiem Salzburg ma bardzo bogate odkąd wiedeńskie mury opanowała armia turecka. Pierwszą kawiarnią była Cafe Tomaselli – dziś najstarsze takie miejsce w Europie Zachodniej, w którym gościli m. in. Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal czy Max Reinhardt. Drugą tradycyjną, o ponad dwustuletniej tradycji kawiarnią jest Cafe Furst, gdzie urodził się pomysł na znane dziś na całym świecie Mozartkugeln – czekoladowe kuleczki Mozarta.
Salzburg to nie tylko okazałe zabytki, to także miasto tętniące muzyką. Rok kulturalny otwiera tu muzyka mozartowska w ramach Tygodnia Mozarta organizowanego pod koniec stycznia, po niej można wybrać się na Festiwal Wielkanocny i Koncerty Zielonoświątkowe. Latem, między 20 lipca a 30 sierpnia, odbywa się Festiwal Salzburski, obfitujący w najwspanialsze dzieła z repertuaru światowego, wykonywane przez światowej sławy wykonawców. Nieopodal, w okolicach Saalfelden, w sierpniowych upałach posłuchać można jazzu, natomiast miesiąc później w Hallen – w okolicach jednej z najstarszych na świecie kopalni soli, rozbrzmiewa folk.