Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Certyfikat z języka francuskiego - który wybrać?

08.09.2009 Autor: Alicja Walczyna[ 1 komentarz ]
Certyfikat z języka francuskiego DALF

Certyfikat z języka francuskiego DALF
Źródło: Wikimedia Commons

Arkusze egzaminacyjne.

Arkusze egzaminacyjne.
Źródło: Wikipedia Commons

Certyfikat jest gwarancją naszych umiejętności i otwiera drzwi pracodawców. Jednak w natłoku oferowanych testów łatwo się zgubić. Każdy certyfikat z języka francuskiego jest inny, poznaj je i wybierz.

Certyfikaty z języka francuskiego wydawane są w 4 instytucjach:
 • uznawana przez państwo organizacja
  non-profit Alliance Francais
 • Ministere de l'Education Francais
 • Chambre de Commerce et d'Industrie de Paris (C.C.I.P.)[/uu]
 • organizacja non-profit WBT, członek ALTE (Association of Language Testers in Europe) – Stowarzyszenia Europejskich Organizacji nadających certyfikaty językowe
Każda z nich przeprowadza inne egzaminy, a każdy z certyfikatów daje inne uprawnienia. O tym, jak wyglądają poszczególne egzaminy przeczytacie w artykule: Certyfikaty z języka francuskiego w praktyce , tutaj natomiast dowiecie się, co daje każdy z dokumentów, dzięki czemu łatwiej będzie Wam wybrać ten najbardziej Wam odpowiadający.

Alliance Francais


Organizacja ma na celu propagować język i kulturę francuską. Można tutaj uzyskać certyfikaty:
Certificat d'Etudes de Français Pratique 1 (CEFP1), który potwierdza znajomość języka francuskiego niezbędną do porozumiewania się w najprostszych i najbardziej podstawowych sytuacjach z życia codziennego.
Certificat d'Etudes de Français Pratique 2 (CEFP2), który potwierdza znajomość języka francuskiego potrzebną do komunikowania się w standardowych sytuacjach życia codziennego oraz w pracy.
Diplôme de Langue Française (DL), zatwierdzony przez Francuskie Ministerstwo Edukacji, który poświadcza szeroką znajomość słownictwa, umiejętność właściwego zastosowania struktur językowych i świadczy o umiejętności swobodnej rozmowy na większość tematów z życia codziennego z użyciem adekwatnego słownictwa i struktur.
Diplôme Supérieur d'Etudes Langue et Culture Françaises (DSLCF) pozwala na podjęcie studiów na francuskojęzycznym uniwersytecie. Podobnie jak DL jest zatwierdzony przez Francuskie Ministerstwo Edukacji, a świadczy nie dość że o bardzo dobrej znajomości języka to także o znajomości kultury francuskiej.

Francuskie Ministerstwo Edukacji


Oprócz sygnowania takich dyplomów, jak DL i DSLCF przeprowadza też własne egzaminy, porównywalne z egzaminami Cambridge, czy TOEFL z języka angielskiego oraz tymi z Goethe-Institut z języka niemieckiego. Zdający po uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów może uzyskać dyplomy:
Diplôme d'Etudes en Langue Français (DELF) jest dowodem znajomości języka francuskiego w stopniu podstawowym, a po zdaniu kolejnych części – ponadpodstawowym. Jest chyba najpopularniejszym, a co za tym idzie - najczęściej akceptowanym certyfikatem.
Diplôme Approfondi de Langue Français (DALF) jest kolejnym etapem po egzaminie DELF. Jest dowodem znajomości języka w stopniu zaawansowanym i upoważnia do podjęcia studiów na francuskojęzycznym uniwersytecie bez konieczności zdawania egzaminu wstępnego z języka francuskiego.

Chambre de Commerce et d'Industrie de Paris (C.C.I.P.)


Instytucja ta przeprowadza testy ze znajomości języka francuskiego, których wyniki są miarą umiejętności zdającego. Wyróżniamy testy wiedzy ogólnej z języka oraz testy specjalistyczne. Za te z wiedzy ogólnej nie są przyznawane dyplomy, za zdanie testów specjalistycznych można natomiast uzyskać certyfikaty. Zdawanie egzaminów C.C.I.P. jest polecane głównie osobom chcącym podjąć pracę we francuskojęzycznych instytucjach.

Testy z wiedzy ogólnej:

Test d'Evaluation en Français (TEF) używany jest przez szkoły wyższe, uniwersytety, przedsiębiorstwa, etc. Instytucje te same określają ilość punktów wymaganą aby zakwalifikować się na studia, czy do pracy.
Test de connaissance du français (TCF) jest egzaminem potwierdzającym znajomość języka francuskiego, opracowanym przez CIEP "Centre international d'études pédagogiques" i uznanym przez Francuskie Ministerstwo Edukacji. Jest szczególnie polecany dla obcokrajowców, którzy chcą podjąć pracę we francuskojęzycznych instytucjach.

Testy specjalistyczne:

Egzaminy te potwierdzają praktyczną znajomość w mowie i w piśmie języka francuskiego używanego w biznesie oraz w pracy zawodowej, na różnych poziomach zaawansowania. Wyróżniamy tu m.in:
 • Le Certificat de Français Professionnel – ogólny certyfikat zawodowy
 • Certificat de Français du Tourisme (język z zakresu turystyki)
 • Certificat de Français Scientifique et Technique (język techniczny)
 • Certificat de Français du Secrétariat (język biurowy)
 • Certificat de Français Juridique (język prawniczy)

WBT


Organizacja ta przeprowadza testy dające możliwość uzyskania certyfikatu TELC (The European Language Certificates) z 10 języków, mi. francuskiego. Są one zbudowane prawie identycznie, więc testy tej organizacji charakteryzuje bardzo duża porównywalność. Ponadto warto dodać, że certyfikat z języka francuskiego TELC sprawdza praktyczną znajomość języka, nacisk kładąc na umiejętność porozumiewania się, a nie na znajomość gramatyki. Jest to szczególnie ważne dla osób, które np. mieszkały dużo za granicą i choć brakuje im wiedzy z zakresu gramatyki, bardzo dobrze radzą sobie z mówieniem i byłyby w stanie zdać certyfikat.


...

Odsłon: 7814 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Certyfikat z języka francuskiego - który wybrać?:

Komentarz

Sprachcaffe | Kursy Językowe za Granicą

2012-09-06, 10:57

Certyfikaty są wciąż najszybszą drogą aby udownodnić pozoim swojego języka. Sprachcaffe proponuje kursy egzaminacyjne francuskiego we Francji. Jest to jedna z możliwości tak aby jak najlepiej przygotować się do Naszego egzaminu językowego. Jeśli jesteś zainteresowany to wejdź na http://www.sprachcaffe.com/polski/study_abroad/general_info/egzaminy-z-francuskiego.htm i sprawdź czy ta oferta jest dla Ciebie.

Pozdrawiamy,
SprachcaffePowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Alicja Walczyna Alicja Walczyna Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy