Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kazachstan – czy warto jechać tak daleko?

05.09.2009 Autor: Piotr Anuszczyk[ 2 komentarze ]
Ałmaty

Ałmaty
Źródło: Wikipedia Commons

Wybierając wakacje w Europie zazwyczaj nie musimy planować dalekiej podróży. Tymczasem granicę Polski i Kazachstanu dzieli aż 5000 km. Mimo dużej odległości zachęcamy do odwiedzin kraju śpiewających wydm i bezkresnych stepów.

Jeszcze w ubiegłym stuleciu podróż do Kazachstanu oznaczała do Polaków najczęściej przymusowe zesłanie do pracy w nieludzkich warunkach. Do dziś można w tym kraju spotkać potomków Polaków zesłanych tam przez rosyjskie NKWD. Planując naszą podróż możemy być jednak spokojni, od 1991 r. Kazachstan jest niepodległym krajem i stopniowo rozwija turystykę. O tym jak daleka to kraina niech świadczy fakt, że geograficznie tylko 5 proc. powierzchni tego kraju należy do Europy, a powszechnie zalicza się go do Azji.

Przed wyjazdem – konieczna wiza


Planowanie podróży powinniśmy rozpocząć najpóźniej miesiąc przed planowanym urlopem. Inaczej nie zdążymy dopełnić wszystkich wymogów formalnych. Wjeżdżając do Kazachstanu musimy posiadać wizę, której nie można jej kupić na granicy. Musimy ją wyrobić w warszawskiej ambasadzie Kazachstanu (ul. Królowej Marysieńki 14, tel. 22 642 37 65). Wiza zostanie wydana w ciągu 5 dni roboczych od złożenia niezbędnych dokumentów. Do złożenia wniosku potrzebne nam będą m.in. paszport ważny przynajmniej pół roku i poprawnie wypełniony wniosek. Załączymy do niego zdjęcie 3,5 na 4,5 cm kolorowe i ksero pierwszej strony paszportu. Dodatkowo we wniosku będziemy musieli podać dokładny plan podróży i podać dane adresowe ew. pracodawcy lub uczelni gdzie studiujemy. Niezbędne jest posiadanie zaproszenia. Jeśli nie możemy go otrzymać od nikogo kto mieszka w Kazachstanie to możemy je zastąpić tzw. poparciem wizowym. Dokument taki możemy kupić w biurach podróży a jego cena to ok. 300 zł, a czas jego wystawienia to ok. 7 dni roboczych. Sama wiza turystyczna na 30 dni z prawem do jednokrotnego wjazdu to koszt 15 euro.
Jeśli do Kazachstanu będziemy jechali przez Białoruś to niestety będziemy musieli jeszcze wykupić wizytę tranzytową na przejazd przez jej terytorium w cenie 10 euro.

Co zobaczyć


W jednym z największych powierzchniowo krajów na świecie (2,7 mln km2) średnie zaludnienie wynosi niecałe 6 osób na km2. Dwa największe miasta to stolica Astana i Ałmaty (stolica do 1997 r.).
Właśnie w dawnej stolicy możemy odwiedzić muzeum narodowe oraz muzeum sztuki. Samo miasto bardzo przypomina europejskie metropolie i mimo tego, że położone jest w Azji to na ulicach nie brak audi, bmw czy mercedesów. Z zabytków sakralnych godny polecenia jest sobór św. Mikołaja. Kogo znudzi szum miasta może wybrać się z góry, które wydaj się tutaj na wyciągnięcie ręki. Przejazd z Ałmaty do Astany pociągiem trwa ok. 22 godzin i kosztuje ok. 80 zł. Można też wybrać ekspres jadący ok. 12 godzin, ale wtedy cena biletu rośnie do ok. 250 zł.
Astana dopiero zyskuje blask godzien stolicy. Według władz odpowiedni swej randze wygląd ma zyskać dopiero w 2030 r. Zobaczymy tutaj nowoczesne biurowce, centra sztuki współczesnej, muzeum prezydenckie czy aquapark.
Kto przedkłada nad muzea kontakt z naturą może się zainteresować parkami narodowymi Sayram-Ugam i Aksu – Dzabagly. Obydwa oferują wiele górskich szlaków, a w okolicznych wioskach można szukać noclegu w kwaterach prywatnych. Wiele rezerwatów umożliwia także wędrówki konne, połowy ryb czy nawet nurkowanie.
Znakiem rozpoznawczym kraju są jednak pustkowia parku narodowego Altyn-Emel. To właśnie tam można usłyszeć tzw. śpiew barchanów. To niezwykłe zjawisko dźwiękowe powstaje gdy wiatr szybko przemyka po ogromnych piaszczystych wydmach. Według Kazachów śpiew barchanów to echo dawnych cywilizacji. Przy okazji warto pamiętać, że kontynentalny klimat Kazachstanu oznacza to gorące lata (+30 st.) i srogie mrozy zimą (-30 st.)

Tego nie zobaczysz, ale warto wiedzieć


W Kazachstanie umiejscowiono dwa niezwykle ważne dla ZSSR ośrodki, które jednak nie są dostępne do ogólnego zwiedzania. W pobliżu miejscowości Semej działał do 1991 poligon wojskowy, na którym ZSRR zdetonował pierwszą skonstruowaną przez siebie bombę atomową, a później wodorową. Poligon był też miejscem testów broni chemicznej i biologicznej. Próby te oraz ponad 500 próbnych eksplozji jądrowych przyczyniły się do licznych chorób okolicznej ludności. Drugi z ośrodków można było nieraz zobaczyć w telewizji – to kosmodrom Bajkonur. To właśnie stąd wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi o nazwie Sputnik. W tym miejscu swoją podróż rozpoczynał również polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Jak tam dotrzeć?


Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Kazachstanem. Dlatego pozostają nam przesiadki w takich miastach jak Moskwa, Kijów, St. Petersburg, Frankfurt, Amsterdam, Istambuł czy Ryga. Do tych portów bez problemu znajdziemy połączenia z Warszawy.
Pociągiem dojedziemy z Warszawy do Moskwy lub Kijowa gdzie czeka nas przesiadka. Dobrze jednak wypytać w informacji czy, któryś z wagonów nie jedzie bezpośrednio do Kazachstanu co zaoszczędzi nam czasu na przesiadki.
Podróż samochodem trwa przynajmniej kilka dni i przez podróżników nie jest polecana z uwagi zły stan bezpieczeństwa na drogach.

Podczas pisania korzystałem z informacji Ambasady Kazachstanu w Polsce oraz bloga poświęconego pracy w tym kraju autorstwa Kazimierza Blankiewicza.


Więcej pomysłów na ciekawe podróże – kliknij.

...

Odsłon: 12807 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kazachstan – czy warto jechać tak daleko?:

Komentarz

Agnieszka

2010-07-22, 12:42

Kocham Kazachstan. Byłam tam 4 lata temu i zakochałam się w tym kraju. Czy warto jechać tak daleko? czytaj:lecieć ;)WARTO! Wrzuciłam 1tenge do fontanny na Kok Tobie w Almaty i mam nadzieję że nim przeżyję moje życie jeszcze tam wrócę bo to były niezapomniane 2 tygodnie.


Komentarz

artur

2012-08-10, 19:16


Dzien dobry,

Jestem polakiem mieszkajacym w Kazachstanie, Astana- stolica. Oferuje tlumaczenia na jezyki; kazachstanski, rosyjski, polski (jezyki ojczyste).
Udziele również informacji, porad, pomocy dotyczących Kazachstanu na płaszczyźnie biznesowej czy turystycznej. Zapraszam do współpracy.

Serdecznie Pozdrawiam

Artur
arturjanuszewicz@wp.pl
Astana, KazachstanPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Anuszczyk Piotr Anuszczyk Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy