Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Europejski savoir vivre

05.09.2009 Autor: Adriana Krawiec[ 0 komentarzy ]
Na urlopie we Francji pamiętaj, że nie wolno fotografować policjantów ani ich samochodów

Na urlopie we Francji pamiętaj, że nie wolno fotografować policjantów ani ich samochodów
Źródło: stock.xchng

„Kiedy jesteś w Rzymie – postępuj jak Rzymianie” mówi angielskie przysłowie. Wyjeżdżając do innego kraju, powinniśmy wcześniej zapoznać się z panującymi w nim zwyczajami, aby uniknąć nieporozumień.

Wielka Brytania


Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii, nie bierz ze sobą scyzoryka i innych ostrych przedmiotów. Obowiązuje bezwzględny zakaz przywożenia narzędzi niebezpiecznych, w tym składanych noży. Niedozwolone jest także posiadanie takich przedmiotów w miejscu publicznym. Jeśli wysyłasz kartkę, zwróć uwagę, jak przyklejasz znaczek pocztowy, zwłaszcza jeśli będzie na nim królowa. Jeśli nakleisz go „do góry nogami”, nie będzie to dobrze widziane. I na koniec słów kilka o języku angielskim: nawet jeśli dobrze znasz język angielski – weź ze sobą słownik slangu. Ostatnio cieszy się on dużym powodzeniem zwłaszcza wśród starszych Anglików, którzy sami miewają problemy ze zrozumieniem swoich pociech.

Francja


Znajomość języka angielskiego we Francji nie jest żadnym atutem. Jeśli będziesz chciał się czegoś dowiedzieć – nie pytaj po angielsku. Nawet jeśli Francuz pytanie zrozumie – nie zdziw się, jeśli będzie udawał, że nie wie o co chodzi. Wśród Francuzów żywe jest wciąż przekonanie, że każdy wykształcony człowiek musi znać francuski. Kiedy robisz zdjęcie, powinieneś mieć oczy szeroko otwarte i uważać, żeby w kadr nie wszedł przypadkiem policjant. We Francji nie wolno fotografować policjantów ani ich samochodów, nawet jeśli znajdują się oni tylko w tle.

Niemcy


W Niemczech, jeśli twój pociąg się spóźni o więcej niż godzinę, możesz ubiegać się o rekompensatę. Nasi zachodni sąsiedzi są bardzo punktualni i nawet niewielkie spóźnienie wymaga uprzedzenia i przeproszenia. Niemcy starają się przestrzegać reguł politycznej poprawności, dlatego należy unikać tematów związanych z polityką i sprawami osobistymi. Lepiej też nie wychodzić samemu z inicjatywą przejścia na „Ty”, Niemcy nawet po dłuższej znajomości używają formy grzecznościowej „Pan”, „Pani”. Jeśli chcesz dobrze wypaść w oczach Niemca – nie spóźniaj się i nie zmieniaj nagle planów. Dość dziwnym zwyczajem jest też to, że zamiast klaskania, uderza się tu pięścią w stół.

Szwajcaria


W Szwajcarii, jeśli zapomnisz zabrać ze sobą kluczyki zostawisz w środku otwartego samochodu, możesz zostać ukarany grzywną.

Dania


Będąc w Danii, zwracaj uwagę na sortowanie śmieci. Duńczycy to bardzo proekologiczny naród. Najważniejszą wartością w duńskiej etykiecie jest poszanowanie prywatności każdej osoby. Nie należy wchodzić bez zaproszenia do cudzego domu ani wypytywać o sprawy osobiste. Nie jest też dobrze widziane publiczne okazywanie uczuć.

Norwegia


Norwegowie to ludzie rygorystycznie przestrzegający wszystkich przepisów. Zakazów nie ma tu jednak dużo, zwłaszcza jeśli miałyby one dotyczyć rzeczy oczywistych - jak na przykład zakazu deptania trawników czy robienia zdjęć w muzeach. Choć Norwegowie to dość bogaty naród, gdzie można kupić prawie wszystko, trudno jest znaleźć sklep monopolowy...

Grecja


Jeśli jesteś w Grecji, nie krytykuj niczego, co greckie, i pamiętaj, że grecka restauracja to nie fast-food. Tutaj jedzenie to uczta, którą należy się odpowiednio długo delektować.

Hiszpania


Będąc w Hiszpanii raczej nie planuj zakupów ani wyjścia do muzeum między godziną 14 a 17 - twoje plany może bowiem pokrzyżować sjesta. Warto też zapoznać się z kalendarzem imprez w miejscowości lub regionie, do którego wyjeżdżamy - i to nie tylko ze względów rozrywkowych, ale przede wszystkim praktycznych. Podczas trwania takich regionalnych świąt czy festynów, zwanych fiestami, nikt z mieszkańców nie pracuje, gdyż wszyscy są zaangażowani w organizację imprezy. Płacąc kartą w hiszpańskim sklepie, trzeba być przygotowanym na okazanie dokumentu ze zdjęciem, jako gwarancji, że jesteśmy jej właścicielem.

Włochy


Zwyczaj sjesty we Włoszech jest bardzo popularny. Jednakże włoskie „dolce far nience” zależy od konkretnego właściciela lokalu, który sam ustala godziny przerw. Wcale nie muszą one przypadać na faktyczną porę największych upałów czyli 12 – 15. We Włoszech w wielu regionach na późny obiad w restauracji nie ma szans. Większość lokali w okolicach godziny 16.00 jest zamykanych aż do pory kolacji. Jeśli do słonecznej Italii wybieracie się samochodem, warto wiedzieć, że na włoskich drogach pierwszeństwo zawsze ma przechodzień, a jeśli nawet go nie ma, to skutecznie potrafi je wymusić. Widok pieszych przechodzących na czerwonym świetle jest tu normą.

Bułgaria


W Bułgarii z kolei sporym problemem może być dla nas zaprzeczanie i przytakiwanie głową. Jeśli zapytani, czy nam na przykład smakował obiad pokiwamy głową, dla Bułgara oznaczać to będzie, że nie jesteśmy zadowoleni. I odwrotnie, jeśli pokręcimy przecząco głową Bułgar zinterpretuje to jako przytakiwanie.

Rumunia


W Rumunii możemy być zaskoczeni nie tylko smakiem solonego jogurtu, ale przede wszystkim kafejkami internetowymi bez Internetu. Owszem, będzie w nich komputer i wiele stłoczonych nastolatków, czekających w kolejce, by zagrać tam w swoją ulubioną grę komputerową, ale niekoniecznie dostęp do sieci. W tym kraju nawet szyld „Internet cafe” nie daje nam gwarancji dostępu do Internetu.

Bez niechcianych niespodzianek


Nieznajomość obyczajów i konwenansów obowiązujących w kraju, w którym zamierzamy spędzić nasz urlop, może okazać się dla nas źródłem niepotrzebnych kłopotów. Żeby nasz pobyt był miły i bezstresowy, warto przed wyjazdem zaczerpnąć trochę wiedzy o państwie, do którego wyjeżdżamy.


...

Odsłon: 9945 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Europejski savoir vivre nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Adriana Krawiec Adriana Krawiec Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Lekarz internista lub onkolog hematolog 03.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Cottbus

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy