Bezrobocie w strefie euro najwyższe od 10 lat
01.09.2009 | Autor: Adriana Krawiec | [ 1 komentarz ] |
Na niebiesko zostały zaznaczone kraje, które używają waluty euro i należą do tzw. strefy euro
Źródło: Wikimedia Commons
- Podobne tematy:
- Rynek dóbr luksusowych w kryzysie?
- Grecja: parlament przyjął pakiet oszczędnościowy
- Sektor budowlany na fali wznoszącej
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Poziom bezrobocia w 16 krajach strefy euro osiągnął w lipcu najgorszy wskaźnik od 10 lat – wynika z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat.
Reperkusje załamania gospodarczego w poszczególnych krajach UE
We Francji między kwietniem a czerwcem wydawało się, że kraj uporał się kryzysem. Jednak, jak się okazało jego reperkusje były nadal odczuwalne – bezrobocie wzrosło tutaj z 9,6 % w czerwcu do 9,8 % w lipcu.
Podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech. Od kwietnia do czerwca kraj ten zażegnywał recesję. Stopa bezrobocia w lipcu była jednak taka sama jak czerwcu i kształtowała się na poziomie 7,7 %.
W najlepszej sytuacji na rynku pracy są Holendrzy, gdzie bezrobocie wynosi 3,4 %. Dobrze plasuje się także Austria i Cypr z odsetkiem bezrobotnych na poziomie odpowiednio 3,4 % dla Austrii i 5,5 % dla Cypru.
Najwyższe bezrobocie zaobserwowano w Hiszpanii (18,5% bezrobotnych), na Łotwie (17,4%), Litwie (16,7%) a także w Irlandii (12,5%). W Polsce stopa bezrobocia była o 1,2 pkt. proc. wyższa niż rok temu, osiągając wartość 8,2 %.
Poprawa na europejskim rynku pracy nie wcześniej niż po 2010 roku
„Pomimo, ze niektóre kraje strefy euro odnotowały wzrost gospodarczy w drugim kwartale, a szanse na rozwój w trzecim ma wiele innych państw w strefie to system ekonomiczny pozostaje wciąż zbyt słaby, aby tworzyć miejsca pracy do co najmniej drugiej połowy 2010 roku” – mówił BBC ekonomista Howard Archer z IHS Global Insight.
Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) obliczający wartość stopy bezrobocia dla strefy euro posługuje się przy obliczeniach wytycznymi Międzynarodowej Organizacji Pracy. Jako bezrobotną uznaje się osobę między 15 a 74 rokiem życia, która: nie ma zatrudnienia, jest zdolna do rozpoczęcia pracy w ciągu najbliższych dwóch tygodni i aktywnie poszukiwała pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni.
Na ten temat możecie przeczytać również w artykule BBC „Eurozone jobless at 10-year high”: http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8231310.stm
Mariusz Karaś |
2009-09-02, 21:40
No ciekawe jak rozwinie się sytuacja na rynku pracy - może osoby bezrobotne zaczną korzystać ze szkoleń z UP i zakładać własne działalności? 200 zł ZUSu przez 2 lata od założenia firmy powinno pomóc w podjęciu decyzji.
Oby powstawało jak najwięcej małych firm i przedsiębiorcy nie oglądali się na państwo tylko brali sprawy w swoje ręce.