Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Świętowanie po włosku!

23.04.2009 Autor: Maria Kołodziejska[ 0 komentarzy ]
Maska z karnawału w Wenencji

Maska z karnawału w Wenencji
Źródło: stock.xchng

Włosi jak każdy naród mają swoje święta, te ważniejsze i te mniej ważne, te wspólne z innymi krajami oraz swoje indywidualne, a przynajmniej obchodzone inaczej, niż w innych państwach.

Są one często czynnikiem dezorganizującym zwiedzanie. I choć w święta religijne oraz lokalne święta patronalne sklepów i firm usługowych zwykle się nie zamyka, mogą się wówczas pojawić trudności ze znalezieniem noclegu. W oficjalne święta państwowe zamyka się wszystko oprócz barów i restauracji. Jeżeli na dodatek wypada ono w we wtorek lub czwartek, to najczęściej poniedziałek lub piątek będzie także wolny, co Włosi nazywają dosłownie „robieniem mostu” („fare il ponte”, czyli długiego weekendu). Warto na pewno znać owe święta, szczególnie przed wyjazdem do Włoch, żeby potem nie mieć związanych z tym żadnych problemów (typu brak ciepłego łóżka czy kawałka chleba). A z Włochami już tak jest, że czasem ciężko ich przekonać do pracy, zwłaszcza, kiedy mogą sobie pozwolić na odpoczynek. Zresztą co tu dużo mówić, skoro u nas jest podobnie.

ŚWIĘTA PAŃSTWOWE:Nowy Rok 1 stycznia


To święto zapewne nikogo nie zaskakuje, gdyż chyba jako jedyne jest obchodzone na caluteńkim świecie! Włosi dokładnie tak jak inni odsypiają wtedy szaleństwa sylwestrowej nocy i nawet nie ma co marzyć o otwartym sklepie, żeby kupić coś na kaca!

Epifania, czyli Przemienienie Pańskie (Trzech Króli) 6 stycznia


Obchodzone jest ono 6 stycznia i jest o wiele bardziej celebrowane, niż u nas. Jest to dzień wolny od pracy dla dorosłych, a dla młodzieży,( o zgrozo!), ostatni dzień przerwy świątecznej (zamiast ferii zimowych dzieci mają wolne od szkoły od wigilii, aż do 6 stycznia. Tego dnia (chyba na pocieszenie, że już trzeba wracać do nauki) dzieci wieszają skarpetki na kominku, aby Befana (czyli analogiczna do naszego Świętego Mikołaja sędziwa pani) przyniosła im prezenty… Oczywiście dostają je tylko grzeczne pociechy.

Pasqua, czyli Wielkanoc


We Włoszech to katolickie święto upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa ma trochę inny charakter, niż w Polsce. Przede wszystkim jest mniej rodzinne, gdyż stare włoskie przysłowie mówi „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, co oznacza w wolnym tłumaczeniu „Boże Narodzenie spędza się z rodziną, a Wielkanoc z kim się chce”. Ciekawostką jest to, że tego dnia dzieci otrzymują specjalne wielkanocne jajo, które kryje w sobie prezent - niespodziankę. Dodatkowo w wielu miastach i wioskach wyjątkowo uroczyście obchodzi się Wielki Piątek, kiedy obnoszone są po ulicach figury ukrzyżowanego Chrystusa, a towarzyszą im zakapturzone postacie w habitach, śpiewające pieśni pokutne.

Święto wyzwolenia 25 kwietnia


Jest ono analogiczne do naszego 11 listopada, gdyż Włosi świętują wtedy rocznicę odzyskania wolności (l’anniversario della Liberazione) po okupacji niemieckiej w trakcie II Wojny Światowej). Tego dnia, w generalnie dość pokojowo nastawionym państwie, jakim są Włochy, odbywają się liczne parady militarne.

Święto pracy 1 maja


Przyznam szczerze, że do tej pory uważałam to święto za typowo komunistyczne, a tu okazuje się, że nie było ono wymysłem jedynie naszych barci ze wschodu… Co prawda z jego powodu nie są organizowane żadne pochody jak u nas kiedyś, ale jest to dzień wolny, aby… nabrać znów sił do pracy.

Ferragosto, czyli Wniebowzięcie NMP 15 sierpnia


W czasie letnich wakacji obchodzone jest (zresztą tak samo jak w Polsce) święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym czasie większość Włochów wyjeżdża nad morze. Z tego powodu wiele miejscowości po prostu pustoszeje. Sklepy, restauracje i bary są zamknięte przez cały ten okres, a autobusy i pociągi kursują o wiele rzadziej.

Ogni Santi, czyli Wszystkich Świętych 1 listopada


Każdy wie o co chodzi, więc rozpisywać się nie będę na ten temat…

Niepokalane Poczęcie NMP 8 grudnia


Święto zdecydowanie nie zauważane u nas w Polsce, należy do jednego z najważniejszych we Włoszech, gdyż według nich to wtedy pierwszy raz, aż tak łączy się niebo z ziemią…

Natale, czyli Boże Narodzenie 25, 26 grudnia


Jak wszędzie, jest ono najbardziej wyczekiwane przez dzieci, gdyż w tym czasie Babbo Natale (czyli włoska wersja św. Mikołaja) przynosi im niezliczone prezenty, w czasie gdy dorośli idą na Pasterkę lub ubierają choinkę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat spędzania świąt Bożego Narodzenia we Włoszech, przeczytaj mój artykuł pt. „Czy Babbo Natale może zająć etat Świętemu Mikołajowi?”

I TE POZAPAŃSTWOWE…


Uroczystościom lokalnym we Włoszech nigdy nie ma końca. Dni świętych patronów są zwykle pretekstem do szalonej zabawy (jak to zwykle bywa w takich przypadkach, zatraca się często samą ideę owej uroczystości). Wszystkie miasta, miasteczka i wioski mają swojego miejscowego świętego, jego relikwie i podobizny obnosi się w czasie niekiedy spektakularnych procesji po ulicach. Większość z tych uroczystości ma pogańskie korzenie: odbywały się dla uświetnienia ważnych dat w kalendarzu astronomicznym i zostały potem przejęte przez kościół.

Wiwat karnawał!


Ostatnimi laty nastąpiło jego odrodzenie. Tradycyjna żywiołowa zabawa w tygodniu poprzedzającym środę popielcową ewoluowała w bardziej spokojną uroczystość z paradą przebierańców w fantazyjnych kostiumach i ręcznie wykonanych maskach. Mimo to, jest on zdecydowanie bardziej huczny od tego obchodzonego w Polsce, choć oczywiście do brazylijskiego w Rio de Janeiro jeszcze wiele mu brakuje. Podobnie jak u nas, lub w innych europejskich państwach, najlepsza zabawa jest w ostatnią sobotę karnawału, kiedy to wszyscy, przebierają się, tańczą… Najprościej mówiąc szaleją i świetnie się bawią. Najbardziej znany i głośny karnawał obchodzi się w Wenecji. W czasie jego trwania uczestnicy zakładają renesansowe kostiumy i maski. Ta zorganizowana impreza obejmuje swoim zasięgiem całe centrum miasta. Z festiwalem konkurują spontaniczne zapusty odbywające się w Viareggio w Toskanii i w Acireale na Sycylii. Mniejsze miasta także organizują uroczyste parady.

Więcej informacji na temat Świąt można znaleźć w artykule Boże Narodzenie we Włoszech.


...

Odsłon: 6525 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Świętowanie po włosku! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Maria  Kołodziejska Maria Kołodziejska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy