Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Corrida – rzeź czy tradycja?

25.08.2009 Autor: Weronika Surówka[ 5 komentarzy ]
Ponad 50% Hiszpanów przyznaje, że nie popiera corridy. Ponad 20mln wciąż zasiada na jej trybunach.

Ponad 50% Hiszpanów przyznaje, że nie popiera corridy. Ponad 20mln wciąż zasiada na jej trybunach.
Źródło: Wikimedia Commons

Matador usiłuje wbić szpadę, by zadać ostateczny cios.

Matador usiłuje wbić szpadę, by zadać ostateczny cios.
Źródło: Wikimedia Commons

Corrida - równa walka?

Corrida - równa walka?
Źródło: Wikimedia

Co roku na arenach corridy ginie kilkadziesiąt tysięcy byków, a kilku matadorów jest śmiertelnie ranionych. Nic jednak nie wskazuje, aby corrida przestała być chlubą Hiszpanii.

Trochę historii


Corrida, według niektórych, jest zwyczajem sprowadzonym przez Arabów na Półwysep Iberyjski koło XI, XII wieku (inne wersje mówią o Rzymianach lub Kartagińczykach). Nie istnieje jednak w żadnym z państw muzułmańskich, podczas gdy tradycję tę przejęła Hiszpania, a potem także hiszpańskie kolonie w Ameryce Południowej – jak Meksyk, Ekwador, Kolumbia czy Wenezuela. Kiedyś corrida była zwyczajem popularnym wśród arystokracji – brał w niej udział m.in. Filip IV. Pierwsza walka odbyła się zaś w 1133 roku na cześć Alfonsa VIII.

Przebieg walki


Większości z nas corrida kojarzy się, z mężczyznami którzy drażnią byka, wymachując czerwonym skrawkiem materiału. W rzeczywistości „walka byków” (hiszp. corrida de toros) jest wieloetapową celebracją (nie?)równego pojedynku człowieka ze zwierzęciem. Program corridy zawiera 6 walk, w każdej ginie 1 byk. Jedna walka trwa około 20 minut. Matadorowi - człowiekowi walczącemu z bykami - asystuje siedmiu innych ludzi, z czego dwóch jest pikadorami.

Najpierw na arenę (hiszp. plaza de toros) wbiega rozjuszone zwierzę, oślepione nagłym światłem. Wtedy pojawiają się torreadorzy, którzy wymachując różowo-żółtymi płachtami (hiszp. capa) męczą zwierzę, przeganiając je z kąta w kąt.

Kiedy byk zaczyna słabnąć, do akcji wkraczają pikadorzy na koniach. Wbijają lancę w unerwiony garb tłuszczu na karku byka.

Dalej piesi( banderilleros), starają się wbić mu w to miejsce krótkie włócznie (banderille). Właściwe wbicie powoduje, że byk na chwilę zwalnia co daje czas na uskoczenie przed jego rogami. Wszystkie te etapy mają na celu osłabienie mięśni karku zwierzęcia, co powoduje, że jego ruchy głową są wolniejsze i nie może podnieść łba by użyć w walce rogów.

Wtedy następuje ostateczny i najważniejszy etap walki – na arenę wkracza matador. Drażniąc byka czerwoną płachtą (muletą), zmusza je do spuszczenia głowy. Z okrzykiem Ole! wbija w małe miejsce na karku szpadę. Jeśli nie uda mu się trafić w serce, przebija płuca i próbuje ponownie. Martwe zwierzę upada, szybko jest przykrywane płachtą i odciągane poza arenę. Matador może odciąć sobie ucho lub ogon zwierzęcia.

Corrida - o tym się nie mówi!


We wszystkich encyklopediach podawane są tylko książkowe definicje dotyczące przebiegu samej walki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że byki uczestniczące w corridzie od małego poddawane są wyczerpującym „ćwiczeniom”, pobudzającym ich agresję. Zwierzęta są bite, mają obciążaną ciężarami szyję i wbijane kołki w górny odcinek ogona podczas pościgu. Przed wejściem na arenę zwierzęta oznakowywane są za pomocą gorącego żelazka i mają przebite blachą ucho. Ich oczy są nacierane wazeliną, żeby gorzej widziały, rogi zaś nacinane w celu zaburzenia ostrości równowagi. Przed walką byk wiele godzin spędza w małym i ciemnym pomieszczeniu, dlatego kiedy otwiera mu się drzwi, biegnie w stronę światła i wpada wprost do paszczy lwa – oślepiony i praktycznie bezbronny. Pracownicy RSPCA (Królewskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt z Wielkiej Brytanii) widzieli matadora, który 5 razy bezskutecznie próbował przebić szpadą byka. Za szóstym razem próbował przebić kark. Byk jednak wciąż żył, potykał się o swoje kolana dopóki nie ukrócono jego cierpień. Nikt nie mówi o koniach, które wbrew prawom natury są prowadzone przez pikadorów na byki. Mają podcinane struny głosowe, by nie było słychać ich rżenia a do uszu wpycha im się mokre gazety, aby nie słyszały tłumu zgromadzonego wokół areny.

Biznes rządzi się swoimi prawami


Od lat organizowane są liczne manifestacje, zdecydowanie przeciwstawiające się corridzie (władze Barcelony oficjalnie uznały miasto za jej przeciwnika), jednak popiera ją sam król Hiszpanii Juan Carlos, a ponad 20 mln Hiszpanów aktywnie w niej uczestniczy. Dla najmłodszych organizowane są novillady, czyli walki z małymi byczkami, które dzieci mogą kaleczyć, a na których niedoświadczeni torrero – uczyć się do zawodu. Istnieją specjalne szkoły, które kształcą torreadorów i matadorów, otrzymujących wysokie stypendia i fundusze. Corrida zapewnia ponad 400 tys. miejsc pracy i żyje w iberyjskiej świadomości jako element kultury. Zwolennicy tłumaczą, że byk ginie z honorem, bo przegrywa w walce. Warto zadać sobie pytanie, czy ma w niej szansę na zwycięstwo.

Źródła: http://portalwiedzy.onet.pl/
http://zieloni.osiedle.net.pl/...

Odsłon: 10348 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Corrida – rzeź czy tradycja?:

Komentarz

flower

2009-08-28, 23:00

nie wiem, czy zauważyliście, ale Hiszpanie mają mnóstwo trochę dziwnych zwyczajów, które chyba w naszym kraju by się nigdy nie przyjęły - ot choćby corrida, albo odbywająca się ostatnio fiesta tomatina - bitwa na pomidory. jak dla mnie to jest marnotrawienie jedzenia. a corrida do jakaś masakra - jak można się tak obchodzić ze zwierzętami?!


Komentarz

Mak_Makowski

2009-08-30, 15:15

Kurczę, to jest zwyczajnie ciężka sprawa. Z jednej strony jest to przecież wizytówka Hiszpanii i część jej kultury. Do tego tak wiele osób jest przy tym zatrudnianych. Z drugiej strony przecież jest to zwykłe męczenie zwierząt, którego nie da się usprawiedliwić. W takich sytuacjach zawsze warto pójść na kompromis, ale czy taka możliwość tu istnieje? Sądzę, że nie. Albo corrida będzie albo jej nie będzie.
Co do statnich słów artykułu.. ciekawe czy cżłowiek chciałby ginąć z honorem. Bądźmy poważni, nikt się byka nie spyta czy chce walczyć. Chociaż bitwa na pomidory.. czemu nie?


Komentarz

ja

2010-07-11, 22:14

zawsze bardzo mnie cieszy jak widze \\\"makabryczne\\\" wypadki jak torreador jest poturbowany przez byka- ma dupek za swoje


Komentarz

2012-12-27, 14:39

Gdzie mu żyjemy w Uni Europejskiej? Dlamnie pozwolenie na Corridę jest kpiną. Jeśli chcą katować, znęcać i zabijać zwierzęta niech odejdą z Uni. Dziwie się, że parlament Europejski wyraża zgodę nato. Bębni się, żeby karpie zabijać w humanitarny sposób, a byki to co?


Komentarz

2013-04-03, 17:10

Fakt, że byk tak bardzo wrósł w kulturę Hiszpanii, że stał się jej symbolem. A kontrowersje walki byków budzą nie tylko na świecie ale też w samej Hiszpanii... (chyba w Kataloni już są zabronione). Natomiast najbardziej krwawe corridy nie zmienią faktu, że Hiszpania to niesamowity kraj z wyjątkową kulturą i tradycjami, które różnią się w zależności od regionu.... Dla mnie numer jeden to Andaluzja!!! polecam przy okazji ciekawą stronkę o regionie www.hiszpanskiwandaluzji.pl Saludos!!!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Weronika Surówka Weronika Surówka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 20.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Poczdam

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pomocnik (k/m) w centrum ogrodniczym 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Nordhorn

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy