Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Serbia – przepisy drogowe

18.08.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 5 komentarzy ]
Mapa autostrad w Serbii

Mapa autostrad w Serbii
Źródło: Wikimedia Commons

Podróż samochodem do Serbii? Dla jednych może się to wydawać szalonym pomysłem, dla innych zaś wspaniałą, pełną przygód wyprawą. Niektórzy na przykład, podróżują przez ten kraj w drodze do coraz bardziej popularnej, Czarnogóry. Przed wjazdem do Serbii zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju, gdyż kontrole drogowe zdarzają się tu bardzo często.

W Serbii uznawane jest polskie prawo jazdy. Do prowadzenia pojazdu uprawnione są osoby, które ukończyły 18 rok życia. Auto powinno mieć ważne OC.
Światła mijania należy mieć włączone w nocy, a w dzień jeśli widoczność ograniczona jest do 200 metrów na terenie niezabudowanym, bądź 100 metrów na terenie zabudowanym. Jedynie motocykliści powinni mieć włączone światła mijania przez całą dobę.
Dzieci nie powinny być przewożone na przednich siedzeniach samochodu, dopóki nie ukończą 12 roku życia.
Zwróćmy uwagę na to, że w Serbii nie ma żadnych udogodnień dla kierowców niepełnosprawnych.
Autostrady są płatne jedynie w miejscowej walucie, czyli w dinarach dlatego przed wjazdem na autostradę warto jest się w nie zaopatrzyć.
Jeśli chodzi o zawartość alkoholu we krwi, nie może ona przekraczać 0,5 promila. Jeśli nie zastosujemy się do tego przepisu grozić nam będzie mandat w wysokości od 1800 do 9000 RSD (czasami dodatkowo stosowana jest kara aresztu).

Wyposażenie pojazdu


Serbskie przepisy drogowe przewidują, aby w samochodzie znalazły się: trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawiczkami i komplet zapasowych żarówek. W aucie powinny także znajdować się obowiązkowo pasy bezpieczeństwa (na tylnych siedzeniach – o ile są zamontowane). Zimą należy wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe.

Ograniczenia prędkości


Dopuszczalne prędkości w Serbii to:
 • autostrady – do 120 km/godz.
 • drogi szybkiego ruchu – do 100 km/godz.
 • drogi drugorzędne – do 80 km/godz.
 • teren zabudowany – do 60 km/godz.

Ceny paliwa


Walutą obowiązującą w Serbii jest dinar (RSD). Oto przykładowe ceny paliwa:
 • 95 – 100,70 RSD
 • Diesel - 97,00 RSD
 • Gaz - 50,00 RSD
W Serbii nie ma problemu ze znalezieniem stacji benzynowej, spotykamy je w większych miastach, głównych trasach i zazwyczaj są one czynne 24 h.

Mandaty


Oto przykładowe ceny mandatów za niektóre wykroczenia:
 • nieużywanie pasów bezpieczeństwa – od 600 do 1000 RSD,
 • przewóz dzieci na przednim siedzeniu – od 600 do 1000 RSD,
 • nierespektowanie pierwszeństwa przejazdu – od 1800 do 9000 RSD,
 • przekroczenie prędkości - od 600 do 1500 RSD,
 • nieprawidłowe parkowanie - od 600 do 1000 RSD.
Pamiętajmy, że w Serbii należy ściśle przestrzegać przepisów drogowych ze względu na bardzo częste kontrole policji drogowej. Ostrożna jazda jest też zalecana z powodu niebezpieczeństwa, jakie stwarza stan serbskich dróg (dziury, dzikie zwierzęta itp.).
Ostrzegamy kierowców, że na przejściu granicznym między Serbią i Kosowem prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna. Jeśli wjechaliśmy do Kosowa od strony Albanii czy Macedonii, to nie dostaniemy się z tego kraju do Serbii. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną w Kosowie, odradzamy podróżowania po tym kraju.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyprawy samochodowej do Serbii, zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu o podróży koleją do tego kraju: Podróż pociągiem do Belgradu.


...

Odsłon: 25573 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Serbia – przepisy drogowe:

Komentarz

anja |

2009-08-27, 21:01

fajne te artykuły o podróżach samochodem po Europie. przyznam, że nie myślałam o podróżach samochodem do takich krajów jak Serbia czy Macedonia, ale może warto by było spróbować :)


Komentarz

bartek

2010-08-21, 21:29

Fajny artykuł, ale oderwany od rzeczywistości...
1 - płatności za "autostradę" na bramkach można dokonywać w EURO (bo dosyć dobrym przeliczniku, nie opłaca się szukać kantoru i wymieniać).
2 - NIE WYSTARCZY OC - należy mieć jeszcze tzw. 'zieloną kartę'.
3 - jeśli chodzi o ostrożność i wzmożone patrole, to i owszem, policji jest sporo, ale kierowcy bardzo ładnie ostrzegają światłami o takowych.


Komentarz

aga

2012-08-13, 20:12

Uważajcie na Serbii na Policję odradzam jazdę przez ten kraj. Wczoraj wróciliśmy z niego serb dobił do nas na autostradzie a nas osądzili za winnych.Policja trzyma z serbami a zawsze winien jest obcokrajowiec.Zdjęć nie robią nie mierzą hamownia prawo tam ich nie dotyczy. Zarządzając tłumacza podczas rozprawy, która odbywa się już w tym samym dniu musieliśmy za niego słono zapłacić i tak nic nam jego pomoc nie dała on też jest z nimi jedno 30.Chcieli żebyśmy się przyznali a jak nie to zapłacimy podwójnie .Mandat musisz z zapłacić w tym samym dniu bo inaczej trafisz do więzienia.Koszmar!!! Ludzie przestrzegam was osądzili nas jak przestępców a my byliśmy niewinni,Nie wspomnę o warsztatach samochodowych gdzie dla obcokrajowców narzucają 100procentową marżę nie można płacić przelewem a jak nie wypłaca ci karta,bo masz limit dzienny zbyt mały to straszą policją i karzą spać na ulicy .Dopiero pomoc ambasady pomogła wrócić do domu.


Komentarz

Renata

2012-08-20, 12:42

Również odradzam podróżowanie przez Serbię. Jechałam na początku sierpnia z dwójką małych dzieci przez Serbię do Czarnogóry. Niefortunnie zdarzyło mi się wyprzedzić wolno sunącego tira przez linię ciągłą, zostałam zatrzymana przez policję. Jakie było moje zdziwienie, kiedy zamiast wystawić mandat, kazano mi jechać za radiowozem do najbliższej miejscowości. Tam kazano mi czekać pod komisariatem 2 godz. (trudno się było z nimi porozumieć po angielsku, trochę się dało po rosyjsku), po dwóch godzinach wyszedł policjant z moimi dokumentami i kazał mi iść za sobą jakieś 500 metrów do, jak się okazało, budynku sądu. Tam dwie panie przez kolejną godzinę pisały 4 strony A4 cyrylicą, że jestem przestępcą drogowym ;)- tak mi w skrócie wytłumaczono, i kazano zapłacić mandat w wysokości 150 Euro. Powiedzieli też, że mam zakaz wjazdu do Serbii przez trzy miesiące, za co im pięknie podziękowałam i powiedziałam, że mogą sobie tam wpisać zakaz nawet na sto lat, bo więcej do Serbii przyjeżdżać nie zamierzam.


Komentarz

jurek

2017-06-24, 10:50

No to nastraszyłyście mnie tymi opiniami i zastanawiam się teraz którędy jechać do Bułgarii z Warszawy.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla uczniów i studentów 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: MÜNSTER

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy