Praca za granicą? Uwaga na pośrednika
17.08.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 3 komentarze ] |
Victoria Coach Station, Londyn
Źródło: Wikimedia Commons
Źródło: Flickr - autor: sectionz
- Podobne tematy:
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Języki wschodnioeuropejskie pomogą w karierze
- Języki skandynawskie – trudne, ale opłacalne
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Systematycznie wzrasta liczba agencji pośrednictwa pracy, które oferują pomoc w jej znalezieniu za granicą. Niestety, liczba osób oszukanych przez nierzetelnych pośredników również się zwiększa.
Z tego względu, gdy chcemy wyjechać do pracy za granicę przy pomocy agencji pośredniczącej, pamiętajmy o poniższych punktach:
Certyfikat
Agencja powinna posiadać certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl oraz na stronach internetowych urzędów pracy) – niestety, taki certyfikat nie jest trudno zdobyć, wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni formularz. Należy również sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, od jak dawna - i czy w ogóle - dana agencja figuruje.
Umowa
Agencja kierująca do pracy za granicą ma obowiązek zawrzeć umowę z osobą kierowaną do pracy (wymagane punkty umowy znajdują się na stronie www.mpips.gov.pl) – ale nie jest to umowa o pracę zawierana z pracodawcą. Dopilnujmy, aby agencja pośrednicząca podpisała umowę z naszym pracodawcą, w której będą określone m.in. nasze zarobki za godzinę (lub na akord) oraz ilość godzin przeznaczonych na pracę. Często zdarza się, że po przyjeździe do danego kraju stawki są różne, a pracodawcy czują się bezpieczni, ponieważ umowa została podpisana w danym kraju, nie w Polsce. Wówczas istnieje możliwość egzekwowania praw jedynie przed sądem danego kraju, z czego znaczna część poszkodowanych rezygnuje. Pamiętajmy – umowa z agencją pośredniczącą musi być podpisana w Polsce, zawsze dopominajmy się o jej kopię. Czytajmy dokładnie to, co podpisujemy!
Opłaty
Agencja pośrednicząca nie może pobierać opłat od osoby skierowanej do pracy (przedpłat, kaucji, opłat za wyszukanie pracodawcy), poza ewentualnie opłatą za wizę, za podróż, za badania lekarskie oraz tłumaczenie dokumentów, ale wówczas opłaty te muszą być wyszczególnione w umowie – nie płaćmy pośrednikowi „z góry” bez pokwitowania i poza biurem firmy. Poza tym, warto jest sprawdzić, czy ceny, które podała agencja, nie są zbytnio wyśrubowane. Naszą czujność powinien wzbudzić fakt, że przedstawiciel agencji chce umówić się na spotkanie w jakimś miejscu publicznym, np. na dworcu kolejowym. Nigdy nie płaćmy przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika - zdarzały się przypadki, że oszuści tuż przed wyjazdem (a co gorsza - nawet już na miejscu w danym kraju) żądali opłaty wraz z kaucją za mieszkanie, po czym „ulatniali się”, zostawiając swoich klientów.
Bądźmy czujni
Zawsze sprawdzajmy, czy dany pośrednik posiada umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysyłał wcześniej ludzi do pracy za granicę. Dodatkowo warto przeprowadzić prywatne śledztwo dotyczące danej agencji. Możemy popytać wśród znajomych, sprawdzić, czy nazwa pośrednika nie przewija się na forach internetowych, poprosić pracowników tej agencji o referencje od ich poprzednich klientów, nawet możemy zadzwonić do danego pracodawcy za granicą i zapytać o współpracę z agencją. Uwaga na ogłoszenia w prasie – prace nie wymagające kwalifikacji, bez znajomości języka (ale dobrze płatne), z od razu podanym miejscem docelowym u dobrze znanego pracodawcy typu Tesco czy Honda - powinny wzbudzić naszą czujność. Nie korzystajmy z ofert zamieszczonych w prasie, w których podane są jedynie numery telefonów - mogą to być numery na kartę, na które później nie będzie możliwości dodzwonienia się.
Praca w krajach Unii Europejskiej jest nadal kusząca dla większości Polaków. Najczęściej z usług pośredników korzystają studenci, osoby młode, ale też ludzie, których sytuacja życiowa zmusza do podjęcia pracy za granicą. Bądźmy wówczas czujni – takie wyjazdy czasami mogą się skończyć dla nas tragicznie.
Slawek Krawczyk |
2009-08-24, 23:14
Ważne informacje są zawarte w tym artykule, na pewno się przydadzą osobie, która ma zamiar wybrać się do pracy za granicę i chce już w kraju mieć załatwioną pracę. najważniejsze to skorzystać z pewnej, poleconej (jak jest taka możliwość) agencji, żeby później problemów na miejscu nie mieć żadnych.