Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Biznes w Albanii

11.08.2009 Autor: Łukasz Reszczyński[ 0 komentarzy ]
Mapa Albanii

Mapa Albanii
Źródło: Wikimedia Commons

Flaga Albanii

Flaga Albanii
Źródło: Wikimedia Commons


Źródło: Flickr - autor: ILMOTOREDIRICERCA

Jeszcze do niedawna określeniem „dobry biznes w Albanii” można by rozbawić niejednego Europejczyka. Po kilkunastu latach izolacji kraj ten dźwignął się z ruin i powoli, lecz systematycznie pnie się w górę. Sytuacja taka jest znakomitą szansą dla zdolnych biznesmenów na podbicie albańskiego rynku.

9 powodów na korzyść Albanii…


Albania to jeden z najbiedniejszych krajów Europy i dopiero „raczkuje” w europejskiej gospodarce. Stwarza to idealną sytuację dla inwestorów zagranicznych, których Albania potrzebuje niczym studnia wody. Powodów dla, których warto zainwestować swój kapitał w ojczyźnie Envera Hodży jest co najmniej kilka. Oto te najważniejsze:
  • Najważniejsze czynniki makroekonomiczne tego kraju wciąż wzrastają, co czyni jego gospodarkę coraz atrakcyjniejszą. Niska stopa inflacji połączona z rosnącym PKB wzrost eksportu, oraz jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w regionie, to tylko niektóre zalety Albanii.
  • Ponad 90 % towarów eksportowanych przez Albanie trafia na rynek Unii Europejskiej. Jak widać zatem kraj ten, jest coraz lepiej przystosowany do unijnych norm i przepisów gospodarczych.
  • Łatwa dostępność do nieruchomości, sprzętu i gruntów mogących beż częścią przyszłej firmy.
  • Tania siła robocza. Albańscy pracownicy są jednymi z najtańszych w Europie. Dodatkowo Albania jest krajem o niskich kosztach opieki socjalnej, która obejmuje około 30% płacy brutto.
  • Duża rzesza młodych, wykwalifikowanych i wykształconych pracowników (prawie 2 miliony).
  • Albańczycy cały czas przystosowują swoją administrację tak, aby wszelkie urzędowe procedury związane np. z rejestracją firmy, trwały jak najkrócej. System „one-stop-shop” pozwala na zarejestrowanie działalności gospodarczej już w kilka godzin.
  • Postępująca prywatyzacja, która może okazać się ogromnym polem dla zagranicznych inwestycji.
  • Albania korzysta ze licznych stref wolnego handlu, zawartych głównie z wschodnimi sąsiadami kraju (Macedonia, Grecja).
  • Sprzyjający klimat polityczny. Albanię określić można jako republikę parlamentarną z „kształtującą” się demokracją. Mimo to prozachodnia polityka sprzyja zagranicznym gościom, zwłaszcza tym, którzy chcą w Albanii zainwestować.

One – stop – shop, czyli załatw wszystko, szybko i w jednym miejscu…


Albańczycy doskonale zdają sobie sprawę, że trzeba zrobić wszystko aby zbędnymi administracyjnymi procedurami nie odstraszyć potencjalnych inwestorów. Dlatego też wprowadzono system oparty na strukturze „one-stop-shop”, który przewiduje załatwienie wszystkich formalności związanych z zarejestrowaniem działalności gospodarczej w kilka godzin. System posiada również wewnętrzny rejestr, dzięki któremu mamy mam wgląd do krajowej bazy wszystkich firm. Dzięki „one-stop-shop” nie będziemy musieli stać w niekończących się kolejkach i biegać z mapą miasta w poszukiwaniu kolejnych urzędów. Punktów, w których możemy załatwić wszelkie formalności jest w całym kraju co najmniej kilkadziesiąt, więc bez problemu znajdziemy najbliższy z nich.


W co najlepiej zainwestować w Albanii?


Albania to kraj sporych możliwości, również po względem inwestycyjnym. Jednym z najprężniej rozwijających się sektorów albańskiej gospodarki jest produkcja tekstyliów i odzieży. Sektor ten zatrudnia największą liczbę pracujących Albańczyków. Jego atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych polegał głównie na niskich kosztach związanych z produkcją (od materiałów po koszta związane z pracownikami). Wiele z albańskich produktów trafia na rynek włoski, często pod szyldami znanych firm odzieżowych. Drugim sektorem, będącym idealnym miejscem dla zagranicznych biznesmenów jest produkcja obuwia i obróbka skór. Albania jest pod tym względem prawdziwą światową potęgą produkując prawie 1,2 miliona par butów miesięcznie. Zalety tego sektora są bardzo podobne jak te w przypadku produkcji odzieży.

Prawdziwym „diamentem” albańskiej gospodarki może okazać się górnictwo. Sektor ten jest traktowany dość marginalnie, co sprawia, że w Albanii istnieją wciąż niewykorzystane bogate pokłady chromu, miedzi, niklu i węgla. Podobnie sprawa ma się z „raczkującą” dopiero agroturystyką. Łagodny śródziemnomorski klimat, obfite opady sprzyjające uprawom owoców oraz niepowtarzalne widoki sprawiają, że turystyka w Albanii (również ta agro) ma szansę stać się w przyszłości główną dźwignią gospodarki tego kraju.

Albania to kraj, który z pewnością warto wpisać do swojego notatnika przy okazji planowania własnego biznesu. Chęć rozwoju i zbliżenia z zachodem sprawia, że Albańczycy z dużą otwartością witają zagranicznych biznesmenów, którzy decydują się zainwestować w ich kraju. Państwo to jest niewątpliwie dużym wyzwaniem, dlatego to idealne miejsce dla osób przebojowych ze skłonnościami do biznesowego ryzyka.

Więcej szczegółowych informacji na temat własnego biznesu w Albanii na stronie: www.albinvest.gov.al


...

Odsłon: 6239 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Biznes w Albanii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Łukasz Reszczyński Łukasz Reszczyński Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (K/M) w 06536 Südharz 23.10.2020 Kraj: Niemcy

Terapeuta zajęciowy 17.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy