Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Historia giełdy w Europie

10.08.2009 Autor: Marta Czermińska[ 0 komentarzy ]
Widok na budynek Royal Exchange (Londyn, 2008 rok)

Widok na budynek Royal Exchange (Londyn, 2008 rok)
Źródło: Wikipedia

W dobie kryzysu do dobrego tonu należy kompulsywne sprawdzanie tego, co ma miejsce na giełdzie. I choć te, z pozoru niezrozumiałe wykresy, przyprawić mogą o zawrót głowy plamami czerwieni, którymi oznacza się spadki, nie należy się poddawać, a już tym bardziej przy pierwszym podejściu.

Jak rodziła się giełda?


Słowo giełda ma łacińskie korzenie , zaś jego znaczenie - sakiewka- bezpośrednio nawiązuje do celów inwestycyjnych, w jakich ktoś tam się zjawia. Giełdy nie powinno się jednak tylko i wyłącznie utożsamiać z obrotem papierami wartościowymi. Warto wskazać na przykłady giełd ubezpieczeniowych czy towarowych. Tu wskazać można na powstałą w 1995r. Warszawską Giełdę Towarową, ale najważniejsze są: obracająca zbożem giełda w Amsterdamie, specjalizujące się w bawełnie giełdy londyńska i berneńska, a także cukrowa giełda tokijska.

Zasadniczo założenia giełdy nie uległy zmianie na przestrzeni wieków - pytani o te cechy specjaliści przypominają motto Niderlandczyków brzmiące „in usum negotiatorum cujuscunque nationis ac linguae" czyli “ku pożytkowi wszystkich kupców różnych nacji" wyryte na froncie budynku giełdy w Antwerpii. Właśnie to miasto historycy uważają za średniowieczną mekkę finansistów i pasjonatów ryzykownego obrotu pieniędzmi i towarami. Niestety w 1588r., na skutek najazdu hiszpańskiego, zniszczeniu uległa jej zabytkowa siedziba, a palmę pierwszeństwa przejęła giełda amsterdamska. Tę z kolei zdetronizował dopiero Londyn nieodmiennie kojarzony z Royal Exchange.

Wielkie afery spekulacyjne


Tak przed laty, tak i dziś giełdowymi parkietami jak glob długi i szeroki wstrząsały rozmaite afery spekulacyjne - do tych, które odbiły się szerokim echem należą z pewnością South Sea Bubble czy Mississipi Bubble. Ta pierwsza zakończyła się spektakularną klęską ponad 200, żądnych wrażeń i nieuczciwych zysków, przedsiębiorców. W tej sprawie musiał interweniować sam brytyjski parlament uchwalając ustawę zapobiegającą dalszemu podkopywaniu społecznego zaufania i prestiżu Kompanii Mórz Południowych. Rezolutni Anglicy, gdy tylko się zorientowali, że wielu spośród nabywców akcji nie ma zielonego pojęcia o tym dlaczego to czyni i do czego to może doprowadzić, wypuściło na rynek swoje własne papiery wartościowe najzwyczajniej oszukując niczego nieświadomych krajan. Ale to jeszcze nic!

Odpowiedź Francuzów - odwiecznie rywalizujących z wyspiarzami, chociaż w tym przypadku trudno przypuszczać, że można komuś zazdrościć przysłowiowego „robienia w balona” tak wielkiej liczby osób - na dobre ostudziła nastroje giełdowych zapaleńców, ciekawych jakie to bogactwa kryje w sobie Nowy Świat. Wszystko zaczęło się banalnie - od chęci pewnego ekonomisty do tego, by przypodobać się królowi Francji tonącemu po uszy w długach.

John Law poddał monarsze pod rozwagę pomysł wprowadzenia do obrotu papierowego pieniądza - zapewniał jednocześnie wszystkich dookoła, że znajdzie on pokrycie w akcjach pewnej Kompanii posiadającej monopol na wydobycie złota w Mississipi (którego, nawiasem mówiąc, w ogóle tam nie było). By uprawdopodobnić tę zakrojoną na szeroką skalę akcję, operatywny ekonom postanowił zabawić się w PR-owca:
  • wprowadził hasła reklamowe np. „Masz złoto w domowym sejfie - nie ufaj mu”;
  • kolportował plakaty przedstawiające kolonistów otoczonych złotem w towarzystwie Indianek;
  • fabrykował raporty finansowe przekazywane w największym sekrecie wtajemniczonym bywalcom salonów.
Machina zadziałała z zaskakującą nawet jej autora precyzją – damy dworu płaciły za swe suknie papierowymi liwrami, manufakturzyści wynagradzali w ten sposób swoich pracowników i dostawców, zwyczajni ludzie dokonywali mnóstwa codziennych transakcji jak np. kupno zwierząt gospodarskich. Dlatego też zupełnie niewyobrażalna była skala zapaści w jaką popadła francuska gospodarka oraz powszechnej paniki, gdy okazało się, ze obiecane złoża to mrzonka. Dość, że autor reformy ledwo uszedł z życiem uciekając pod osłoną nocy do Wenecji, gdzie dopełnił żywota w zapomnieniu.

Kto gra na giełdzie, czyli o bykach, niedźwiedziach i reszcie zwierzyńca


Te faktycznie mogłyby zasiać niemały zamęt gdyby znienacka przestąpiły próg giełdy. Trzeba mieć jednak na uwadze, ze na przełomie XVIII i XIX wieku trendy wyznaczali szarmanccy i przywiązani do tradycji Anglicy - za ich sprawą osoby parające się graniem na giełdzie stanowiły elitarne, niemalże zamknięte grono. Przypominało to nieco współczesne samorządy prawnicze, ale zasady tam panujące były jeszcze bardziej restrykcyjne (tak, tak) – na wstępie konieczna była rekomendacja trzech członków giełdy; odpowiedzialność za nieudane posunięcie kolegi ponosili solidarnie wszyscy gracze biorąc na swoje utrzymanie rodzinę nieszczęśnika, który zgrał się do ostatniego grosza; ba! nie można było ot tak sobie, bez konsultacji zawierać związków małżeńskich z kimś, kto pracował w innym zawodzie!

Pomimo to, handel kwitł - wraz z początkiem XIX wieku wyodrębniono nowe zawody dla dotychczasowych giełdziarzy: mogli oni przybrać pozycję jobbera (pracuję dla siebie) bądź brokera (pracuję, inwestuję dla innych ). Ten podział nakładał się na inny - mianowicie, pełniących funkcje niedźwiedzia lub byka: ten pierwszy grał na zniżkę kursu, natomiast ten drugi odwrotnie.
Byki nabywały papiery powodując, że ich cena wzrastała. Dzięki takim zabiegom tworzyła się hossa inaczej byczy rynek (bullish market). Niedźwiedzie doprowadzały zaś do bessy - niedźwiedziego rynku (bearish market). Po parkietach grasowały również kulawe jelenie tzn. osoby kupujące akcje, które jeszcze nie weszły na giełdę.

No, a teraz powiedzcie sami, czy po łyknięciu tej historycznej pigułki nie macie ochoty na więcej? Jeśli tak, to wszystko o tym, jak inwestować na europejskich giełdach tu i teraz przeczytacie już niebawem.

Przeczytaj więcej na temat obecnej sytuacji giełd europejskich w artykule: Giełdy w Europie - czas konsolidacji

...

Odsłon: 7828 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Historia giełdy w Europie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta  Czermińska Marta Czermińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy