Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Stereotyp Hiszpana

10.08.2009 Autor: Grzegorz Hołub[ 1 komentarz ]
Corrida

Corrida
Źródło: Wikimedia

Flamenco

Flamenco
Źródło: stock.xchng

Sjesta

Sjesta
Źródło: stock.xchng

Ulice Palma de Mallorca - stolicy i największego miasta hiszpańskiej wyspy Majorka

Ulice Palma de Mallorca - stolicy i największego miasta hiszpańskiej wyspy Majorka
Źródło: stock.xchng

Hiszpańskie ulice w czasie sjesty emanują spokojem. Jednak jest to tylko pozorna cisza, ponieważ wieczorami temperamentni Hiszpanie wychodzą z domów, pielęgnując w sobie zamiłowanie do rozrywki i przyjemności.

Stereotypy są jednostronną i uproszczającą wizją zbiorowości obcych (według definicji Piotra Sztompki).

Stereotypy o Hiszpanach


Wg stereotypu Hiszpanie zazwyczaj postrzegani jako ludzie hałaśliwi, kompletnie nie dbający o innych, bardzo często spóźniający się na umówione spotkanie (lub na nie nie przychodzący). Jedyne zainteresowania, jakie się im przypisuje to nieustanna zabawa, taniec flamenco i corrida. Dla niewtajemniczonych wydawać się może, ze poza porą popołudniową nie kładą się spać.

Do najczęściej przypisywanych mieszkańcom tego kraju cech charakteru zalicza się nade wszystko umiłowanie rozrywki i przyjemności, a wszystko co nie jest źródłem dobrej zabawy jest przez nich ignorowane. Kolejną specyficzną cechą jest nieprzewidywalność, która uważana jest za jedną pewną rzecz. U podstaw hiszpańskiego charakteru leży także samowystarczalność (z hiszp. individualismo).

Kultura, rozrywka, zwyczaje


Hiszpanie bardzo cenią sobie rodzinę, z którą są bardzo zżyci. Posiadają także duży szacunek do ludzi starszych, szczególnie do starszych członków swojej rodziny, wymagających nieustannej opieki. Naród ten wykazuje się dużą dozą tolerancji, ponieważ nie przywiązuje on istotnej uwagi do wyznania oraz koloru skóry.

Mieszkańcy Królestwa Hiszpanii bardzo gustują w poobiedniej sjeście, która zaczyna się około 15 i trwa do dwóch godzin. Głęboko w zwyczajach zakorzenione są także wieczorne przechadzki po mieście oraz towarzyskie spotkania (tzw. Pasoe). Hiszpanie posiadają zawsze dwuczłonowe nazwiska, co wynika z tradycji tego kraju. Mężatka zachowuje swoje rodowe nazwiska, a dzieci otrzymują pierwsze nazwisko ojca i jako drugie, pierwsze nazwisko matki.

W kulturze hiszpańskiej bardzo ważne miejsce zajmuje taniec. Jednym z ciekawszych jest Sevillanas, który oparty jest na motywach historii dwóch krewkich małżonków z Sewilli. Do kolejnych znanych zalicza się Flamenco: niezwykle żywiołowy, imitujący jakby mężczyznę i kobietę pędzącących na oślep, uderzających przy tym obcasami o podłogę. Pełen folkloru jest także Jota, który przypomina stylem angielski morris dance. Na ten taniec składają się podrygi, podrzuty i podskoki.

Niewątpliwie do jednej z bardziej znanych widowisk w Hiszpanii należy corrida (walka ludzi z bykiem), która traktowana jest prawie jak sztuka. Relaks dla mieszkańców tego kraju jest także równoznaczny ze spędzaniem dużej ilości czasu przed telewizorem. Dlatego w tej kwestii plasują się na drugim miejscu, tuż za Brytyjczykami. Oczywiście istotnym elementem hiszpańskiego stylu życia jest seks, który w połączeniu z narodowym temperamentem daje wybuchową mieszankę. Hiszpanie bowiem uważani są za dobrych kochanków.

Jak Polacy postrzegają Hiszpanów?


Według badań ISP PAN typowy Hiszpan jest dla Polaka człowiekiem nowoczesnym, życzliwym, tolerancyjnym, schludnym, wykształconym i zarazem religijnym. Jednakże wątpliwości budzą zalety tej nacji jako pracownika. Panuje przekonanie, że Hiszpanie nie posiadają takich cech jak zdyscyplinowanie, pracowitość, odpowiedzialność i uczciwość. Wynika to ze stereotypowego myślenia, w którym człowiek mieszkający na południu Europy jest pełen temperamentu, a więc może być nieobliczalny.
Hiszpania kojarzona jest najczęściej z corridą, sjestą, z morzem i słońcem, piłką nożną (Real Madryt, FC Barcelona), z pięknymi miejscami (np. Barcelona) czy marką samochodów (Seat).

Zachęcam do porównania stereotypów o Hiszpanach z innymi stereotypami narodowości basenu Morza Śródziemnego: Grekami i Włochami.

Źródło:
Instytut Spraw Publicznych Polskiej Akademii Nauk
www.hiszpania-online.com


...

Odsłon: 20874 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Stereotyp Hiszpana :

Komentarz

michał_r

2009-08-12, 22:24

nieprzewidywalność, o tak! moja koleżanka robi interesy z Hiszpanami i właśnie współpracuje z jedną nieprzewidywalną kobietką - raz jest jak do rany przyłóż a drugi raz się jej nie poznaje bo jest taka niemiła, no ale cóż, trzeba z tym żyć:)
Osobiście z Hiszpanii lubię Barcę;)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Grzegorz Hołub Grzegorz Hołub Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Praca na odlewni (K/M) 05.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Neumarkt-Sankt Veit

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy