Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Erasmus na fali

31.07.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 4 komentarze ]

Unijny program Erasmus, wspierający międzynarodową współpracę szkół wyższych cieszył się dużym powodzeniem w roku akademickim 2007/2008, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez KE.

Z danych Komisji wynika, że w roku 2007/2008 na Erasmusa wyjechało ponad 162 000 europejskich studentów, a 27 000 nauczycieli akademickich miało okazję prowadzić zajęcia na zagranicznych uczelniach.
Jeśli chodzi o wszystkie typy wymiany studentów, w tym staże zawodowe, w roku akademickim 2007/2008, w programie wzięło udział 182 697 stypendystów (co oznacza, że liczba wyjazdów stypendialnych wzrosła o ponad 5%).
W ciągu 21 lat (czyli od powstania programu w 1987 do 2008 roku) z programu Erasmus skorzystało około 1 846 600 studentów. Natomiast najnowsze dane donoszą, że do połowy 2009 roku w programie Erasmus wzięło udział już ponad 2 mln studentów.
Komisarz UE ds. edukacji, szkolenia, kultury i młodzieży, Ján Figel’ zaznaczył, że coraz więcej studentów korzysta z programu Erasmus i jest to wielki sukces, który należy dobrze wykorzystać. Komisarz informuje, że należy dać szanasę wyjazdu wszystkim młodym, którzy chcieliby odbyć naukę za granicą. W celu uzyskania tego rezultatu rozpoczęto konsultacje społeczne, dotyczące najlepszej strategii do osiągnięcia tego celu.

Jedną z nowszych form wyjazdu oferowanych przez program Erasmus są wyjazdy na staż zawodowy. W roku akademickim 2007/2008 z opcji tej skorzystało 20 002 studentów (liczba miejsc na staże zawodowe ma wzrosnąć w przyszłości).

Coraz bardziej popularne stają się też wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć za granicą. Odkąd uruchomiono ten rodzaj wymiany wzięło w nim udział niemal 200 000 wykładowców i innych pracowników uczelni.
Dobrą wiadomością jest też to, że w ramach programu unijnego „Uczenie się przez całe życie”, wzrósł budżet programu Erasmus na działania na rzecz mobilności. Kwota miesięcznego stypendium przyznawanego studentom wynosi średnio 250 euro miesięcznie.
W programie Erasmus uczestniczą 33 kraje (po tym jak w 2009 roku przystąpiły do niego: Chorwacja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii).
...

Odsłon: 2929 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Erasmus na fali:

Komentarz

maciek

2009-08-01, 13:16

polecam wszystkim osobom takie wyjazdy - są niezapomnianym przeżyciem i możliwością poznania bardzo fajnych ludzi z wielu krajów. Znajomości można wykorzystać później np. na wakacje - nie trzeba płacić za nocleg ;)


Komentarz

anja

2009-08-29, 21:27

ostatnio czytałam artykuł na gazeta.pl o Erasmusie. dla większości ludzi takie stypendium to przede wszystkim wielka impreza, a nie nauka i wkuwanie. ja trafiłam podczas Erasmusa trochę inaczej, bo do Tuebingen - tam nie było aż tak lajtowo :)


Komentarz

Alicja Walczyna |

2009-09-21, 09:13

Jeśli Erasmus - tylko w dużym mieście. Trafiłam do małej miejscowości w Portugalii i nie dość, że po planowanym "wielkim studenckim życiu" ani śladu to jeszcze nikt nie mówił tam po angielsku..... Ale przygoda była i tak - szkoła przetrwania :)
Polecam wszystkim, choć nie zawsze jest tak kolorowo, jak to opisuje większość osób :)


Komentarz

2016-01-25, 22:51

erasmus jest popularny bo jest to darmowa okazja do nauki języka po ktorej można znaleźć łatwo oferty pracy jako nauczyciel takich języków jak ukraiński w Poznaniu w Preply http://preply.com/pl/poznan/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-ukraińskiegoPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Stolarz / Monter, praca w Niemczech 11.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lüdinghausen

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy