Europejczycy pod koniec XX wieku
30.07.2009 | Autor: Grzegorz Hołub | [ 0 komentarzy ] |
Flaga UE na wietrze.
Źródło: Wikimedia
- Podobne tematy:
- Święto Zmarłych w Europie - Ci, którzy odeszli w 2011 roku
- Jak Europejczycy spędzają wakacje?
- Co jest ważne przy zarabianiu pieniędzy w Europie?
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Jacy byli Europejczycy pod koniec lat dziewięćdziesiątych? Jakie wartości cenili, jak się czuli, co uważali za dobre?
Satysfakcja życiowa
Od początku lat siedemdziesiątych w Unii Europejskiej dokonuje się pomiaru satysfakcji życiowej mieszkańców. Pod pojęciem satysfakcji życiowej kryją się odczucia Europejczyków względem ich życia, to jest szczęścia osobistego, zdrowia, sytuacji ekonomicznej oraz poglądy na społeczeństwo.
Poziom satysfakcji życiowej Europejczyków wzrasta powoli na przestrzeni lat. W 1973 roku 75% mieszkańców UE twierdziło, że są szczęśliwi w życiu, natomiast w 1999 roku takich wskazań było już znacznie więcej (82% respondentów).
Badania te pokazują, że poczucie satysfakcji życiowej wzrasta w okresach dobrobytu, natomiast spada w tak zwanych „trudnych czasach”, tak jak działo się to w 1975 roku (kryzys paliwowy).
Nasze uczucia na koniec XX wieku
W 1998 roku, w ramach projektu Eurobarometr, zbadano kluczowe wartości dla schyłku XX wieku. Okazało się, że najbardziej pozytywnie oceniana przez Europejczyków jest wolność (72%). Niżej uplasowała się jakość życia (58%), następnie równość (54%), solidarność i kooperacja (47%), dobro i bezpieczeństwo socjalne (47%), warunki pracy (42%). Do mniej pozytywnych pozostałości po XX wieku zaliczone zostały: bezpieczeństwo osobiste (38%), moralność i etyka (33%), środowisko naturalne (27%) i zatrudnienie (24%).
Wartości Europejczyków
Najbardziej cenioną wartością jest pomoc innym (95% respondentów). Także docenianie ludzi za to kim są (92%) jest bardzo często podkreślane przez Europejczyków. Równie wysoko zostało ocenione angażowanie się w tworzenie lepszego społeczeństwa (84%) oraz poświęcenie więcej czasu i wysiłku w osobisty rozwój (79%). Inne ważne wartości to: odnoszenie sukcesu w życiu (75%), odkrywanie nowych możliwości w sobie (68%) oraz zarabianie pieniędzy (49%).
Źródło: European Commission Public Opinion.