Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Portugalii

11.12.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 8 komentarzy ]
Dystans jaki dzieli Warszawę z Lizboną wynosi około 3,500 km

Dystans jaki dzieli Warszawę z Lizboną wynosi około 3,500 km
Źródło: commons.wikimedia.org

Tunel na wyspie Madera w Portugalii

Tunel na wyspie Madera w Portugalii
Źródło: stock.xchng

Jeśli myślimy o podróży samochodem do Portugalii, koniecznie musimy się wcześniej dobrze przygotować. Przejeżdżamy przez kilka innych krajów, co oznacza różne przepisy drogowe oraz wiele godzin jazdy.

Którędy droga do Portugalii


Najmniej czasochłonna i paliwożerna druga prowadzi przez Czechy, południe Niemiec, Francję i północną Hiszpanię. Miłośnicy jodłowania i górskich widoków mogą wybrać drogę przez Austrię i Szwajcarię. Ile zajmie podróż? Dystans jaki dzieli Warszawę z Lizboną to około 3 300 km. Bez większych postojów, prowadząc na zmianę można dojechać w około 30 godzin, jednak jeśli zależy nam na czasie lepiej wybrać się samolotem. Podróż samochodem to przede wszystkim przygoda i zwiedzanie jeszcze na trasie. Najdłuższa, ale według wielu najciekawsza droga prowadzi przez Włochy (można przejechać całe Alpy).

O przepisach drogowych słów kilka


Samochód poruszający się po portugalskich drogach powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa i trójkąt ostrzegawczy, a minimalna grubość bieżnika opon to standardowe 1,6 mm. Ponadto samochód osobowy, podobnie jak motocykl, powinien być wyposażony w dwa zewnętrzne lusterka – prawe i lewe. W samochodach osobowych prawe zewnętrzne lusterko wsteczne może być zastąpione wewnętrznym lusterkiem wstecznym, o ile zapewnia dobrą widoczność.

Zalecane, ale nieobowiązkowe jest posiadanie gaśnicy, apteczki, gumowych rękawiczek, zabezpieczenia przed włamaniem oraz kompletu zapasowych żarówek.

W Portugalii nie ma obowiązku jeżdżenia na światłach mijania w ciągu dnia, z wyjątkiem tuneli. W nocy światła obowiązują. Warto zwrócić uwagę, że na autostradzie A25 (dawna droga IP5), gdzie często jest mgła, umieszczone są napisy informacyjne o treści: "no caso de condições adversas use as luzes" - "w przypadku trudnych warunków włącz światła". (IP5 to główna droga łącząca Aveiro i Vilar Formoso przy granicy z Hiszpanią). Ze względu na wątpliwości odnośnie tego przepisu, weryfikowaliśmy informacje w ambasadzie RP w Lizbonie oraz Ambasadzie Portugalii w Warszawie - dziękujemy za pomoc.

Tylna tablica rejestracyjna musi być oświetlona. Na przedzie pojazdu powinny znajdować się dwa światła białe lub żółte. Na tyle auta należy umieścić 1 światło koloru czerwonego lub 2, gdy samochód ma szerokość większą niż 2 m.

W samochodzie musi znajdować się kamizelka z paskami odblaskowymi. Powinna być zakładana w miejscach nieoświetlonych, przy każdym wyjściu z auta, aby usunąć usterkę lub podczas postoju w zatoce parkingowej. Kamizelka pozwoli dostrzec osobę przez innych uczestników ruchów i pozwoli uniknąć tragedii. Za brak kamizelki w aucie należy spodziewać się mandatu w wysokości od 60 do 300 euro. Za nie używanie kamizelki, mandat waha się od 120 do 600 euro.

Samochód po portugalskich drogach, może prowadzić osoba, która ukończyła 18 lat. Kategoria B pozwala na prowadzenia auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony w tym przyczepę do 750 kg.

Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia i mają mniej niż 150 cm wzrostu, powinny być przewożone w specjalnych fotelikach lub podwyższeniach dostosowanych do ich masy i wzrostu. Tyczy się to podróży na przednim lub tylnym siedzeniu. Dzieci poniżej 3 lat powinny być przewożone w fotelikach typu „kołyska”. Zabronione jest przewożenie dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, gdy auto jest wyposażone w poduszki powietrzne.

W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej. Prędkość samochodu osobowego w terenie niezabudowanym, waha się między 90 a 100 km/h. Na autostradzie dozwolona prędkość wynosi 120 km/h. Specjalne ograniczenie prędkości obowiązuje w Lizbonie na moście 25 Avril: od 40 do 60 km/h, kierowców z rocznym stażem obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.

W centrach dużych miast takich jak Lizbona, Porto, Setubal, Albufeira, parkować można tylko w specjalnych strefach ograniczonego parkowania, parkometry oznaczone są niebieską tablicą z białą literą „P” i napisem PAGO – płatne. Średnia opłata za 1 godzinę parkowania wynosi 0,50 euro. W Lizbonie za 1 godzinę parkowania trzeba zapłacić 0,50 euro, za 2 godziny – 1,20 euro, za 3 godziny – 2,00 euro.

Inwalidzi, którzy posiadają plakietki z międzynarodowym symbolem inwalidy mogą korzystać z miejsc parkowania zarezerwowanych dla niepełnosprawnych. Plakietki i dokumenty wystawione w innych krajach są akceptowane w Portugalii.

Kary za wykroczenia drogowe


W Portugalii prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest karane. Przy zawartości alkoholu od 0,5 do 0,8 promila grozi grzywna w wysokości od 250 do 1,250 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 miesiąca do 1 roku. Gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,8 promila, kierowcy grozi grzywna w wysokości od 500 do 2,500 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 2 miesięcy do 2 lat.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi – 0,5 promila.

Za nieprawidłowe parkowanie w mieście, w miejscach zarezerwowanych dla innych pojazdów grozi mandat w wysokości od 30 do 150 euro, na autostradzie - od 60 do 300 euro, poza terenem zabudowanym i w nocy - od 250 do 1,250 euro.

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających grozi mandat w wysokości od 360 do 1,800 euro, za przekroczenie prędkości - od 60 do 2,500 euro, za ucieczkę z miejsca wypadku - od 500 do 2,500 euro.

W przypadku, gdy kierowca odmówi przyjęcia mandatu, nie posiada dowodu rejestracyjnego lub ważnego ubezpieczenia OC, funkcjonariusz policji może zatrzymać jego pojazd.

Zagraniczny kierowca powinien regulować mandat gotówką, na miejscu. W przypadku odmowy powinien złożyć kaucję równą przewidzianemu maksimum mandatu, w przeciwnym razie funkcjonariusz ma prawo zatrzymać jego prawo jazdy, dowód rejestracyjny lub w ostatecznym przypadku skonfiskować pojazd.

Przed wyjazdem koniecznie zapoznajmy się z przepisami w Niemczech, Austrii, Francji i Hiszpanii.

Inne przydatne informacje


W Portugalii dostępne są wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej i olej napędowy. Stacje paliw są czynne od 7 do 22. Niektóre stacje przy głównych szlakach turystycznych są czynne całą dobę.

Stacje z gazem płynnym (LPG) dla samochodów są usytuowane wzdłuż zachodniego wybrzeża przy drogach A1, A3, IP3 oraz w pobliżu miast Portimao i Albufeira na wybrzeżu południowym. LPG jest tańszy niż tradycyjna benzyna.

Za paliwo można płacić kartą kredytową, do należności doliczana jest jeszcze opłata manipulacyjna w wysokości 0,50 euro.

Do Portugalii bez opłat celnych, można wwieźć paliwo w baku i niewielką ilość w kanistrze.

Paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy, to dokumenty, które upoważniają do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni. Należy mieć przy sobie ubezpieczenie krajowe pojazdu OC, oprócz karty NFZ, zalecane jest wykupienie w Polsce ubezpieczenia od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Sieć drogowa Portugalii jest sklasyfikowana i ponumerowana w następujący sposób:
  • AE: autostrady (numery od 1 do 15)
  • IP: szlaki główne (numery od 1 do 9)
  • IC: szlaki uzupełniające (numery od 1 do 33)
  • EN: drogi krajowe (numery od 1 do 400)
  • EM: drogi komunalne/miejskie (od numeru 500 do 1,000)
  • CM: pozostałe drogi komunalne/miejskie (od numeru 1,000 do 2,000) Sieć autostrad liczy 1,988 km z czego płatnych jest 1,281 km.

Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu i odcinka autostrady, należność trzeba regulować w euro. Samochodom osobowym przypisana jest kat. 1. Opłaty za przejazdy autostradami, mostami, wahają się od 0 do około 3 euro. Karty kredytowe nie są przyjmowane jako forma zapłaty za przejazd. Opłaty za przejazd autostradami można regulować gotówką lub kartami magnetycznymi w systemie elektronicznym Via-Verde lub BRISA.

Portugalia utrzymuje rzeczną linię promową na przejściu granicznym z Hiszpanią. Jest to Vila Real de S.Antonio - Ayamonte; prom na rzece Guadiana kursuje co 40 minut od 8:20 do 19:00. Koszt przejazdu samochodu osobowego z kierowcą to koszt 5,85 euro. Przez rzekę Guadiana można przejechać też mostem na drodze IP1 (E01).


Ważne numery telefonów


Na policję, pogotowie ratunkowe czy straż pożarną można dodzwonić się ze zunifikowanego numeru – 112.

Pomoc drogowa automobilklubu portugalskiego (ACP) obejmuje cały kraj przez 24 godz. na dobę. Pomoc jest dostępna pod stacjonarnym numerem telefonu: 707 509 510. Numer dla telefonów komórkowych to: +351 219 429 113. W przypadku holu przez autostradę, to kierowca holowanego auta pokrywa opłaty drogowe.

Przydatne adresy


Ambasada RP w Lizbonie
Av. das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa
telefon: (00-351) 213 041 410
faks: (00-351) 213 041 429
e-mail: konsulat@mail.telepac.pt
internet: www.lizbona.polemb.net

Konsulat RP w Albufeira
Konsul Honorowy RP Elidérico José Gomes Viegas (jęz.: portugalski, hiszpański, francuski, angielski)
Quinta da Bolota - Lote 4 A, 8200-314 Albufeira E.C. - Cerro Alagoa, Apartado 2360, 8201-918 Albufeira
telefon: (00-351) 289 580 530
faks: (00-351) 289 580 539
e-mail: consul.polonia@mail.telepac.pt; konsulat-polska@mail.telepac.pt

Źródła: www.podroze.onet.pl, www.podroze.auto-swiat.pl


...

Odsłon: 28566 | ranking >>


Komentarze: 8 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Portugalii:

Komentarz

jbush

2009-12-11, 10:27

jest plagiat waszego artykułu na http://przewodnik.onet.pl/1249,1597,241378,notka.html


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-12-11, 10:51

Dziękuję za zwrócenie uwagi. Niestety w stopce naszego artykułu jest podany onet jako źródło - więc to raczej autor naszego artykułu za mocno wzorował się na onecie. Poprawimy to lub usuniemy artykuł. Pozdrawiam


Komentarz

arek

2009-12-12, 11:54

fajne informacje, na pewno przydadzą się osobom, które chcą spędzić tam wakacje. Jak dla mnie trochę za daleko samochodem pojechać, nie czuję się jeszcze na silach żeby kilkanaście setek km robić. Zostaje polskie morze albo góry heh


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-12-23, 12:42

Artykuł został poprawiony. Stałych danych i informacji nie zmienimy, ale już nie powinien budzić wątpliwości odnośnie praw autorskich.


Komentarz

kierowca

2010-02-06, 20:32

"Obowiązek używania świateł mijania obowiązuje w nocy, w ciągu dnia ... na drodze IP5 – droga główna, łącząca Aveiro i Vilar Formoso przy granicy z Hiszpanią".

Skąd skopiowaliście te głupoty które tu wypisujecie? Jechałem tą drogą IP5 w lipcu w dzień i nie napotkałem ani jednego samochodu z zapalonymi światłami. Ten dziwny wymóg odnośnie tej drogi zniesiono w Portugalii już kilka lat temu.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-07, 19:48

@kierowca
Dziękujemy za informację - niestety we wszystkich źródłach internetowych (sprawdziłem około 10 serwisów) podają, że na drodze tej jest obowiązek jazdy na światłach mijania. Bardzo możliwe, że wszędzie są powielane te same "głupoty"...

Napisałem do ambasady Portugalii aby wyjaśnić, czy rzeczywiście nakaz został zniesiony czy może w praktyce nikt go nie przestrzega. Jak tylko otrzymam odpowiedź, zaktualizujemy dane.

Tymczasem zapraszam do podzielenia się doświadczeniami z trasy we własnym artykule / relacji z podróży - wystarczy się zarejestrować:
http://www.twojaeuropa.pl/dolacz-do-redakcji


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-02-08, 20:30

Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy od Ambasady RP w Lizbonie:
--W Portugalii nie ma obowiązku jeżdżenia na światłach mijania na wszystkich drogach w ciągu dnia, z wyjątkiem tuneli. Jednak na IP5, gdzie często jest mgła, umieszczone są napisy informacyjne o treści: "no caso de condições adversas use as luzes" - "w przypadku trudnych warunków włącz światła".--

Dodatkowo poniżej odpowiedź z Biura Radcy Handlowego Ambasady Portugalii:
--W Portugalii nie ma obowiązku jeżdżenia, w ciągu dnia na światłach mijania, chyba, że warunki atmosferyczne tego wymagają. Droga IP5 jako droga szybkiego ruchu nie istnieje, bowiem została przekształcona w autostradę A 25.--

Serdecznie dziękujemy za pomoc, Redakcja


Komentarz

Jacek

2011-06-17, 08:41

Słyszałem tydzień temu mówili w radiu że w Portugali wprowadzili ZAKAZ właczania świateł w dzień przy pieknej pogodzie.Tak samo jak jest w Grecji.Za włączone światła w dzień tam jak Cię złapią to dostajesz mandat.I tak samo u nas powinno być.A co do Portugali to tak mólili że tam tylko świecą zagraniczniacy i pewnie temu taki zakaz wprowadzili bo ich to musiało dnerwować.A ja i tak mimo że mamy taki przepis w Polsce to i tak jeźdzę bez świateł przez cały rok.Chcecie wiedzieć więcej w tym temacie.dadrl.pl.Pozdrawiam JacekPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Elektryk przemyslowy, Kolonia 24.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Gütersloh

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy