Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Irlandii

28.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 1 komentarz ]


Źródło: stock.xchng

Samym samochodem do Irlandii nijak nie da się dotrzeć. Prócz auta potrzebny będzie prom, który z północnej Francji przewiezie nas na południe Wielkiej Brytanii. Stamtąd kolejnym promem dostaniemy się do samego Dublina. Warto wybrać się własnym samochodem, gdyż wypożyczenie samochodu na miejscu jest bardzo drogie.

Jak dojechać?


Droga do Zielonej Wyspy prowadzi przez Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Wielką Brytanię i kończy się w Dublinie. Cała trasa, licząc od Warszawy, mierzy sobie około 2,245 km. Po przekroczeniu w Słubicach granicy z Niemcami otwierają się przed nami bezpłatne autostrady. Tak jest w Niemczech, krajach Beneluksu, Wielkiej Brytanii. We Francji bezpłatnym odcinkiem jest trasa łącząca Belgię z Dunkierką, gdzie będzie czekać na nas prom.

Pierwsze przejście promowe łączy francuską Dunkierkę z brytyjskim Dover z piękną kamienistą plażą i białymi klifami. Płynąc 34 km można podziwiać Cieśninę Kaletańską, a cała podróż nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Ceny biletów na tym przejściu promowym, jak również na innych zależą od pory dnia, dnia tygodnia, świąt lub miesiąca. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień, wtedy można spodziewać się podwyżki cen biletów. Za przeprawę samochodem osobowym, dwojga dorosłych z trojgiem dzieci zapłacimy około 22 funtów – to cena dla rejsu o 2:00 w nocy. Ta sama przeprawa o godzinie 14:00 będzie już kosztować 55 funtów.

Druga przeprawa promem czeka nas z brytyjskiego Holyhead do samego irlandzkiego Dublina. Cena za tę przeprawę będzie już dużo wyższa niż za poprzednią. Za samochód o długości do 2 m i wysokości nie więcej niż 6 m, dwoje dorosłych i troje dzieci wieku od 4 do 14 lat, trzeba zapłacić około 850 złotych. Jest to jedna z najniższych stawek, obowiązująca na promach Stenaline.

W okresie letnim należy rezerwować bilety na prom z wyprzedzeniem w przeciwnym wypadku można odejść z kwitkiem. Po sezonie urlopowym ceny biletów na promach topnieją, a wielu przewoźników zachęca do siebie promocjami, np. tańsze bilety rodzinne, które są uzależnione od liczby pasażerów w aucie, bilety powrotne ważne przez 3 do 5 dni. Przeważnie bilety na rejsy nocne są tańsze, ale można zdarzyć się tak, że na niektórych trasach będą droższe. Turystów, którzy wybierają się do Irlandii na pewno ucieszy wiadomość bezpłatnego promowego transportu rowerów.

Podczas przeprawy na drugi brzeg, na promie nie da się nudzić. Wiele z nich swoim wnętrzem przypomina centra handlowe, z barami i restauracjami. W takich okolicznościach można mile spędzić i tak krótką podróż.

Po drogach Irlandii


Zieloną Wyspę przecina 92,500 km sieci drogowej. Drogi główne, które są oznaczone zielonymi tablicami z białymi napisami liczą sobie 5,300 km. Z kolei autostrady, których jest 80 km są oznaczone niebieskimi tablicami z białymi napisami. Informacja na drogowskazach o kilometrach do danej miejscowości jest podawana w dwóch językach: irlandzkim i angielskim. Trzeba uważać na drogach drugorzędnych i lokalnych, są wąskie i często pojawiają się na nich zwierzęta.

Korzystanie z głównych dróg jak i autostrad jest bezpłatne. Płatne natomiast są przejazdy przez mosty. Za przejazd samochodem osobowym przez most West Link w Dublinie i Northlink Toll (Drogheda, na M1 Dublin – Belfast) trzeba zapłacić 1,50 euro, a za przejazd East Link w Dublinie – 1,35.

Przepisy drogowe Zielonej Wyspy


W samochodzie każde miejsce dla pasażera, obojętnie czy z przody, czy z tyłu, powinno być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu bez fotelika lub odpowiedniego podwyższenia, które muszą odpowiadać ich masie i wzrostowi.

Dozwolone prędkości podobnie jak w Wielkiej Brytanii, podawane były do stycznia 2005 roku w milach na godzinę, po tej dacie zmieniono jednostkę na kilometry na godzinę. W terenie zabudowanych kierowca samochodu osobowego nie może jechać więcej niż 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 80 lub 100 km/h, a na autostradach – 120 km/h.

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila, a za przekroczenie tej wartości należy spodziewać się mandatu w wysokości do 1270 euro. Z kolei za nieprawidłowe parkowanie należy się kara 80 euro, za nierespektowanie sygnałów świetlnych – 125 euro, za używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego – 435 euro. Mandaty, które wystawił funkcjonariusz policji, należy uregulować w przeciągu 21 dni na posterunku policji.

Potrzebne do jazdy paliwo jest dostępne na stacjach benzynowych, otwartych w godzinach od 7:30 do 22:00. Tylko nieliczne stacje w Dublinie i Cork są otwarte przez całą dobę. W około 236 stacjach jakie znajdują się na wyspie, dostępna jest benzyna 95 i 98, diesel, i gaz płynny (LPG). Do Irlandii nie wwieziemy, ani nie przewieziemy paliwa w zapasowych karnistrach, jest to zabronione.

Warto wiedzieć


  • Dokumentem, który pozwoli na bezwizowy wjazd jest paszport, pod warunkiem, że jest ważny 3 miesiące dłużej niż nasz planowany pobyt. Oprócz paszportu może to być dowód osobisty.
  • Turyści, którzy nie przekroczą 90 dni pobytu, nie mają obowiązku meldunkowego.
  • Polskie międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane na terenie Irlandii.
  • Jeśli chcemy zabrać psa lub kota, musi być on poddany 6-miesięcznej kwarantannie.
  • Na terenie całej wyspy obowiązuje zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Zakaz obowiązuje również w wszechobecnych pubach.
  • Polska i Irlandia nie podpisały umów dotyczących pomocy medycznej, dlatego wyjeżdżający na Zieloną Wyspę muszą pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego. Polskie polisy ubezpieczeniowe są uznawane zgodnie z istniejącymi porozumieniami zawartymi z irlandzkimi odpowiednikami.

Ważne adresy:


Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road , Ballsbridge, Dublin 4
telefon: (00-3531) 28 30 855, 28 37 562
faks: (00-3531) 26 98 309
e-mail: info@dublin.polemb.net lub consul@dublin.polemb.net
internet: www.dublin.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie
4-8 Eden Quay Dublin 1
telefon: (00-3531) 871 80 20
faks: (00-3531) 872 77 92
e-mail: consul@dublin.polemb.net

Źródła: www.odyssei.com, www.podroze.auto-swiat.pl


...

Odsłon: 15957 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Irlandii:

Komentarz

Aferry.pl |

2012-09-06, 16:54

Z samochodem do Irlandii najlepiej przeprawić się bezpośrednio z Francji na trasie Cherbourg - Rosslare. Rejs trwa ok. 17 godzin. Sprawdź ceny na Aferry.plPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

OFERTA PRACY DLA POMOCNIKA W MAGAZYNIE Z OPONAMI 14.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! 23.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy