Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wielka Brytania – przepisy drogowe

28.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 0 komentarzy ]
W Wielkiej Brytanii światła muszą być ustawione do lewostronnego ruchu

W Wielkiej Brytanii światła muszą być ustawione do lewostronnego ruchu
Źródło: stock.xchng

O tym, że ruch w Wielkiej Brytanii jest lewostronny wie z pewnością każdy. Natomiast z pewnością nie do końca oczywiste są przepisy dotyczące wyposażenia auta, dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, czy praw jakie przysługują niepełnosprawnym kierowcom.

Co w aucie?


Samochód, aby mógł się poruszać w świetle prawa po Wielkiej Brytanii musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych już niekoniecznie. W bagażniku musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy, a minimalna grubość bieżnika to minimum 1,6 mm. Jeśli chodzi o ich zimowe przybranie w łańcuchy – przepisy jasno tego nie regulują, można ich używać pod warunkiem, że nie zostanie uszkodzona nawierzchnia. Przepisy zalecają, ale nie nakazują wozić ze sobą zapasowe żarówki, apteczkę i gaśnice.

Pamiętaj o światłach


Kierowca powinien przystosować światła pojazdu do ruchu lewostronnego jaki panuje na Wyspach. Jeżeli tego nie zrobi, musi liczyć się z mandatem w wysokości 1000 funtów. W terenie zabudowanym, który jest dobrze oświetlony, powinno używać się świateł pozycyjnych, od świtu do zmierzchu. Z kolei w terenie niezabudowanym lub zabudowanym, ale słabo oświetlonym, kierowca ma obowiązek używania świateł mijania lub drogowych w zależności od sytuacji.

Kierowca, aby móc prowadzić samochód musi mieć ukończone 18 lat. Prawo jazdy kat. B uprawnia go wtedy do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, razem z przyczepą campingową, która waży nie więcej niż 750 kg.

Gdy dzieci jadą z nami


Maluchy, które nie skończyły jeszcze 3 roku życia, powinny być przewożone w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach, odpowiednich do ich wzrostu i wagi, dotyczy to zarówno przednich jak i tylnych siedzeń. Dzieci w między 3 a 12 rokiem życia, które mają mniej niż 1,35 m, mogą być przewożone na przednim siedzeniu w fotelikach lub być przypięte pasami bezpieczeństwa przystosowanych do ich wzrostu i wagi. Te, które mają 12 lat i więcej, powinny używać pasów bezpieczeństwa, które uwzględniają ich wzrost i wagę.

Ile można…


W krajach anglosaskich, a do takich należy Wielka Brytania prędkości podaje się w milach (mph). Dla przejrzystości, prędkości w milach zawrę w nawiasach, przed nimi będą podane prędkości w km/h.

W terenie zabudowanym, kierujący pojazdem ma obowiązek jechać nie więcej niż 48 km/h (30 mph) chyba, że znaki wskazują inaczej. Samochód osobowy z przyczepką, na autostradzie nie może jechać więcej niż 96 km/h (60), na drodze ekspresowej - 96 km/h (60), a na innych drogach - 80 km/h (50).

Podczas jazdy autem zakazana jest rozmowa przez telefon komórkowy bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego.

Parkowanie


W miastach, na głównych arteriach komunikacyjnych obowiązuje zakaz zatrzymywania się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 18:30 i w soboty od 8:30 do 13:30. Dopuszczane jest zatrzymywanie się na max. 2 min (by móc wsiąść lub wysiąść z auta) na arteriach o dużym natężeniu ruchy, tzw. urban clearway. Charakterystyczne żółte linie na jezdni lub wzdłuż chodnika, wyznaczają miejsce zakazu, ograniczenia postoju lub zatrzymywania się na czas określony na żółtej prostokątnej tabliczce.

W Londynie wyznaczono czerwone linie zwane Red Routes, które biegną wzdłuż pasa drogi i wyznaczają miejsca w których nie można się zatrzymywać. Na większości londyńskich parkingów i tych w dużych miastach, zainstalowane są parkometry. Opłaty za parkowanie pobierane są w dni powszednie w godzinach od 8:30 do 18:30, w soboty w godzinach od 8:30 do 13:30. Wysokość opłat jak i same parkometry są bardzo zróżnicowane. Parkometry kolory szarego, są przeznaczone do krótkiego parkowania, do 2 godzin. Z kolei te oznaczone kolorem zielonym, są dla parkujących na dłużej.

Obowiązek parkowania w specjalnie przeznaczonych na to miejscach wyznaczają niebieskie tabliczki z białą literą „P”. Należy zwracać uwagę na tabliczkę pod znakiem, na której jest określony dozwolony czas parkowania.

Niepełnosprawni na drogach Wielkiej Brytanii


Niepełnosprawny, obojętnie czy to kierowca czy pasażer, jeśli posiada ważną legitymację, a na samochodzie przyklejona jest nalepka z międzynarodowym znakiem, może korzystać ze specjalnie zarezerwowanych miejsc na parkingu. Może parkować bezpłatnie i bez limitu czasu, nawet w strefach ograniczonego czasu parkowania. W niektórych miastach możne korzystać bezpłatnie z miejsc parkingowych położonych przy drogach publicznych.

W Londynie czeka na niepełnosprawnych trudniejsza przeprawa z miejscami parkingowymi. Mogą oni parkować bezpłatnie, pod warunkiem posiadania międzynarodowej niebieskiej plakietki, figurują w rejestrze Transport for London i wnieśli opłatę za rejestrację w wysokości 10 funtów. Opłata dotyczy niepełnosprawnych turystów spoza Unii Europejskiej, jaki i mieszkańców krajów należących do Wspólnoty, a którzy nie posiadają plakietki. Takie zwolnienie jest ważne przez rok, po czym trzeba je odnowić. Zwolnienie opłaci się niepełnosprawnym, którzy zamierzają z niego korzystać więcej niż dwa dni w roku. Jeśli będzie to np. jeden dzień, wówczas bardziej opłaci się wnieść jednorazową opłatę dzienną. Osoby, którym przysługuje 100% zniżki powinny wypełnić formularz rejestracji pojazdów z niebieską plakietką tzw. Blue Badge holder discount registration form. Formularz jest dostępnym pod adresem: http://www.cclondon.com/

Rejestracji należy dokonywać co najmniej trzy miesiące przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii, gdyż dopiero po otrzymaniu potwierdzenia, zaczyna obowiązywać zniżka.

Kary w Wielkiej Brytanii


Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym jest karane grzywną w wysokości 5,000 funtów i zatrzymaniem prawa jazdy na okres 12 miesięcy lub karą 6 miesięcy aresztu. Dopuszczalna zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Za nieprawidłowe parkowanie lub używanie nieprawidłowych świateł, należy się mandat w wysokości od 20 do 60 funtów, w Londynie jest to od 40 do 80 funtów. Do tego trzeba doliczyć koszty zdjęcia blokady i holowanie – ok. 150 funtów plus koszt parkingu – 25 funtów/dzień.

Nieużywanie pasów bezpieczeństwa - od 90 do 1000 funtów.

Za przejazd na czerwonym świetle - od 90 do 1000 funtów.

Rozmowa przez telefon komórkowy bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego – 30 funtów + 3 pkt. karne.

Do 1000 funtów + 3 punkty karne - przekroczenie prędkości na autostradzie.

Do 5000 funtów + od 3 do 6 pkt. karnych i ewentualne zatrzymanie prawa jazdy na okres od 42 do 56 dni.

Warto pamiętać, że oprócz policji unieruchamiać i zdejmować blokady mogą również inspektorzy drogowi tzw. traffic warden.

W razie jakichkolwiek problemów, zawsze można skontaktować się z polską ambasadą w Londynie:

Ambasada RP w Londynie
47 Portland Place , London W1B 1JH
tel.: (00-44) 207 291 3520, 870 774 2700
faks: (00-44) 207 323 4018 lub 207 291 3576
e-mail: polishembassy@polishembassy.org.uk
internet: www.londyn.polemb.net

Więcej informacji na temat mandatów, które grożą kierowcom w Wielkiej Brytanii można znaleźć w artykule: Kierowco! Poznaj przepisy drogowe w Anglii.


...

Odsłon: 15442 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wielka Brytania – przepisy drogowe nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Monter instalacji grzewczych i sanitarnych (18,00 euro brutto/h + 15,00 euro netto diety/dzień + zakwaterowanie) 19.10.2018 Kraj: Niemcy

Delbruck – Atrakcyjna oferta pracy do opieki 24.09.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Delbrück

Mechanik Maszyn Rolicznych 15.10.2018 Kraj: Niemcy

Elektryk/ Elektromonter – bez znajomości j. niemieckiego 12.10.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą... Wojtek Kyzik: tez bym nie poparl

Sejm przyjął uchwałę w sprawie... Wojtek Kyzik: niezbyt dobry pomysl

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy