Wędrówki po Skandynawii: Finlandia
25.07.2009 | Autor: Konto Usunięte | [ 1 komentarz ] |
Mapa Finlandii
Źródło: Wikipedia
Flaga Finlandii
Źródło: Wikipedia
Herb Finlandii
Źródło: Wikipedia
Helsinki
Źródło: Wikipedia
Lahti
Źródło: Wikipedia
Rovaniemi - miejsce zamieszkania św. Mikołaja
Źródło: Wikipedia
Tampere
Źródło: Wikipedia
- Wybierasz się do Finlandii?
- Zarezerwuj hotel w Finlandii
- Wynajmij samochód w Finlandii
Finlandia (Suomi) to państwo leżące w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim, zaliczane do krajów nordyckich. Od wschodu graniczy z Rosją, od zachodu ze Szwecją i Morzem Bałtyckim, a od północy z Norwegią. Finlandia jako odrębne państwo powstała w 1917 roku po odłączeniu się od Rosji. Obecnie jest członkiem ONZ, Unii Europejskiej i Rady Nordyckiej.
Ustrój polityczny
W przeciwieństwie do pozostałych krajów skandynawskich, w których panuje monarchia parlamentarna, ustrój polityczny Finlandii to republika parlamentarno – gabinetowa. W skład parlamentu wchodzi 200 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych, sprawujących władzę ustawodawczą. Premiera desygnuje prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6 – letnią kadencję. Prezydent jest głową państwa, Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych oraz decyduje w sprawach polityki zagranicznej. Obecnie prezydentem jest Tarja Halonen, a premierem Matti Vanhanen. Główne partie polityczne to Partia Centrum, Koalicja Narodowa, Liga Zielonych i Socjaldemokratyczna Partia Finlandii.
Ciekawym faktem jest to, że w Finlandii nie istnieje instytucja Trybunału Konstytucyjnego, gdyż według tamtejszego prawa, zgodność ustaw z konstytucją nie może być podważana. Obecnie obowiązująca konstytucja pochodzi z 1 marca 2000 roku i zastąpiła poprzednią z roku 1919.
Gospodarka
Fińska gospodarka zaczęła się rozwijać dopiero po II wojnie światowej i wówczas w porównaniu z innymi krajami nordyckimi, była dość zacofana. Jednak dzięki sąsiedztwu Szwecji i Norwegii, a także powiązaniach gospodarczych z Rosją, Finlandia stała się państwem unikalnym na skalę światową, ze względu na połączenie idei państwa socjalnego z prywatną własnością i wysokimi podatkami, z których finansowana jest edukacja i służba zdrowia. Podatki w Finlandii są jedynymi z najwyższych w świecie i oscylują na poziomie około 45 % PKB. Mimo to są najniższe w całej Skandynawii.
Podstawowymi gałęziami przemysłu fińskiego jest przemysł: drzewny i celulozowo – papierniczy, metalowy, maszynowy i hutniczy. Wydobywa się rudy miedzi, cynku, żelaza, chromu i niklu.
Rolnictwo opiera się na hodowli bydła i reniferów.
Najbardziej znaną fińską firmą jest Nokia, która posiada 35% rynku telefonii komórkowej na świecie. W 2004 roku Finlandia zajęła 1 miejsce w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego.
System edukacyjny
Finlandia ma jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie. W najnowszych badaniach przeprowadzanych przez PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) fińscy uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich dziedzinach z wyjątkiem matematyki, w której byli drudzy.
W Finlandii prawie wszystkie szkoły są państwowe, natomiast szkoły prywatne są bezpłatne, ponieważ finansuje je państwo. Wszystkie obecnie istniejące uniwersytety także są państwowe.
W szkołach podstawowych przez pierwsze trzy lata nauki nie są stawiane oceny, a dziecko nie może zostać na drugi rok w tej samej klasie bez zgody rodziców. Poza tym co ciekawe zabronione jest udzielanie prywatnych korepetycji (tylko nauczycielom uczącym w państwowych szkołach swoim uczniom). Poza tym od szkoły podstawowej obowiązkowa jest nauka języka angielskiego, a od gimnazjum języka szwedzkie. W liceum oba języki są kontynuowane, można sobie także wybrać jeszcze trzeci język.
Informacje ogólne:
Finlandia podzielona jest na 6 województw (Finlandia Południowa, Zachodnia, Wschodnia, Oulu, Laponia i Wyspy Alandzkie) i 455 gmin.
Finlandia znana jest jako „kraina tysiąca jezior”. Jeziora zajmują 18,8 tys. km kw. Powierzchnia kraju. Pojezierze Fińskie składa się z ponad 60 tysiąca jezior, a w całym kraju jest ponad 187 tysięcy. Finlandia leży w dwóch strefach klimatycznych. Większość kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego ciepłego, natomiast w Laponii panuje klimat umiarkowany przejściowy chłodny.
W Finlandii dwa wyznania mają status narodowych: Kościół Ewangelicko – Luterański i Fińska Cerkiew Prawosławna. 85% Finów należy do jednego z tych kościołów, jednak mimo wysokiego odsetku osób wierzących, praktykujących jest o wiele mniej.
Najbardziej znaną fińską pisarką jest Tove Jansson, autorka opowiadań o Muminkach.
Finlandia jest także znana jako miejsce zamieszkania św. Mikołaja. Mieszka on w mieście Rovaniemi i to tutaj przed każdym Bożym Narodzeniem trafiają listy wysyłane przez dzieci.
Stolica: Helsinki
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Język używany: fiński
Powierzchnia: 338 145 km kw.
Ludność: 5 313 026
Gęstość zaludnienia: 16 osób/km kw.
Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów
Agata |
2011-06-24, 16:49
Drobna uwaga co do tytułu: Finlandia nie należy do Skandynawii. Włączanie Finlandii do tego regionu kulturowego, który obejmuje Norwegię, Danię i Szwecję, jest dosyć częstym błędem.
No i Finlandia jest podzielona na regiony, a nie województwa.