Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Bułgarii

25.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 14 komentarzy ]
Wjeżdżając samochodem do Bułgarii musimy wykupić winiety drogowe

Wjeżdżając samochodem do Bułgarii musimy wykupić winiety drogowe
Źródło: www.sxc.hu

Warto wybrać się samochodem do Bułgarii, choćby po to by spróbować najsłynniejszej potrawy tego kraju… jogurtu. Ponoć pity regularnie pozwala na zachowanie długowieczności. Warto dobrze zaopatrzyć samochód i wybrać się do Grabowa, bułgarskiego odpowiednika polskiego Wąchocka, którego mieszkańcy słyną ze skąpstwa, które bije na głowę szkockie.

Lasy, jeziora, rzeki, 12 parków narodowych, każdy znajdzie coś dla siebie. W 2006 roku czyste i piękne wybrzeże Morza Czarnego ściągnęło za sobą około 100 000 Polaków.

Którędy?


Droga Samochodem do Bułgarii nie jest łatwa, ale może być przyjemna i pełna wrażeń. Siłą rzeczy musimy przejechać kilka państw by dotrzeć do celu. Jedną z możliwości dotarcia na miejsce jest pokonywanie drogi z Polski przez Ukrainę i Rumunię, która sąsiaduje z naszym celem podróży. Drugą opcją jest droga przez Słowację, Węgry i Rumunię - droga dłuższa, ale można więcej zwiedzić. Na Słowacji i Węgrzech są również lepsze drogi, należy jednak uważać na czujnych Słowackich policjantów.

Trzecią opcją, o około 300 km dłuższą, jest wjazd przez Serbię. Jednak ze względu na nieco lepsze drogi niż w Rumunii czasowo może ta trasa wyjść porównywalnie. Należy jednak się liczyć z kolejkami na granicach z Serbią, których na trasie przez Rumunię nie doświadczymy. Jadąc przez Serbię należy pamiętać o wcześniejszym zaopatrzeniu się w zieloną kartę. W Polsce otrzymamy ją za darmo, na granicy serbskiej zapłacimy około 100 euro.

Jeśli zdecydujemy się jednak na wjazd przez Rumunię, musimy przygotować się na kiepski stan dróg, choć ostatnio uległo to znacznej poprawie.
W Rumunii mamy do dyspozycji kilka przejść granicznych z Bułgarią. Przejścia w Widinie, Ruse, Silistra, Kardam i Durankułak. Na małych przejściach granicznych może zdarzyć się problem z zakupem winiety i konieczność jazdy do innego przejścia.
Decydując się na przejście graniczne w Ruse będziemy musieli zapłacić 6 euro za przejazd mostem nad Dunajem (dane z sierpnia 2009). Na Dunaju kursują również promy przewożące ludzi i samochody, koszt przeprawy jednej osoby wynosi 3 euro.

Jeśli pobyt nie będzie przekraczał 90 dni, granice możemy przekraczać z dowodem osobistym, ważnym minimum 6 miesięcy ponad termin pobytu. Równie dobrze zamiast dowodu osobistego możemy okazać się paszportem, musi być ważny minimum 3 miesiące ponad okres pobytu.

Dawniej indywidualny wjazd do Bułgarii wiązał się z obowiązkiem meldunkowym (na granicy otrzymywaliśmy formularz, w którym należało podać miejsce pobytu). Całe szczęście odkąd Bułgaria jest w Unii przepis ten nas już nie dotyczy.

Ciężko kierowcom w Bułgarii


O tym, że jest się posiadaczem samochodu bułgarskie przepisy przypominają już od samej granicy. W Bułgarii z dniem 1 stycznia 2005 roku weszła ustawa o obowiązkowych winietach m.in. dla samochodów osobowych. Brak winiety kosztuje 100 lewów. Winieta miesięczna - 25 leva (około 13 euro), a tygodniowa 10 leva (około 6 euro).

Całe szczęście po wejściu Bułgarii do strefy Schengen, przejście graniczne jest tylko z nazwy i nie musimy już się obawiać dodatkowych opłat, które obowiązywały wcześniej. Z relacji podróżujących do Bułgarii wynika, że lepiej zatankować w Polsce lub dopiero w Rumunii, gdzie ceny paliw są niższe, niż w Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji.

Po Bułgarii możemy spokojnie poruszać się mając polskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Zabronione jest udostępnianie swojego samochodu obywatelowi bułgarskiemu. Z kolei Bułgar nie może prowadzić auta należącego do Polaka chyba, że posiada notarialnie poświadczone pełnomocnictwo od właściciela. To samo tyczy się pożyczonego przez Polaka auta.
Dawniej w paszporcie odnotowywało się, jakim samochodem kierowca wjechał do Bułgarii i tym samym autem miał on obowiązek z niej wyjechać. Jeśli tak się nie stało, kierowca był podejrzany o próbę nielegalnego importu pojazdu. Na szczęście teraz kontrola na granicy w obrębie strefiy Schengen to rzadkość i nikt niczego w paszport nie wpisuje :)

Większość stacji benzynowych na terenie Bułgarii jest czynna od 6:00 – 21:30, jednak coraz więcej pojawia się stacji czynnych 24h na dobę. W dystrybutorach znajdziemy bezołowiową 95 i 91 oraz diesel i LPG. Na większości stacji można już płacić kartą kredytową, jednak wybierając się "w teren" warto zabrać gotówkę, na małych stacjach może nie być terminala.

Podróżując samochodem przyda się kilka numerów:
  • Policja – 166,
  • Policja drogowa – 165,
  • Pogotowie ratunkowe – 150,
  • Straż pożarna – 160,
  • Pomoc drogowa – 146.

O przepisach drogowych słów kilka


Za kierownicą samochodu na terenie Bułgarii może usiąść osoba, która skończyła 18 lat i która nie może mieć więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi. Na przednich siedzeniach może usiąść osoba, która skończyła 12 lat.

Należy poruszać się samochodem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa z przodu, na tylnym siedzeniu nie są obowiązkowe, do tego trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica. Zaleca się, aby w bagażniku znalazły się zapasowe żarówki, a na kołach minimalna grubość bieżnika opon, czyli 1,6 mm. Wysiadając z samochodu na terenie niezabudowanym, należy mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Okres od 1 listopada do 1 marca nie jest okresem urlopowym, ale warto zapamiętać, że w tym czasie obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania.

Prędkości. Na terenie zabudowanym nie można jechać więcej niż 50 km/h, poza nim dozwolona jest prędkość do 90 km/h. Na autostradach nie wolno jechać więcej niż 120 km/h.

W miastach, w tak zwanych strefach krótkiego parkowania – Blue zone, możemy stać od 30 minut do 1 godziny. Opłaty za postój reguluje się za pomocą kuponów parkingowych do nabycia w kiosku lub od wyznaczonej osoby na parkingu. Poza terenem zabudowanym, można parkować tylko w miejscach oznaczonych literą „P”.

Kary za wykroczenia popełnione na drodze należą do tych dotkliwych. Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu grozi grzywna od 400 do 2000 lewów. Gorzej gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, w takim przypadku sąd może zdecydować o karze pozbawienia wolności i zatrzymaniu prawa jazdy. Za przejazd na czerwonym świetle musimy się liczyć z mandatem w wysokości 60 lewów, za nieprawidłowe parkowanie – 80 lewów, za przekroczenie dozwolonej prędkości od 40 do 2000 lewów.

Dużo formalności, surowe kary, ale okraszone pięknymi widokami, obecnością jezior, czystymi plażami i pięknymi dolinami. Poza tym szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych – wieczory folklorystyczne i koncerty na żywo. Nie zastanawiaj się dłużej, przekonaj się, że naprawdę warto pojechać samochodem do Bułgarii.

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2009 (Dziękujemy mcgregor :)


...

Odsłon: 26352 | ranking >>


Komentarze: 14 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Bułgarii :

Komentarz

Bober71

2009-09-09, 11:43

Trochę nieświeże informacje. Żadnych opłat na wjeździe do Bułgarii już nie ma (dane z 2008 roku z lipca). Żadnego celnika na granicy nie widziałem. Żadnego OC nikt mi nie wciskał. Obowiązkowa tylko winietka. Poprawcie ten artykuł.


Komentarz

Mariusz Kosakowski | Hybryda nawróconego humanisty

2009-09-09, 23:45

Zaktualizowałem dane. Dzięki za cenną uwagę.

Autor.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-09-10, 12:14

Uwaga na milicję ukraińską. Znajomi opowiadali mi pewną historię:

Wjeżdżając pod górę z zakazem wyprzedzania, wlekli się za starą ciężarówką. Niektórzy kierowcy nie wytrzymywali i wyprzedzali. Na szczycie górki stała oczywiście milicja. A co robiła ciężarówka po dojechaniu na szczyt górki? Zawracała ;)
Nadal nagminne są tam łapówki (szczególnie jeśli jedziemy nowym autem) więc należy się spodziewać różnych pułapek zastawionych na nieostrożnych kierowców.


Komentarz

mcgregor

2009-10-30, 10:30

Nieświeże informacje. Przejazd mostem przez Dunaj 6 euro(sierpień2009). Kartą praktycznie można płacić na każdej stacji benzynowej, rosną jak grzyby po deszczu. Jedynie przy bocznych drogach na małych lokalnych stacjach może być problem z kartą, podobnie jak u nas. Podróż mimo że przejeżdża się przez kilka krajów jest technicznie łatwa. W kieszeni trzeba mieć jedynie euro (w tym drobne banknoty np.5 10 euro na autostradę i na winiety)oraz kartę płatniczą.Nad morze w Bułgarii w/g mnie najlepsza droga przez Rumunię, ok 1350km z Rzeszowa, Tarnowa czy Krakowa, przez Serbię ok.300km dalej. Przejścia graniczne to formalność.W weekendy na granicach Serbii długie kolejki.W Rumunii drogi są już dobre, nowe nawierzchnie ale to nie autostrady. W Bułgarii wymieniamy euro na lewy, najlepiej w bankach lub w hotelach bo w kantorach można być oszukanym.Zakupy robimy w dużych sklepach samoobsługowych(trzeba na miejscu taki znaleźć)gdzie ceny są podobne jak u nas. Lokalne małe "markety" mają wyższe ceny choć i tak o wiele mniejsze niż serwują nam rodzimi handlowcy w naszych kurortach. Na marginesie, mnie w czerwcu tak spodobała się Bułgaria że w sierpniu byłem drugi raz.


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2009-10-31, 11:37

@mcgregor
Dzięki za cenne informacje - artykuł zaktualizowany. Zweryfikowałem również kilka innych informacji - jeśli jeszcze wychwycicie jakieś zmiany - zgłaszajcie. Na pewno poprawimy.

Niestety ciężko małej redakcji pilnować wszystkich zmian w całej Europie, dlatego dziękujemy bardzo za Wasze uwagi i zapraszamy do współtworzenia portalu! :)


Komentarz

trasernik

2010-06-07, 20:31

miasto podobne do naszego Wąchocka to GABROWO .
powodzenia wszystkim w podróży ! ! !


Komentarz

Pawulon_2005

2010-11-20, 21:29

Tak jak przeczytałem powyżej podroż do Bułgarii technicznie łatwa pojechałem przez Serbię widoki przepiękne drogi i kawałek malowniczej, górskiej trasy od Nisza do Pirota granica (Serbia/Bułgaria )m.in piękne tunele drążone chyba jeszcze przez Tito. Ostrzegam jednak dramatyczna baza motelowo hotelowa w Serbii, a jeśli nie daj Bóg poszukujecie hotelu w nocy zdejmą z Was skórę. Nigdy nie byłem rasista ale Turków nie polubiłem a jest ich niestety w weekendy na trasach bardzo dużo. Generalnie jednak jedzie się świetnie dróg możemy pozazdrościć Węgom Serbom nawet Bułgarom. Polecam te trasę jednak w taki sposób by nie próbować nocować w Serbii.


Komentarz

Krzysztof Grela |

2011-05-11, 22:01

W październiku 2010 jechałem z rodziną do Grecji i nocowałem w Serbii Motel Stari Hrast koło Markowacza( przy autostardzie ) . Tanio ze sniadaniem za trzy osoby zapłaciłem 30 EURO ,Widoczne ślady komuny ale czysto sprzęt w pokojach w miarę nowy , klima ,TV śniadanie też OK . Na jedną noc wrunki super aby odpocząć i ruszyć dalej.


Komentarz

Krzysztof Grela |

2011-05-11, 22:04

W tym roku wybieram sie do Bułgarii przez Węgry , Rumunię i jeżli ktos ma namiary na przyzwoity i w miarę tani nocleg w Rumuni to proszę o informację


Komentarz

leon

2011-05-27, 07:17

Jezeli chodzi o rumunskie drogi,to dane tez nieaktualne.W tej chwili ich stan jest lepszy jak w Polsce


Komentarz

Kowal

2011-06-30, 22:20

Witam ja także wybieram się ok 16 lipca i też szukam dokładnych info na temat trasy Węgry Rumunia Bułgaria. A dokładnie chodzi mi o to czy potrzeba mi (tak gdzieś wyczytałem) pozwolenie od współwłaściciela samochodu potwierdzona notarialnie i przetłumaczona na j. angielski bądź rosyjski pozwolenie na używanie samochodu? Wydaje mi się to troszkę głupie ale lepiej się zabezpieczyć...dziękuję wszystkim za info.
Pozdrawiam.


Komentarz

ojtek

2011-08-07, 23:03

wybieram się samochodem rodziców do bułgarii czy musze mieć pelnomocnictwo


Komentarz

Mango

2013-08-19, 17:26

czy ktoś może opisać wady jak i zalety trasy Medyka - Czernowce- Suceawa - Bacau - Braiła, przeprawa promowa Calarasi / Silistra i prosto do Sozopola.


Komentarz

inzynier_wwa

2013-08-25, 18:56

Też jadę za tydzień przez Lwów, Czerniowce na Bacau, , tylko dalej Bukareszt i Ruse/Giurgiu i do Nesebaru chyba przez Warnę. Jakieś sugestie Koledzy?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy