Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Samochodem do Niemiec

24.07.2009 Autor: Mariusz Kosakowski[ 1 komentarz ]
W Niemczech jest po czym jeździć, ponad 12 tys km autostrad mówi samo za siebie

W Niemczech jest po czym jeździć, ponad 12 tys km autostrad mówi samo za siebie
Źródło: stock.xchng

Samochodem do Niemiec? Czemu nie! Żeby dojechać do naszych zachodnich sąsiadów, możemy skorzystać z jednego z 27 przejść granicznych. Z drogami nie ma problemów, 12 000 km autostrad, mówi samo za siebie.

Od 21 grudnia 2007 roku termin "przejścia graniczne" ma charakter umowny, o co zadbała Strefa Schengen. Kraj, powierzchniowo taki sam jak Polska, ma dwa razy większą liczbą ludności. Położony nad Morzem Północnym i Bałtyckim, a od południa otoczony Alpami, co czyni go atrakcyjnym turystycznie. Dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila, a dozwolona prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym, których lepiej nie przekraczać, nawet gdy w lusterkach nie widać radiowozu, tutejsza policja nie jest ugodowa.

Na granicy


W Niemczech jest wiele atrakcji turystycznych do zwiedzenia. Jednak najpierw trzeba się tam dostać, z czym nie powinno być większego problemu. Gdy już zameldujemy się na przejściu granicznym czeka nas odprawa, która może się wydłużyć w piątki i niedziele, a w szczególności w okolicach długich weekendów i świąt. Trzeba pamiętać też o tym, czym stawiamy się na przejście graniczne. Właściciele samochodów, które mają więcej niż 10 lat lub ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, mogą usłyszeć od celników: zurück!

Pewnych niedogodności mogą doświadczyć kierowcy tzw. samochodów ciężarowo-osobowych (osobówek z kratką z tyłu). Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu ci muszą udać się na odprawę dla samochodów ciężarowych. Jeśli nie wieziemy ze sobą nic, co powinno być oclone, odprawa przebiega dość szybko.

By niemiecki urlop nie upłynął w całości przy przysłowiowej herbacie, można zabrać ze sobą trochę używek. Mamy prawo wwieźć 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych, 90 l wina, ale tylko 60 l wina musującego, 200 sztuk papierosów, 110 l piwa (ale po co wozić drzewo do lasu). Kontrola celna ilości tych artykułów może odbyć się na terytorium całego kraju.

Pamiętaj o dokumentach


Do naszych zachodnich sąsiadów możemy wjechać po okazaniu jednego z dwóch dokumentów, jeśli nasz pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Jednym z nich może być paszport, który musi być ważny minimum 3 miesiące ponad okres pobytu. Jeśli nie mamy paszportu, to wystarczy dowód osobisty, który musi być ważny minimum 6 miesięcy.

Ubezpieczenie też się przyda. Wystarczy krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego z NFZ-u, warto posiadać polisę ubezpieczenia zdrowotnego, która pokryje koszty leczenia, jak i transport chorego do Polski.

Na co uważać…


Przede wszystkim na ograniczenia prędkości i na swoje konto punktów karnych. Praktycznie w całej Europie punktuje się kierowców za ich wyskoki poza margines prawa i w każdym kraju kierowca ma swoje konto. Jeśli kierujący/kierująca dopuści się wykroczenia na terenie Niemiec, to punkty karne znajdą się na jego/jej niemieckim koncie, polskie pozostanie bez zmian.

Dopuszczalne prędkości
Na terenie Niemiec mamy do dyspozycji przeszło 12,000 km autostrad i około 645,000 km zwykłych dróg w znacznie lepszym wydaniu niż u nas. Jest zatem gdzie się rozpędzić. Pamiętajmy jednak, że na terenie Niemiec dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w niezabudowanym jest to 100 km/h, a na autostradzie 130 km/h.

Jadąc za zachodnią granicę warto mieć w samochodzie radio CB. Przez ni,e będziemy mogli usłyszeć o korkach, fotoradarach (których nie brakuje), czy też o "niedzielnym" kierowcy, który jedzie pod prąd na autostradzie. Od policjantów można spodziewać się fachowej pomocy, ale i bezlitosnego egzekwowania prawa.

Gdy Azor chce jechać z nami


Jeśli bardzo chce to pojedzie, ale musi mieć paszport. Tak, od 1 kwietnia 2004 roku pies, kot czy inny zwierzak musi mieć swój paszport, tak stanowią przepisy prawa unijnego o podróżach ze swoimi milusińskimi do krajów Wspólnoty. Do wyrobienia takiego paszportu niezbędna jest karta szczepień, informacja o przebytych chorobach, umaszczeniu, data urodzenia, rasa, gatunek, no i imię. Zdjęcie jest nieobowiązkowe.

Ponadto zwierzak musi mieć umieszczony, najczęściej w sobie, chip. Informacje o jego umieszczeniu i jego numerze, muszą znajdować się w paszporcie.

Ojczyzna piwa, miejsce parady miłości z największym zagęszczeniem oper teatralnych w całej Europie. Między tym wszystkim jakieś 82 mln ludzi, wysoka gęstość zaludnienia wśród krajów UE. Jest co zwiedzać i po czym jeździć. Po lekturze tego mini poradnika, Niemcy nie powinny być straszne... przynajmniej kierowcom.


...

Odsłon: 19838 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Samochodem do Niemiec:

Komentarz

Klakier

2013-07-01, 20:29

Alternatywą wyjazdu do Niemiec własnym samochodem jest zakup biletu na podróż w firmie oferującej takie usługi.Nie trzeba się o nic martwić i pamiętać tych wszystkich przepisów. Jedną z nich jest Interbus, oferuje międzynarodowy przewóz osób na trasie Polska-Niemcy. Gwarantują bezpieczny i komfortowy przejazd. [url]http://www.interbuslublin.pl/[/url]Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mariusz Kosakowski Mariusz Kosakowski Hybryda nawróconego humanisty
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Produkcja w Südharz (K/M). 10.82€ b/h + 33€ netto diety 23.10.2020 Kraj: Niemcy

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Fizjoterapeuta 30.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Mainz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 23.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy